• SIŁOWNIA JUŻ GOTOWA !

        •     Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Złochowicach została jednym z laureatów kolejnej edycji programu dobrosąsiedzkiego „Wzmocnij Swoje Otoczenie”. Dzięki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne grantowi w wysokości 20 tys. złotych w pobliżu placu zabaw zostały zamontowane urządzenia do siłowni zewnętrznej: krzesło do wyciskania, prasa nożna, orbitrek, surfer oraz drabinka na słupie.

             „Wzmocnij Swoje Otoczenie” to program grantowy skierowany do mieszkańców terenów, na  których Polskie Sieci Elektroenergetyczne prowadzą inwestycje lub eksploatują istniejącą  infrastrukturę.  Celem programu jest wsparcie projektów związanych z  rozwojem lokalnej  infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowa pomoc  w ich wdrożeniu. Jego idea jest zbliżona do  znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę. W pięciu edycjach programu, PSE przyznały już ponad 800 grantów o łącznej wartości 16 mln złotych.

             Oficjalnego otwarcia siłowni w dniu 13.10.2023r. dokonała Dyrektor Szkoły wraz z przedstawicielami organu prowadzącego, radnymi Złochowic, sołtysem Złochowic, księdzem proboszczem oraz przewodniczącą Rady Rodziców.

            Szczegółowe informacje o programie i jego organizatorze dostępne są na stronach internetowych   https://wzmocnijotoczenie.pl/

              Organizatorem programu są @Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., https://www.energetycznykompas.pl

              Dziękujemy!

        • ZAPRASZAMY NA KONKURS!

        •  

          Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Złochowicach  

             zaprasza do udziału

          w V POWIATOWYM KONKURSIE WIEDZY

          „Powiat kłobucki – moja mała Ojczyzna”

          Z KOMPASEM I MAPĄ -

          walory przyrodnicze i turystyczne powiatu kłobuckiego.

          Konkurs odbędzie 23 listopada 2023 r. o godzinie 10.00.

           

           

           

        • Z WIZYTĄ W SĄDZIE OKRĘGOWYM

        •     W ramach doradztwa zawodowego uczniowie klas VII i VIII poznawali specyfikę pracy w sądzie.                           Odwiedziliśmy archiwum sądowe. Okazuje się, że jest tam zgromadzone ponad 3 km akt! Głównym jednak naszym celem był udział w sprawie karnej. Widzieliśmy, jak policjanci wprowadzają na salę rozpraw osadzonego. Słuchaliśmy wypowiedzi sędziego, oskarżonych, prokuratora, obrońców, świadków. Są emocje, oj są…

               Po rozprawie odbyło się spotkanie z sędzią - panem Dominikiem Bogaczem, który przybliżył uczniom drogę zdobycia wykształcenia prawniczego i opowiedział, na czym polega specyfika pracy sędziego, adwokata, prokuratora i prawników o innych specjalnościach.

        • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

        •         Dnia 13 października 2023r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

                  Dyrektor Szkoły p. Małgorzata Sławuta złożyła wszystkim nauczycielom i pracownikom serdeczne życzenia, a przedstawicielom organu prowadzącego,  emerytowanym pracownikom oraz rodzicom podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie w realizację działań  na rzecz rozwoju placówki .Podziękowania i życzenia zostały również przekazane przez zaproszonych gości i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.

              W tym dniu 12 uczniów zostało przyjętych w poczet braci uczniowskiej SP im. Juliana Tuwima w Złochowicach. Zanim jednak nastąpił ten ważny w życiu każdego pierwszaka moment, uczniowie z klasy I przedstawili swoje umiejętności w programie artystycznym, przygotowanym przez wychowawczynię - p. Bożenę Konieczko. Zaprezentowali w nim swoje umiejętności wokalne i recytatorskie, wykazali się wiedzą o ruchu drogowym oraz znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w szkole i grupie rówieśniczej. Swoją postawą udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły. Po złożeniu ślubowania Dyrektor Szkoły dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Uczniowie zostali też oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki. Pani Anna Musiał zachęciła pierwszoklasistów do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej nowych zbiorów. Z okazji tych uroczystości uczniom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy, a rodzice pierwszoklasistów podarowali im rożki ze słodyczami. Niespodzianką dla dzieci były prezenty przygotowane przez organ prowadzący – Gminę Opatów, a wręczone przez dyrektora GZO p. Mirona Romańskiego oraz p. Agnieszkę Paruzel – kierownika USC        w Opatowie.

               Na zakończenie uczniowie wraz z rodzicami i wychowawczynią udali się na słodki poczęstunek, który został przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów.

        • ODKURZONY EMPIRIUSZ

        •      Już nie mogliśmy się doczekać, aż po wakacjach ,,odkurzymy’’ naszego Empiriusza, dzięki któremu możemy znów zobaczyć i dotknąć tego, co do tej pory pozostawało w sferze wyobrażeń na lekcjach chemii.

            Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii VR mamy do czynienia z cyfrowym odwzorowaniem laboratorium chemicznego. Jest ono w pełni wyposażone w odczynniki chemiczne, szkło i sprzęt laboratoryjny potrzebny do wykonywania doświadczeń chemicznych. Uczeń, gdy założy gogle VR i weźmie w dłonie dwa kontrolery, może poruszać się po wiernie odwzorowanym laboratorium i przeprowadzać doświadczenia, które byłyby trudne lub niemożliwe do wykonania w sali lekcyjnej. Sięga po probówki i odczynniki, których wygląd realistycznie odwzorowuje te używane w prawdziwej pracowni chemicznej, obserwuje reakcje, wyciąga z nich wnioski.

             Immersja, czyli pełne „zanurzenie” w wirtualnej rzeczywistości, ułatwia szybsze zrozumienie i zapamiętanie zagadnień, reakcji chemicznych i zjawisk. Umożliwia przeprowadzanie bezpiecznych dla uczniów doświadczeń.

        • TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

        •      29 września w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie  odbył się Turniej Piłki Nożnej „Opatów Cup 2023”, który inaugurował otwarcie nowego boiska szkolnego. W zawodach wzięło udział pięć drużyn ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”, jednorazowe spotkanie trwało 12 minut.

                Drużyna naszej szkoły w składzie: Tobiasz Sławuta, Filip Rubik, Patryk Kałmuk, Mikołaj Nogalski, Kacper Marciniak, Jakub Konieczny, Jakub Młyńczyk i Tymofii Shpak wywalczyła II miejsce w turnieju. Najlepszym bramkarzem turnieju został Patryk Kierat.

                 Gratulujemy !

        • DZIEŃ CHŁOPAKA

        •  

          30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. Dziewczęta z wszystkich klas naszej szkoły stanęły na wysokości zadania i zaplanowały obchody, które na pewno na długo pozostaną w pamięci naszych kolegów. Nie mogło zabraknąć życzeń i drobnych upominków i słodkiego "co nieco".

          Na dolnym korytarzu pojawiła się specjalna fotobudka .Oto kilka zdjęć z tego dnia, które zrobione były aparatem fotograficznym pozyskanym z projektu Laboratoria Przyszłości!

          Wszystkim chłopcom z okazji ich święta składamy na łamach naszej strony najserdeczniejsze życzenia

        • POWIĘKSZONY KSIĘGOZBIÓR

        • Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima

          w Złochowicach

          w roku szkolnym 2023/2024

          otrzymała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa

          Narodowego

          w ramach realizacji Priorytetu 3

          Narodowego Programu Rozwoju

          Czytelnictwa 2.0

          na lata 2021-2025

          w kwocie 4000 złotych.

          Wkład własny organu prowadzącego 

          - 1000 złotych.

        • WYCIECZKA W ŚWIĘTOKRZYSKIE

        •              W dniu 28 września, w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, uczniowie klas IV-VIII zwiedzili  Kielce i okolice.

                        Pierwszym punktem wycieczki były Nagłowice, gdzie znajduje się Muzeum – Dworek Mikołaja Reja. W tym pięknym miejscu, otoczonym parkiem angielskim z przełomu XVII i XVIII wieku, znajdują się liczne pamiątki związane z  dorobkiem pisarza. W szklanych gablotach wyeksponowano teksty rękopisów, pamiątki, a na ścianach, pokrytych drzeworytami, zapisy z życiorysu twórcy.

                      Następnie udaliśmy się do Parku Etnograficznego w Tokarni. Ten niezwykły skansen gromadzi wiejskie zabudowania z różnych zakątków województwa świętokrzyskiego. Z uwagą wysłuchaliśmy opowieści o dawnym życiu na wsi,  obejrzeliśmy  zabudowania, a wśród nich: dawną aptekę, młyn, wiejskie chaty, spichlerz, zabytkowy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia z 1763 roku, przepiękny dworek, w którym nakręcono sceny do filmu „Dewajtis”. Pieczołowicie zrekonstruowane wnętrza pozwoliły nam choć na chwilę poczuć klimat ówczesnej wsi, a piękna pogoda wzmocniła nastrój tego miejsca. Była to niezapomniana lekcja historii, która pozostanie w naszej pamięci.

                      Po krótkim odpoczynku rozpoczęliśmy spacer po Kadzielni - rezerwacie przyrody, który   mieści się na terenach dawnego kamieniołomu. Najwyższe wzniesienie to Skałka Geologów, z którego szczytu rozciąga się piękny widok na Karczówkę, Pasmo Zagórskie i Posłowickie. To tu znajdują się liczne jaskinie, wkomponowany w ściany kamieniołomu amfiteatr, ścianki wspinaczkowe. Widoki, które rozpościerały się przed nami, były niezwykłe.

                      Ostatnim miejscem naszej wyprawy była wizyta w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach, gdzie edukacja odbywa się poprzez zabawę. Nie było łatwo - przy użyciu dźwigni w 99 sekund należało wypompować ropę naftową. Zainteresowani mogli zatankować samochód, obsługiwać kombajn wiertniczy. Zobaczyliśmy jak działa wir, maszyna parowa, elektrownia wodna . Emocji było co niemiara!

                      Nie wiedzieć kiedy minął dzień! Pełni wrażeń, emocji, zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci pożegnaliśmy Kielce. Ta wyprawa na długo pozostanie w naszej pamięci, z niecierpliwością czekamy na następną!

        • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

        •       26 września obchodzony jest  Europejski  Dzień Języków Obcych. Z tej okazji w  naszej szkole zorganizowane zostały szkolne obchody tego święta. Miały one na celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz korzyści płynących z nauki języków obcych.

                      W ramach szkolnych obchodów uczniowie klas I-VIII przygotowali stoiska z kulinarnymi przysmakami z krajów, które wcześniej wylosowali : Francji, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Ukrainy, Hiszpanii, Czech, Niemiec i Włoch. Podczas prezentacji stoisk uczniowie chwalili się również znajomością łamańców językowych, pozdrowień, podstawowych zwrotów oraz liczb w językach europejskich. Mogliśmy również usłyszeć, jak zwierzęta "mówią" w obcych językach. Wszystkie klasy wykonały wspaniale swoje zadanie! Następnie Lena Kotowicz i Kacper Sroka wykonali piosenkę w języku angielskim „Counting Stars”. Na zakończenie uczniowie gimnastykowali się przy utworze w języku angielskim i niemieckim pt. „Head Shoulders Knees & Toes”. Gościliśmy również panią Irenę z Ukrainy, która opowiedziała o swojej ojczyźnie.

                    Przygotowane prezentacje, nie tylko ukazały bogactwo kultur i języków w Europie, ale przede wszystkim pozwoliły uczniom na zaprezentowanie swoich różnorakich talentów. Wydarzeniu towarzyszył dobry humor i świetna zabawa. Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

        • POLICJA W SZKOLE !

        •       27 września przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z młodszą  aspirant Aleksandrą Śledzioną z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku.

               Przeprowadzona została pogadanka na temat zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym,  bezpiecznego przechodzenia przez ulicę, prawidłowego zachowania się na przejściach dla pieszych oraz zachowania bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia. Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko oraz omówił sposoby ich unikania i pokonywania. Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania. Pani Policjantka instruowała również uczniów klas I-III, jak we właściwy sposób przechodzić przez ulicę.

        • KLASY I-III W ''STEFANÓWCE''

        •     19 września uczniowie klas I-III odwiedzili Zagrodę Edukacyjną „Stefanówka”, zlokalizowaną w miejscowości Nowa Szarlejka w gminie Wręczyca Wielka. Gospodarstwo położone jest w miejscu niezwykle spokojnym i zacisznym, w otoczeniu pól i lasów. Nasi uczniowie podczas wizyty w tym niezwykłym miejscu uczestniczyli w warsztatach florystycznych, podczas których wykonali kompozycje kwiatowe. Nasi uczniowie zwiedzali zagrodę i poznali jej mieszkańców takich jak: kuce walijskie, kuce szetlandzkie, owce, kozy, krowa, króliki, kury, perliczki oraz kaczki.

              Przemili gospodarze przygotowali dla dzieci poczęstunek w formie rogalików drożdżowych i kruchych ciastek z sokami.

              W kwietniu 2023r. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wraz z  Departamentem Terenów Wiejskich ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pod nazwą: Otwarty konkurs ofert na zadania publiczne dotyczące wsparcia gospodarstw edukacyjnych w województwie śląskim w 2023 roku.

            Stowarzyszenie Gospodarstw Edukacyjnych Województwa Śląskiego, do którego należy gospodarstwo „Stefanówka” wygrało w/w konkurs i dzięki uzyskanej dotacji gospodarstwa edukacyjne mogły zaoferować uczniom naszej szkoły uczestnictwo w bezpłatnych zajęciach.

        • LAPTOPY DLA CZWARTOKLASISTÓW

        •  

          Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach otrzymali już darmowe laptopy - Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli (Dz.U. 2023 poz.1369).

          Zgodnie z Ustawą począwszy od roku szkolnego 2023/2024, a następnie także w kolejnych latach uczniowie klas czwartych otrzymają od rządu darmowe laptopy. Jak czytamy w dokumencie otrzymać je będą mogli czwartoklasiści, którzy uczęszczają do:

          • szkoły publicznej;
          • szkoły niepublicznej;
          • publicznej i niepublicznej szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne, klasy odpowiadającej klasie IV szkoły podstawowej.

           

          Gmina Opatów otrzymała laptopy z Ministerstwa Cyfryzacji. Dzięki sprawnej obsłudze pracowników Gminy, laptopy zostały przekazane uczniom i już od dziś mogą być wykorzystywane do nauki.

        • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

        •     Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to święto obchodzone corocznie 20 września, Zostało ustanowione z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 13 września 2013 roku dla popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej.

               W środę 20 września w naszym oddziale przedszkolnym odbył się Dzień Przedszkolaka. Muzyka, gwar i śmiech rozbrzmiewały od samego rana. Było mnóstwo atrakcji, zabaw ruchowych, piosenek, tańców.

                 Święto dzieci dostarczyło im wielu miłych wrażeń i na pewno będą je długo i ciepło wspominać.

        • NAUKA PRZEZ ZABAWĘ

        •        Doświadczenia dla dzieci mogą sprawić, że młodsi uczniowie już w klasie IV polubią chemię i fizykę! Na kole doświadczalnym w naszej szkole staramy zaciekawić naukami ścisłymi.  

               Dzieci najchętniej uczą się poprzez zabawę. Wzory czy długaśne wyjaśnienia są nie dla nich (bo zniechęcają, zamiast zachęcać do nauki i odkrywania świata). Jednak to nie znaczy, że kilkulatek nie może poznawać np. praw fizyki. W dodatku w fascynujący sposób - taki, który pokaże mu, jaką frajdą jest wiedza. Najlepsze do tego są zabawy, zagadki i łamigłówki oraz eksperymenty - zwłaszcza te, które przypominają magiczne sztuczki.             Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zajęć koła doświadczalnego dla klasy IV w Szkole Podstawowej im. J.Tuwima w Złochowicach, na których uczniowie wykonali nurki Kartezjusza oraz badali właściwości cieczy nieniutonowskiej.

        • WYCIECZKA NA JURĘ

        •          Wspaniałą wrześniową pogodą rozpoczęliśmy naszą przygodę w sercu jurajskiego krajobrazu.  Pierwszym etapem naszej wyprawy była wizyta w malowniczych Żarkach, gdzie czekała na nas słodka niespodzianka - pracownia cukierków "Hokus-Pokus". Tutaj mieliśmy okazję własnoręcznie tworzyć wyjątkowe lizaki, co dostarczyło nam nie tylko radości, ale także smakowitych wspomnień. Następnie udaliśmy się do Ogrodzieńca, gdzie pani przewodnik obdarzyła nas fascynującymi opowieściami o legendach i historii średniowiecznego zamku. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzenie ruin zamku w Olsztynie.

                   Uczniowie wrócili zmęczeni, ale w dobrych humorach. Długo będą wspominać mile spędzony czas.

        • SPRZĄTANIE ŚWIATA

        •      „Sprzątanie Świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie „nieśmiecenia”, edukacja na temat odpadów oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

                 Udział w akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2023” zadeklarowali  wszyscy uczniowie naszej  szkoły oraz dzieci z Kubusiowego Przedszkola.  Zaopatrzeni w rękawiczki z zapałem sprzątali oni teren w okolicach szkoły, lasu,  cmentarza, remizy. 

                   Pamiętajmy jednak, aby dbać o środowisko każdego dnia, nie tylko w czasie akcji.

        • ZAWODY ROWEROWE

        •      W sobotę - 16 września, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w II Mistrzostwach Subregionu Północnego Województwa Śląskiego w Crossie rowerowym szkół podstawowych w Parzymiechach. Celem zawodów była popularyzacja i upowszechnianie młodzieżowych wypraw rowerowych jako zdrowej formy wypoczynku.                      Uczniowie naszej szkoły: Lena Kotowicz, Aleksandra Olczyk i Bartłomiej Antczak wraz z innymi uczestnikami reprezentowali drużynę Gminy Opatów. Zadaniem uczestników rajdu było pokonanie 18-kilometrowej trasy drogami szutrowymi i duktami leśnymi w obrębie gminy Lipie.

              Nasza drużyna spisała się wzorowo. Po wyczerpującej jeździe w trudnych warunkach terenowych zajęli drużynowo II miejsce w mistrzostwach. W ramach rywalizacji indywidualnej Lena Kotowicz zdobyła I miejsce w swojej kategorii wiekowej.

                Gratulujemy!

        • DZIEŃ KROPKI

        •      15 września świętowaliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Kropki. Jego celem jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta.

                Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania o tym, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności. Zauważyliśmy, że kropki towarzyszą nam w codziennym życiu: są na biedronce, na nosach w postaci piegów, na muchomorze i w wielu innych miejscach.  

                 Każda grupa stworzyła swoje piękne kropkowe dzieła, które można podziwiać na naszej gazetce.

        • NARODOWE CZYTANIE 2023

        •       W środę, 13 września odbyła się w Naszej Szkole kolejna edycja Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Przedmiotem tegorocznej akcji była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna w swoim patriotycznym przesłaniu. Autorka nie tylko maluje słowami panoramę rodzinnych Kresów, przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. W tym doniosłym wydarzeniu brali udział goście - p. Magdalena Szyszka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowie oraz p. Małgorzata Cendal-Bujak z ramienia Rady Rodziców.

                 Wybrani uczniowie, nauczyciele oraz goście odczytali słuchaczom fragmenty powieści. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w krótkim quizie. Imprezę przygotowali nasi poloniści – p. Anita Soluch i p. Cezary Tąder wraz z bibliotekarką – p. Anną Musiał.