• WITAJ SZKOŁO

        •  

          W poniedziałek, 4 września br. o godz. 9:00 w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2023/2024.

          W uroczystości wzięli udział uczniowie naszej szkoły, nauczyciele oraz rodzice najmłodszych uczniów.

          Po wprowadzeniu sztandaru szkoły,  odśpiewaniu  hymnu,  zobaczyliśmy część artystyczną w wykonaniu klasy V. Uczniowie pożegnali wakacje i letnie zabawy, powitali kolegów i koleżanki oraz pierwszoklasistów. Wspomnieli również o rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor – Małgorzata Sławuta, która powitała uczniów, ich rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły . Wszystkim zgromadzonym życzyła, aby nowy rok szkolny był pełen sukcesów, ciekawych wyzwań edukacyjnych i rozwijających doświadczeń, aby każda lekcja była przygodą, na którą się czeka.

          Po części oficjalnej uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas, gdzie zostali zapoznani z organizacją nowego roku szkolnego.

           

        • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

        • SERDECZNIE ZAPRASZAMY

          na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024

          w dniu 4 września 2023 r.

           

          8.00 – msza święta

          9.00 – akademia szkolna

          9.40 – spotkania w klasach z wychowawcami

          9.30 – spotkanie wychowawcy oddziału przedszkolnego „0” z rodzicami

        • WZMOCNIJ SWOJE OTOCZENIE

        •  

          Siłownia zewnętrzna przy placu zabaw w Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach!

          Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Złochowicach została jednym z laureatów kolejnej edycji programu dobrosąsiedzkiego „Wzmocnij Swoje Otoczenie”. Dzięki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne grantowi w wysokości 20 tys. złotych, w pobliżu placu zabaw zostaną zamontowane urządzenia  do siłowni zewnętrznej. Realizacja projektu rozpocznie się w lipcu, mamy więc nadzieję, że wkrótce mieszkańcy  Złochowic będą mogli cieszyć się nową przestrzenią.

           „Wzmocnij Swoje Otoczenie” to program grantowy skierowany do mieszkańców terenów, na  których Polskie Sieci Elektroenergetyczne prowadzą inwestycje lub eksploatują istniejącą  infrastrukturę.  Celem programu jest wsparcie projektów związanych z  rozwojem lokalnej  infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego oraz finansowa pomoc  w ich wdrożeniu. Jego idea jest zbliżona do  znanego i sprawdzonego rozwiązania, jakim jest budżet partycypacyjny, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie zmieniać swoją okolicę. W pięciu edycjach programu, PSE przyznały już ponad 800 grantów o łącznej wartości 16 mln złotych.

          Szczegółowe informacje o programie i jego organizatorze dostępne są na stronach internetowych

           https://wzmocnijotoczenie.pl/

          Organizatorem programu są @Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., https://www.energetycznykompas.pl

           

           

           

           

           

           

           

        • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/23

        • Szanowni rodzice, pracownicy szkoły, drodzy uczniowie!

          Dnia 23 czerwca 2023r. zakończyliśmy rok szkolny 2022/2023. Dziękuję wszystkim za pracę i  zaangażowanie na rzecz budowania pozytywnego wizerunku szkoły. Uczniom gratuluję wyników w nauce oraz sukcesów w konkursach i zawodach sportowych.

          Absolwentom naszej szkoły życzę, aby odnaleźli swoje miejsce w szkołach ponadpodstawowych, poznali nowych przyjaciół i rozwijali swoje umiejętności i zainteresowania. Pamiętajcie, aby realizować swoje marzenia i plany. Niech nie zabraknie Wam wytrwałości w dążeniu do celu. Dedykuję Wam sentencję św. Jana Pawła II „Nie bój się, nie lękaj, wypłyń na głębię”.

          Życzę wszystkim szczęśliwych, słonecznych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!

           

                                              Małgorzata Sławuta – dyrektor szkoły

        • WYCIECZKA KLAS I-III DO GLIWIC

        •      Dnia 21 czerwca uczniowie kl. I - III byli na całodniowej wycieczce w Gliwicach. Odwiedzili Muzeum Światła i Koloru Funzeum oraz Palmiarnię. W Funzeum dzieci odwiedziły strefę światła, koloru i zabawy. Odbyły niezwykłą podróż przez poszczególne kolory. Przeprowadzali doświadczenia ze światłem i kolorami. Na zakończenie ciekawej wędrówki była kraina zabawy z wieloma atrakcjami. W Funzeum było fantastycznie. W Palmiarni uczniowie zobaczyli ciekawe rośliny tropikalne. Dodatkową atrakcją były akwaria z żółwiami, egzotyczne papugi, terraria z gadami i ryby w oczkach wodnych. Był to wyjazd pełen wspaniałych wrażeń.

        • KLIMAT DLA MŁODYCH

        •      Miło nam poinformować, iż w tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Projektu Edukacyjnego UNICEF – Polska ,,Klimat Dla Młodych’’. Szkolnymi koordynatorami Projektu była Teresa Kot i Małgorzata Wróbel, a jego celem było zachęcanie dzieci

          i młodzieży do aktywnego podejmowania działań na rzecz klimatu. Realizacja Projektu

          ,,Klimat Dla Młodych’’ miała uświadomić znaczenie ekologicznego stylu życia oraz inspirować najmłodszych, a także nauczycieli do podejmowania aktywności

          w tym obszarze. W ramach realizacji Projektu, szkolni koordynatorzy przeprowadzili ciekawe zajęcia na temat ekologii dla różnych grup wiekowych. Każdy scenariusz zajęć dotyczył innego obszaru tematycznego, ale nie oznacza to, że któryś temat był bardziej lub mniej istotny dla danej grupy. Materiały wykorzystane w trakcie lekcji były inspiracją do przedstawienia tematyki ekologii i ochrony środowiska w jak najszerszym zakresie.

          Na lekcji o Śladzie Węglowym, uczniowie poznali nie tylko podstawowe pojęcia, takie jak:

          efekt cieplarniany, czy dekarbonizacja gospodarki, ale sprawdzili też, co się stanie kiedy temperatura na Ziemi wzrośnie o 4℃. Młodzież korzystając z kalkulatora stworzonego przez WWF obliczyła, ile Planetę kosztuje codzienne użytkowanie telefonu komórkowego lub smartfona.

          Dziękujemy Naszym Uczniom za zaangażowanie!

          Mamy nadzieję, że razem przyczynimy się do budowania świadomości dorastającego pokolenia i stworzymy ,,Klimat Dla Młodych’’. Działajmy!

             

        • PROJEKT EDUKACYJNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

        • EARTH’S FRIENDS - PROJEKT EDUKACYJNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

           w Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach w roku szkolnym 2022/2023

           

               Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach (a dokładnie uczniowie klasy VII wraz z nauczycielką języka angielskiego Panią Beatą Strzelec) właśnie zakończyli realizowany w tym roku szkolnym projekt edukacyjny English Teaching Activities  (ETAs) w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.

               Ścieżka ta skierowana jest do małych szkół z terenów wiejskich, dotyczy projektów językowych realizowanych w ciekawej, niebanalnej formie w oderwaniu od  szkolnych ławek i książek, o czym pisaliśmy już z początkiem roku szkolnego. Jako, że jesteśmy szkołą wiejską, wpisujemy się w ramy wymogów tej ścieżki i mogliśmy starać się o grant, w tym roku skupiający się wokół tematyki ekologicznej. Starania o pozyskanie grantu do realizacji projektu zatytułowanego Earth’s Friends ( Przyjaciele Ziemi ) zakończyły się sukcesem. Otrzymany grant przeznaczony został na realizację zajęć z młodzieżą oraz zakup niezbędnych materiałów rzeczowych.

               Podczas realizacji projektu uczniowie nie mieli czasu na nudę. Uczestniczyli w szeregu zajęć nie tylko w budynku szkoły, ale i na podwórku szkolnym, w lesie oraz podczas wycieczek rowerowych, pieszych czy wyjazdu do gospodarstwa agroturystycznego.  Podczas zajęć uczestnicy projektu przede wszystkim rozwijali swoje umiejętności językowe, a zwłaszcza umiejętność komunikacji, uświadamiali sobie i innym potrzebę troski o naszą planetę, ale także uczyli się współpracy w grupie, rozwijali kreatywność, postawę tolerancji. Podczas realizacji różnych zadań projektowych poznawali sposoby wykorzystania nowoczesnych narzędzi TIK, programów komputerowych i narzędzi multimedialnych.  Powstały mówiące awatarki przedstawiające każdego ucznia, propozycje na logo naszego projektu, a także samodzielnie stworzone gry komunikacyjne. Przygotowane zostało przedstawienie Czerwony Kapturek w wersji anglojęzycznej. Uczestnicy projektu mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach z native speakerami, a także w konkursach języka angielskiego o tematyce ekologicznej. Powstały zakładki do książek z walorami przyrodniczymi naszej okolicy, a na szkolnych korytarzach pojawiły się kosze do segregowania śmieci z samodzielnie wykonanymi pięknymi etykietami ułatwiającymi segregowanie odpadów. Realizując założone cele uczniowie brali udział w wielu grach i zabawach plenerowych, w escape roomach w wersji anglojęzycznej, grach językowych na różnych platformach internetowych, w konkursach: piosenki angielskiej i ekologicznym z okazji Dnia Ziemi. Realizowana ścieżka była również mocno rozwojowa dla nauczycielki – opiekunki projektu, która uczestniczyła w cyklu inspirujących szkoleń.

             Praca metodą projektu jest niewątpliwie jedną z wartościowszych, umożliwiających rozwijanie uczniom skrzydeł, na wielu płaszczyznach. Pozwala łączyć różne dziedziny, a uczniom wykazać się talentami i umiejętnością pracy w zespole. Integruje grupę,a nauczycielowi umożliwia lepsze poznanie uczniów. Osiągnięcie tych  założeń było możliwe dzięki realizacji projektu Earth’s Friends. Projekt w znacznym stopniu rozwinął kompetencje językowe uczniów, ukształtował wiele ważnych umiejętności, a przy okazji podejmowanych działań proekologicznych sprawił, że każdy z uczestników może się określić jako przyjaciel Ziemi.

        • AKADEMIA LUBELLA

        •           Uczniowie klasy VI, VII i VIII wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Akademia Lubella”.

          W czasie zajęć poznawali tajniki zdrowego odżywiania, uczyli się komponowania zróżnicowanych, wartościowych posiłków, sporządzali listy zakupów i planowali jadłospisy.

                 Efektem podjętych działań były autorskie przepisy i potrawy pod hasłem: „Resztkowe danie”, zgodne z zasadami kuchni zero waste, która propaguje niemarnowanie żywności.                         

                    Dbajmy o nasze zdrowie, zwracajmy uwagę na codzienną dietę, nie kupujmy żywności w nadmiarze!

        • JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!

        •  

          Dnia 7.06.2023 roku w naszej szkole  odbyła się ogólnopolska akcja pod hasłem: „Jak nie czytam, jak czytam”.

          Celem akcji była przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników.

          W tym dniu wszyscy przynieśli swoje ulubione książki. Zeszliśmy biblioteki (i nie tylko), aby tam zająć miejsca na pufach, krzesłach lub podłodze. Gdy umościliśmy się wygodnie, włączono muzykę relaksacyjną i zaczęliśmy kilkuminutowe czytanie. Po tym literackim czasie każdy z uczestników spotkania otworzył swoją książkę na 10. stronie i odczytał pierwsze pełne zdanie znajdujące się na niej. W ten sposób utworzyliśmy opowiadanie – zabawne, choć nieco absurdalne.

          Po tym wspólnym czytaniu, uczniowie klasy V przeszli po szkole i trzymanymi w dłoniach transparentami agitowali do czytania.

           

           

        • LAUREATKA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

        •  

             Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły stanęła na podium w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym. Natalia Kopacz uczennica klasy siódmej zajęła II miejsce w  II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pn. „My i RYBY - jak Europejski Fundusz Morski i Rybacki zmienił otoczenie wokół nas”.

          Konkurs został zorganizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Gratulujemy Natalii  i życzymy  dalszych sukcesów.

           

        • KONKURS FOTOGRAFICZNY

        •  

           XXII Powiatowy Konkurs Fotograficzny „Ekospotkania z przyrodą” .

          Tegoroczna edycja konkursu fotograficznego, którego motywem przewodnim były „Kwitnące rośliny runa w lasach kłobuckich” zakończyła się dla Wiktorii Macherzyńskiej sukcesem. Uczennica  zdobyła I miejsce w konkursie w kategorii klas IV – VI. Organizatorem tegorocznego konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Kłobucku oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kłobuck. Patronat nad konkursem sprawował Zarząd Oddziału LOP w Kłobucku.

          Gratulujemy.

        • SUKCESY W KONKURSACH PLASTYCZNYCH

        •  

          Miło nam poinformować o kolejnych sukcesach w konkursach plastycznych.

           

          III Powiatowy Konkurs Plastyczny "Mój ekslibris - przyroda wokół nas"

          Kopacz Natalia - wyróżnienie

          Rogula Julia - wyróżnienie

          Hanna Bebłot - wyróżnienie

           

          XV Powiatowy Konkurs Plastyczny "Malowane wiersze Juliana Tuwima"

          Kopacz Natalia – I miejsce

           

          Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Strażacy chronią lasy-lasy chronią klimat", eliminacje powiatowe, III grupa wiekowa - szkoły podstawowe klasy V-VIII

          Kopacz Natalia – I miejsce

           

          Gminny Konkurs Plastyczny „Portret Marii Konopnickiej”

          Kopacz Natalia – I miejsce

          Kiepura Milena– I miejsce

          Bujak Dominik– II miejsce

          Kotowicz Lena – II miejsce

           

          Mamy naprawdę zdolnych uczniów. Gratulacje!

        • MAJOWE ŚWIĘTA

        •  

          Uczniowie klasy III w asyście uczniów klasy VIII 27 kwietnia wierszami, tańcem poloneza i piosenkami przypomnieli o trzech świętach majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski.

          1 maja- Święto Pracy

          Święto Pracy a dokładniej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzone jest na całym świecie już od 1890 roku, natomiast w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w roku 1950.

          2 maja- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

          To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.

          3 maja- rocznica uchwalenia Konstytucji

          Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.

          Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

           

        • WARSZTATY MTEMATYCZNE

        •  

          Warsztaty matematyczne dla przedszkolaków

          W ostatnim dniu maja wszystkie przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w proponowanych przez uczniów klasy piątej aktywnościach, dzięki którym kształtowały swoje kompetencje matematyczne. Dzieci, między innymi liczyły, utrwalały cyfry i znaki matematyczne, rozpoznawały figury geometryczne. Dzielnie rozwiązywały zadania przygotowane przez swoich starszych kolegów i starsze koleżanki. Pamiętajmy, że matematyka kształtuje i uczy dzieci, jest fundamentem logicznego myślenia.


           

        • AKADEMIA CIEKAWEGO UCZNIA” – BLOK 3

        •  

          Pedagog szkolny wraz z nauczycielem terapeutą prowadzą dla chętnych uczniów klasy I, II, III dodatkowe warsztaty wspomagające rozwój intelektualny poprzez rozwijanie procesów poznawczych, w tym myślenia, uwagi, pamięci, wyobraźni. Na zajęciach rozwijane są również kompetencje społeczne.

          Kwietniowy blok tematyczny  skierowany był na działania poznanie zespołowego potencjału uczniów. Zabawy zaproponowane pozwalały trenować umiejętności pracy zespołowej. Dzieci mogły eksperymentować i polegać na pokładach swej kreatywności. Na zajęciach tych przede wszystkim pracowały w grupach trenując w praktyce wspólne działania i realizując różne cele.

        • KRAKÓW - ENERGYLANDIA

        •  

               W dniach 5 i 6 czerwca uczniowie klasy IV, VI, VII i VIII udali się do Krakowa i Energylandii.

               Kraków przywitał nas piękną pogodą. Na początku udaliśmy się wraz z przewodnikiem     na Wzgórze Wawelskie, by podziwiać Katedrę Wawelską - miejsce szczególne, które jest świadectwem historii naszego narodu. To w jej podziemiach spoczywają najwięksi bohaterowie narodowi. Wnętrza Katedry wypełnione są niezwykłymi dziełami wybitnych architektów, malarzy, mistrzów rzemiosła artystycznego. Ołtarz Główny, konfesja św. Stanisława, Dzwon Zygmunta, zabytkowe kaplice, budzą ogromne wrażenie.                                                           Następnie spacerkiem przeszliśmy na ulicę Franciszkańską, tu podziwialiśmy Kościół Świętego Franciszka z Asyżu, nasz zachwyt wzbudziły niezwykłe witraże roślinne, wykonane przez samego  Stanisława Wyspiańskiego. Na Rynku Głównym wysłuchaliśmy hejnału mariackiego, obejrzeliśmy Sukiennice. Krótką przerwę zrobiliśmy sobie na dziedzińcu Uniwersytetu Jagiellońskiego, a stamtąd skierowaliśmy się na ulicę Franciszkańską 3,  by spojrzeć w słynne okno papieskie. Późnym popołudniem opuściliśmy Kraków , by udać się  do miejsca naszego zakwaterowania. Tu czekała na nas miła niespodzianka, ponieważ   mogliśmy do woli korzystać z atrakcji krytej pływalni- zjeżdżalni, basenów i jacuzzi.                                                                                                                                                                                

               Następnego dnia pojechaliśmy do Zatoru, gdzie mieści się największy park rozrywki w Polsce – Energylandia. Pobyt tam był dla nas niezwykle atrakcyjny i dostarczył niesamowitych wrażeń. Mogliśmy przejechać się najwyższą na świecie hybrydową kolejką górską typu hyper coaster o  nazwie „Zadra”, najszybszą i największą kolejką w Europie – Hyperionem, której maksymalna prędkość wynosi 142 km/h. Abyssus, Speed, Dragon, koło młyńskie Wonder Wheel, pokazy kaskaderskie, spływy łodziami to tylko nieliczne atrakcje tego miejsca.

               Nie wiedzieć kiedy minął dzień, pełni wrażeń, emocji, zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci pożegnaliśmy Zator . Ta wyprawa na długo pozostanie w naszej pamięci. O takiej wycieczce marzyliśmy i z niecierpliwością czekamy na następną!

        • TRZYMAJ FORMĘ !

        • Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

            W ramach programu „Trzymaj Formę!” w naszej szkole odbył się Szkolny Turniej Tenisa Stołowego, który miał  na celu propagowanie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży naszej szkoły. Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji 2 stoły, nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali sędziowie oraz nauczyciel wychowania fizycznego. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy zgodnie z zasadami „fair play” walczyli o zwycięstwo w turnieju, a emocje udzielały się nawet doświadczonym graczom.

          Turniej przebiegał w zdrowej, sportowej atmosferze na wysokim poziomie technicznym. Wśród dziewcząt w młodszej i starszej grupie wiekowej zwyciężyły:

          Kategoria kl. III - IV                       

          I miejsce   –  Izabela Grzyb 

          Kategoria kl. V - VI                       

          I miejsce – Lena Żurek   

          II miejsce  –  Wiktoria  Macherzyńska   

          III miejsce – Aleksandra Tasarz       

          Wśród chłopców w młodszej i starszej grupie wiekowej zwyciężyli:

          Kategoria kl. III - IV                       

          I miejsce   –  Tobiasz Sławuta         

          II miejsce  –  Filip Rubik       

          III miejsce – Szymon Gloc   

          Kategoria kl. V - VI                       

          I miejsce   –  Piotr Janic                                   

          II miejsce  –  Przemysław Kotas                                  

          III miejsce – Bartłomiej Antczak

          Kategoria kl. VII - VIII                       

          I miejsce   –   Oliwier Renczmin                                             

          II miejsce  –  Adam Kałmuk                                                                                   

          III miejsce – Krzysztof Gatner    

           

           

          Gratulujemy zwycięzcom.