WEWNĘTRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA
OKRESIE PANDEMII COVID-19
NA TERENIE
Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima
w Złochowicach
Aktualizacja z dnia 25.08.21r. zgodna z wytycznymi MEiN, MZ i GIS
Ogólne zasady dla szkół i placówek:
+ Szczepienie
- rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych.
Dezynfekcja
- przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.
Dystans
- minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 m.
Higiena
- częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
Maseczka
- w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.
Wietrzenie
- przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.
§ 1
Ogólne zasady organizacji pracy
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
- Szkoła czynna jest od 7.00 do 16.00.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Rekomenduje się, aby uczniowie po przyjściu do szkoły umyli ręce wodą z mydłem.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych
z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona
ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz (obowiązuje je stosowanie
- środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko
- osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcje dróg oddechowych).
- Zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy.
- Osoba z zewnątrz zostaje wpisana przez woźną do rejestru wejść i jeśli nie jest to
- konieczne, nie wchodzi na teren szkoły. Dokumenty do przekazania dyrektorowi szkoły
- pozostawia na portierni.
- Do szkoły nie mogą wchodzić osoby, które są chore, przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
- Po wejściu do szkoły należy bezwzględnie skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Termometr bezdotykowy (co najmniej 1 termometr dla szkoły) należy dezynfekować po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu. Dopuszcza się używanie innych urządzeń do bezdotykowego pomiaru temperatury.
- Uczniowie przebywają na korytarzu, na którym znajduje się sala, w której maja najbliższe zajęcia.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
- Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w której znajduje się mydło w płynie oraz bieżąca woda.
- Sale, w których odbywają się zajęcia są porządkowane i dezynfekowane przed rozpoczęciem zajęć z nową grupą.
- Z sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie wyprać i zdezynfekować. Jeśli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe, należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.
- W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, rekomenduje się:
- zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m, chyba, że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika,
- pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,
- przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,
- w miarę możliwości ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,
- w miarę potrzeby zapewnienie nauczycielowi maseczek, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk przez pracodawcę.
- Nauczyciel wychowawca zobowiązany jest do zapoznania dzieci/uczniów z „wewnętrznymi PROCEDURami BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID-19 na terenie Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach”.
- Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
- Jeśli uczeń przejawia niepokojące objawy choroby mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę powyżej 38ºC, kaszel, duszności, należy odizolować ucznia w miejscu do tego przeznaczonym, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- Uczniowie klas I-III wchodzą do szkoły WEJŚCIEM NR 1, uczniowie klas IV-VIII wchodzą do szkoły WEJŚCIEM NR 2, dzieci z oddziałów przedszkolnych wchodzą do szkoły WEJŚCIEM NR 3.
§ 2
Oddziały przedszkolne
- Do przedszkola uczęszcza wyłącznie dziecko zdrowe, bez jakichkolwiek objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Dzieci przyprowadzane /odbierane są z przedszkola przez osoby zdrowe.
- Zaleca się, aby nauczyciel i pozostałe osoby, które mają kontakt z dziećmi (pomoc nauczyciela, woźna) był wyposażony w maseczkę.
- W grupie może przebywać maksymalnie 25 dzieci.
- Z sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie wyprać i zdezynfekować. Jeśli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe, należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.
- Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie nie dotyczy dzieci z SPE lub z niepełnosprawnościami.
- Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę.
- Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą min. 1,5m.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/ odbierający dzieci zachowuje dystans społeczny, zasłaniają twarz i nos maseczką lub przyłbicą, zakładają rękawiczki jednorazowe lub dezynfekują dłonie.
- W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w przedszkolu, rodzic/opiekun za zgodą dyrektora szkoły może przebywać z dzieckiem z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i higieny (maseczka lub przyłbica, rękawiczki jednorazowe i tylko osoba zdrowa, w której domu nikt nie przebywa na kwarantannie lub izolacji domowej).
- Wychowawcy grup przedszkolnych zapewniają szybką komunikację z rodzicami/ opiekunami.
- Należy uzyskać zgodę rodziców/ opiekunów na pomiar temperatury, gdy zaistnieje taka konieczność, w przypadku niepokojących objawów chorobowych.
- Jeśli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę powyżej 38ºC, kaszel, duszności, należy odizolować dziecko w miejscu do tego przeznaczonym, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- Z placu zabaw nie mogą jednocześnie korzystać dwie grupy. Sprzęty powinny być wcześniej wyczyszczone lub zdezynfekowane.
- Zaleca się jak najczęstsze przebywanie na świeżym powietrzu.
- Należy dopilnować, aby dzieci regularnie myły ręce wodą z mydłem.
- Dzieci spożywają posiłki w swoich salach
§ 3
Rodzice/ Opiekunowie
- Do szkoły można przyprowadzać tylko dzieci zdrowe - bez jakichkolwiek objawów chorobowych.
- Nie można przyprowadzić dziecka do szkoły, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- Rodzice zobowiązani są zapoznać się z procedurami bezpieczeństwa w okresie pandemii Covid-19 obowiązującymi w szkole.
- Rodzice powinni podać co najmniej 2 możliwości kontaktu (numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych.
- Wskazane jest, by rodzice określili czas pobytu dziecka w szkole w poszczególne dni tygodnia.
- Rodzice zobowiązani są do przekazania wychowawcy klasy/grupy istotnych informacji na temat stanu zdrowia swojego dziecka i do niezwłocznego informowania o każdej ważnej zmianie.
- Rodzice powinni wyjaśnić dziecku, iż nie może zabierać z domu do szkoły niepotrzebnych przedmiotów i zabawek.
- Należy regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny. Dziecko powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem, nie podawać ręki na powitanie. Powinno się zwrócić uwagę na sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
§ 4
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Woźna pełniąca również rolę portiera musi dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie wchodzące do szkoły, w tym rodzice, dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały dystansu społecznego.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
- Na każdej przerwie należy umyć stoliki w salach od 1 do 5, w których wymieniają się grupy uczniów.
- W czasie trwania lekcji zaleca się:
- utrzymywanie ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg szatni i korytarzy) – mycie 2 razy dziennie lub częściej w razie potrzeby,
- dezynfekcja powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki – raz dziennie oraz w razie potrzeby,
- dezynfekcja sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł przynajmniej raz dziennie oraz w razie potrzeby,
- dezynfekcja toalet – 2 razy dziennie całościowo, doraźnie po każdej przerwie oraz w razie potrzeby,
- czyszczenie z użyciem detergentów lub dezynfekcję sprzętu na placu zabaw lub boisku co najmniej raz dziennie w dni, w których warunki pogodowe pozwalają na korzystanie z ww.
- Po obiedzie należy dokładnie umyć stoliki w salach, w których były spożywane posiłki.
- Po każdych zajęciach należy dokładnie wywietrzyć sale oraz korytarze (w czasie lekcji), ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie, gdy okna są otwarte.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
- Urządzenia na placu zabaw należy myć po każdym użyciu. Prowadzony jest rejestr dezynfekcji placu zabaw.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- Do obowiązków personelu obsługi należy ponadto:
- sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
- sprawdzanie ilości rękawiczek jednorazowego użytku i bieżące uzupełnianie,
- napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
- wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie i dezynfekcja.
12. Szkoła posiada 2 termometry bezdotykowe, które należy dezynfekować po użyciu w danej
grupie.
13.Podmiot zewnętrzny korzystający z pomieszczeń szkoły jest zobowiązany do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń, użytych przyrządów i sprzętów należących do szkoły, jak również do wietrzenia tych pomieszczeń.
§ 5
Gastronomia
1. Przy organizacji żywienia szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej
higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń
stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
2. Dzieci z oddziałów przedszkolnych spożywają posiłki w swoich salach, uczniowie
klas I-III spożywają posiłki w sali świetlicowej, uczniowie klas IV-VIII spożywają
posiłki w holu na piętrze nowej części szkoły. Wszystkie dzieci i uczniowie zachowują
zasady higienicznego, kulturalnego i bezpiecznego spożywania posiłku.
3. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami
znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Przy
zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po
każdej grupie.
4. Posiłki są dostarczane w formie cateringu, w pojemnikach zbiorczych, następnie są
rozkładane i podawane dzieciom przedszkolnym z wykorzystaniem talerzy i sztućców
będących na wyposażeniu szkoły. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w
zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.
5. Szkoła korzysta z cateringu więc posiłki dla uczniów klas 1-8 będą dostarczane w
pojemnikach jednorazowych. Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych
pojemników i sztućców.
6. Osoba podająca posiłki ma na sobie fartuch, rękawiczki jednorazowe oraz maseczkę
zakrywającą nos i usta. Zalecane jest częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem albo dezynfekowanie osuszonych dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
7. Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być
przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.
§ 6
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
- Harmonogram pracy biblioteki będzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły będzie udostępniony w dzienniku elektronicznym oraz na stronie internetowej szkoły.
- Należy wyznaczyć strefy dostępne tylko dla pracownika biblioteki – zapewniające zachowanie odpowiednich odległości między pracownikiem a użytkownikami.
- Nauczyciel bibliotekarz określi liczbę osób mogących jednocześnie wypożyczać/oddawać książki.
- Korzystanie z kącików dla dzieci, czytelni będzie się odbywać w ograniczonym zakresie – zasady zostaną określone w regulaminie biblioteki.
- Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia oraz dezynfekcję klamek, blatów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych co najmniej raz dziennie.
- Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce i zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
- Przyjęte książki należy odłożyć na okres minimum 2 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.
§ 7
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły
1. Wszyscy pracownicy zostali poinstruowani o zasadach wynikających z Wytycznych oraz wprowadzonych w szkole szczegółowych rozwiązań.
2. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie mają nałożonego obowiązku kwarantanny lub izolacji domowej.
3. W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
4. Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić miejsce, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych.
5. Pracownicy szkoły zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia objawów infekcji lub choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać poradę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
6. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie porady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
7. W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, którzy mieli kontakt z innymi osobami w szkole, dyrektor powinien skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
8. Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.
9. Zaleca się ustalenie miejsca, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem, oraz przeprowadzenie dodatkowego sprzątania zgodnie z procedurami zakładowymi, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
10. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.
* Ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie, i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
11. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl, a także obowiązujących przepisów prawa.