9 listopada w przeddzień Święta Niepodległości odbyło się spotkanie uczniów klasy V z Panem Sławomirem Skwarą, żołnierzem.
SPOTKANIE Z ŻOŁNIERZEM
- 1
KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ FLAGĘ
Uczniowie klasy II brali udział w Konkursie plastycznym na najładniejszą flagę. Konkurs organizowany był przez panią Magdalenę Szyszkę, w ramach organizowanego w Bibliotece Publicznej ,,Dnia Języków Europejskich". Zadaniem uczniów było wykonanie flagi kraju europejskiego. Pierwsze miejsca zdobyli: Anna Leszczyńska, Zuzanna Machura i Damian Debudej. Na wyróżnienia zasłużyli: Mikołaj Nogalski, Stanisław Chyra, Sara Rubik, Nicola Błasik i Jakub Konieczny. Gratulujemy zwycięzcom!
Wystawa ”Stan wojenny 1981-1983”.
W ramach realizowanego projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”, którego Patronem jest Kuratorium Oświaty w Katowicach, w szkole można obejrzeć wystawę pt.”Stan wojenny 1981-1983”.
Ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, prezentuje najważniejsze informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL.
BohaterON - włącz historię
BohaterOn - włącz historię to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysyłanie symbolicznych kartek z życzeniami.Projekt, w realizację którego po raz kolejny włączyła się również nasza szkoła, ma edukować młode pokolenie bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. W ramach realizacj działań projektowych uczniowie poznali historię powstańca - dziadka Władka, wysłuchali audycji pt. „Mały roznosiciel nadziei”, obejrzeli prezentację filmową nt. przebiegu powstania. Młodzi ludzie zastanawiali się nad patriotyzmem i bohaterstwem w czasach wojny i pokoju. W formie graficznej młodsi uczniowie przygotowali Kodeks Młodego Partioty. Starsi zaś mieli za zadanie przygotować prostą infografikę na temat wylosowanego zagadnienia. Osoby chętne mogły wykonać kartkę z życzeniami dla powstańca.
Przeprowadzone w oparciu o pomoce dydaktyczne lekcje, pozwoliły wprowadzić uczniów w tematykę Powstania Warszawskiego i przede wszystkim wyrazić wdzięczność, szacunek i pamięć – wartości, o których wobec walczących o wolną Polskę, nigdy nie powinniśmy zapomnieć.
TENIS STOŁOWY
28 października 2021 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lipiu odbyły się Międzygminne Mistrzostwa Szkolnego Związku Sportowego w Tenisie Stołowym. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny. Drużyna dziewcząt w składzie: Lena Żurek i Oliwia Macherzyńska oraz drużyna chłopców w składzie: Przemysław Kotas i Adam Kałmuk. Zawodnicy rywalizowali w grze pojedynczej i podwójnej o awans do zawodów powiatowych. Ostatecznie po zaciętej walce obydwie drużyny zwyciężyły, zdobywając w turnieju I miejsca.
3 listopada w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Krzepicach odbyły się XXI Mistrzostwa Powiatu Kłobuckiego Szkolnego Związku Sportowego w Tenisie Stołowym. Drużyna dziewcząt, w składzie: Lena Żurek i Oliwia Macherzyńska, wywalczyła I miejsce w turnieju. Drużyna chłopców, w składzie: Przemysław Kotas i Adam Kałmuk, zajęła II miejsce. Gratulujemy i życzymy sukcesów na zawodach rejonowych.
3
KALENDARZ NA ROK 2022
Dyrektor oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach zapraszają dzieci przedszkolne oraz uczniów klas I-VIII naszej szkoły do wykonania ilustracji do wierszy Juliana Tuwima.
Cele inicjatywy:
- upowszechnianie twórczości Juliana Tuwima,
- kształtowanie wrażliwości odbioru tekstów literackich,
- rozbudzanie kreatywności i zdolności plastycznych dziecka,
- wzmocnienie wiary we własne możliwości,
- promocja szkoły,
- ukazywanie na forum lokalnym talentów i uzdolnień uczniów.
Tematyka i forma prac:
- wykonanie pracy plastycznej będącej ilustracją do wybranego przez siebie wiersza Juliana Tuwima,
- dowolna technika plastyczna,
- format pracy A4,
- praca musi być na odwrocie opisana: imię i nazwisko dziecka, tytuł wiersza, do którego wykonano pracę, klasa.
Nagrody:
- 12 pierwszych prac, które wpłyną do dyrektora szkoły w terminie do 26 listopada 2021r., zostanie wydrukowanych w postaci kalendarza na rok 2022 (1 praca – 1 strona, na stronie tytułowej wszystkie drukowane prace),
- uczestnicy otrzymają również nagrody książkowe, dyplomy oraz słodkie upominki,
- fundatorem nagród jest rada rodziców w SP im. J. Tuwima w Złochowicach.
Terminarz:
- prace konkursowe należy składać do Dyrektora Szkoły w terminie do 26 listopada 2021 r.,
- kalendarze zostaną przeznaczone do dystrybucji przed Świętami Bożego Narodzenia,
- wpływy ze sprzedaży kalendarzy zasilą fundusz Rady Rodziców w SP im. J. Tuwima w Złochowicach.
"SZKOŁA PAMIĘTA"
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Zgodnie z polską tradycją, to właśnie 1 listopada – Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach – dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień.
Święto Zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach i miejscach pamięci o bohaterach.W tych szczególnych dniach uczniowie Szkoły Podstawowej w Złochowicach włączyli się w akcję MEN „Szkoła pamięta”. W ramach akcji podjęto w szkole szereg działań. Jednym z nich było zapalenie przez uczniów zniczy w ważnych miejscach pamięci narodowej w Mokrej, Wilkowiecku, Opatowie. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili też groby zmarłych nauczycieli na cmentarzu parafialnym w Złochowicach. Kolejnym zrealizowanym zadaniem przez klasę IV było odszukanie pamiątek rodzinnych (zdjęcia, przedmioty) przekazywanych z pokolenia na pokolenie i zaprezentowanie ich na forum klasy. Uczniowie również udzielili wsparcia Towarzystwu Patriotycznemu KRESY, które organizuje pomoc dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich.
Pasowanie na Ucznia i Czytelnika
29 października 2021r. to szczególnie ważny. Dzisiaj odbyło się uroczyste Pasowanie na Ucznia i Czytelnika w naszej szkole.
Uczniowie klasy I zaprezentowali część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem wychowawczyni Elżbiety Światłowskiej.
Aktu mianowania pierwszoklasistów na uczniów i czytelników dokonała pani dyrektor Małgorzata Sławuta.
Do uczniów przybyły też postacie z bajek, które do występu zostały przygotowane przez panią Halinę Matyszczak.
Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali dyplomy oraz rogi obfitości.
2
Wszystkich Świętych
W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych członkowie Samorządu Uczniowskiego: Julia Rogula, Bartłomiej Antczak oraz Daniel Zając wspólnie z panią Elżbietą Światłowską odwiedzili na Cmentarzu Parafialnym w Złochowicach groby nauczycieli: pana dyrektora Zbigniewa Bulińskiego oraz pana Stanisława Janika.
W ciszy i skupieniu odmówili modlitwę i zapalili znicze.
POMOC POLAKOM MIESZKAJĄCYM NA KRESACH
„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas” – Flora Edwards.
Co roku nasza szkoła bierze udział w akcji pomocy Polakom mieszkającym na terenach dawnych Kresów Wschodnich. Naszym celem było zebranie jak największej liczby słodyczy i artykułów szkolnych, aby wesprzeć naszych rodaków.
DZIĘKUJEMY ZA OKAZANĄ POMOC
Szkolne Koło Wolontariatu
„ WF z AWF”
W roku szkolnym 2021/22 nasza szkoła przystąpiła do Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki – „Aktywny powrót uczniów do szkoły ”. Program jest realizowany we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach i w Warszawie. W ramach programu w naszej szkole realizowane są zajęcia sportowe, tzw. Sport Kluby. Na zajęciach tych uczniowie poprawiają własną sprawnośćfizyczną po okresie hipokinezji oraz przeciwdziałają skutkom zdrowotnym COVID – 19 w czasie epidemii SARS - COV – 2.
Celem zajęć jest monitorowanie kondycji fizycznej dzieci i młodzieży oraz wspierania uczniów w powrocie do pełnej sprawności fizycznej po długotrwałym okresie nauki zdalnej.
Projekcja filmu „Nie zabierajcie mamy”
W minionym tygodniu uczniowie klasy VII i VIII, w ramach realizacji projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – Pamiętamy!”, obejrzeli film dokumentalny pt.„Nie zabierajcie mamy”, który ma na celu przedstawienie nieopowiedzianej do tej pory historii działaczek „Solidarności” – kobiet aresztowanych i internowanych w trakcie trwania stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981r. – 22 lipca 1983r.).Umieszczono w nim wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, pokazując tym samym, jak wielkie piętno wywarły tamte wydarzenia na ich dalsze życie.
Dokument składa się z serii wywiadów z represjonowanymi kobietami, które opisują swoje przeżycia związane z aresztowaniem, internowaniem i działaniami służby bezpieczeństwa PRL, wymierzonymi przeciwko nim i ich rodzinom.
Lekcja Enter
Grupa nauczycieli naszej szkoły przystąpiła do projektu edukacji cyfrowej „Lekcja Enter”, którego realizację przewidziano na lata 2019-2023. W ramach projektu prowadzone są bezpłatne szkolenia, podczas których nauczyciele dowiedzą się jak zmienić sposób prowadzenia swoich lekcji, by bardziej angażowały uczniów, rozwijały w nich umiejętność krytycznego myślenia, uczyły pracy w zespole. Celem projektu jest przekazanie nauczycielom umiejętności, dzięki którym prowadzone przez nich lekcje pozwolą uczniom na zdobywanie wiedzy drogą własnych doświadczeń i poszukiwań z pomocą ogólnodostępnych narzędzi cyfrowych, programów i aplikacji.
Spotkanie ze szkolną pielęgniarką
W trudnym czasie pandemii ważne jest, aby jak najczęściej przypominać dzieciom o podstawowych zasadach higieny. Klasa III spotkała się z panią Katarzyną Leszczyńską – naszą szkolną pielęgniarką, która przypomniała, jak należy dbać o higienę rąk oraz zapobiegać chorobom wirusowym.
Europejski Dzień Języków Obcych
Piątego października w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. W krótkiej inscenizacji i scenkach wystąpili uczniowie klas: trzeciej, siódmej i ósmej.
4
Spotkanie z wolontariuszem
W październiku w naszej szkole odbyło się spotkanie promujące wolontariat prowadzone przez Akademię Wolontariatu przy Fundacji ,,Oczami Brata”. Prelekcja wprowadzała słuchaczy w świat wolontariatu, wyjaśniając podstawowe zagadnienia i uświadamiając, że każdy z nas spotyka się z wolontariatem na co dzień. Uczniowie klas V-VIII biorący udział w spotkaniu miało szansę przekonać się , jak wiele możliwości i korzyści daje włączenie się w działalność organizacji pozarządowych oraz jak prosto jest rozpocząć swoją przygodę jako wolontariusz.
1
LEKCJA HIGIENY W PRZEDSZKOLU
W dniach 06-08.10.2021 w oddziałach przedszkolnych została przeprowadzona #lekcjaHigieny. W trakcie zajęć dzieci zostały zapoznane z profilaktyką chorób zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową ze szczególnym uwzględnieniem koronawirusa. Celem zajęć było budowanie i wyrabianie wśród dzieci potrzeby oraz nawyków dbania o higienę rąk, nauczenie dzieci prawidłowego mycia rąk, zachęcenie i zwrócenie uwagi na rolę szczepień ochronnych jako najskuteczniejszej formy zapobiegania rozprzestrzenianiu się wielu chorób zakaźnych, zachęcenie do codziennej aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. Dzieci obejrzały film edukacyjny, wysłuchały piosenki ,,Mycie rąk to fajna sprawa”, wykonały prace plastyczne nawiązujące do tematu. Uczestniczyły też w zajęciach ruchowych na świeżym powietrzu w czasie, których były zachęcane do aktywności ruchowej przy każdej pogodzie. Dla rodziców została przygotowana gazetka tematyczna przedstawiająca zasady ochrony przed wirusami oraz praca plastyczna do wykonania wspólnie z dziećmi. Dzieci były zainteresowane podjętymi działaniami, chętnie wykonywały zadania i dzieliły się zdobytą wiedzą.
Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego
18 października uczniowie klas I-III odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne Pani Aliny Bulskiej w Zwierzyńcu Pierwszym. Miła gospodyni zaprosiła nas do udziału w warsztatach „Od ziarenka do bochenka”. Podczas nich dzieci zapoznały się ze zwyczajami naszego regionu, uczyły się rozróżniać rodzaje zbóż, poznały etapy wypiekania chleba. Nauczyły się wyrabiać ciasto chlebowe, z którego upiekły bułki. Pani Alina przygotowała również poczęstunek, na który składał się świeży wiejski chleb, swojskie masło i słodki dżem truskawkowy. Oczywiście wszystko domowej roboty – pyszne i aromatyczne.
Dzieci mogły poznać uroki gospodarstwa agroturystycznego, odwiedzić i nakarmić zwierzęta, poznać zioła rosnące w ogródku, zobaczyć jak wyglądały narzędzia rolnicze, którymi dawniej posługiwano się podczas pracy na roli.
Wycieczka do gospodarstwa Pani Bulskiej była bardzo udana. Na pewno odwiedzimy jeszcze nie raz to urokliwe miejsce.
1
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, zerówka i klasa druga, zaprezentowały piękny program artystyczny. Sześciolatkowie, pod kierunkiem pani Małgorzaty Najman, śpiewali piosenki i mówili wzruszające wierszyki. Pani Bożena Konieczko przygotowała uczniów klasy drugiej, ktora przedstawiła zabawne scenki z życia uczniow oraz wiersze poświęcone wszystkim pracownikom szkoły. W ich repertuarze nie zabrakło również wzruszających i zabawnych piosenek. Wszyscy pedagodzy, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście, otrzymali kartki z życzeniami i serduszka z suszonymi kwiatami. Samorząd Uczniowski na ręce pani dyrektor, Małgorzaty Sławuty, przekazał kwiaty.
1
Wirusoochrona
W ramach akcji „Wirusoochrona” uczniowie klasa I-III brali udział w zajęciach, podczas których uczyli się jak zapobiegać chorobom wirusowym, w tym grypie i COVID. Program ten prowadzony był przy współpracy Powiatowej Stacji Sanitarnej w Kłobucku.
3