5 grudnia uczniowie klas IV-VII wybrali się na wizytę do miasta naszego patrona - Łodzi. Ulica Piotrkowska
i ławeczka z Julianem Tuwimem były pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy. Planetarium i palmiarnia zachwyciły nas swą nowoczesnością oraz ciekawymi opowieściami naszych przewodników. Było i coś dla ciała - odwiedziliśmy kręgielnię w Manufakturze. Na jarmarku bożonarodzeniowym podziwialiśmy rękodzieło artystów. W radosnym nastroju, choć zmęczeni bezpiecznie wróciliśmy do domów. Dziękujemy rodzicom za tak miły prezent mikołajkowy. Wspomnienia z wyjazdu zawsze pozostaną
Wycieczka do Łodzi
DZIEŃ WOLONTARIUSZA
W środę 4 grudnia z okazji Dnia Wolontariusza do naszej szkoły przyjechał wolontariusz działający w fundacji Oczami Brata pan Konrad Flis. Gość przeprowadził dla uczniów klas VI, VII i VIII warsztaty na temat działalności wolontaryjnej. Dzięki temu spotkaniu uczestnicy warsztatów mogli zapoznać się z codzienną pracą wolontariusza oraz zastanowić się jakie cechy charakteru powinien posiadać wolontariusz.
PODSUMOWANIE AKCJI SZLACHETNA PACZKA
W ten weekend działy się cuda. Cuda!
Ale one się nie zdarzyły. To Wy ich dokonaliście.
Dzięki Wam i ludziom, którzy w podobny sposób rozumieją i czują, czym jest prawdziwa uważność i otwartość na drugiego człowieka, podczas Wielkiego Finału XIX edycji SZLACHETNEJ PACZKI mądra pomoc dotarła do tysięcy potrzebujących!
To liczby, ale za tymi liczbami stoją historie.
Historie dziesiątek tysięcy konkretnych osób – rodziców, którzy mimo przeciwności losu bohatersko walczą o lepszą przyszłość dla swoich dzieci, chorych i niepełnosprawnych, którzy nie poddają się i swoją postawą inspirują innych, samotnych seniorów, o których wszyscy zapomnieli, a oni i tak nie stracili nadziei i wiary w ludzi.
W piątek 6 grudnia 2019 uczniowie, przedstawiciele rodziców i opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu przekazali zebrane w szkole produkty do magazynu Szlachetnej Paczki w Krzepicach. Udało nam się zgromadzić 15 pudeł żywności, środków czystości i bielizny oraz 320 złotych. Panowie, dla których przygotowaliśmy paczkę są bardzo wdzięczni za okazane wsparcie i bardzo wszystkim darczyńcom dziękują.
Dzięki uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły, którzy włączyli się w przygotowanie paczki, osoby które obdarowaliśmy będą miały piękne święta i szansę by ich historia zmieniła się na dobre.
PAMIĘTAJ: JEDEN ZA WSZYSTKICH WSZYSCY ZA JEDNEGO!
Dzień Otwarty na Zamkowej
29 listopada 2019 r. uczniowie klasy VIII z wychowawczynią mieli przyjemność uczestniczyć w Dniu Otwartym Zespołu Szkół nr 1 przy ulicy Zamkowej w Kłobucku. Ósmoklasiści zwiedzili szkołę, zapoznali się z kierunkami kształcenia, uczestniczyli w praktycznych pokazach w pracowniach i warsztatach szkolnych, obejrzeli prezentację multimedialną osiągnięć szkoły oraz spotkali się z uczniami i nauczycielami placówki. To było ważne doświadczenie. Niektórzy już zdeklarowali swój wybór szkoły, a niektórzy wciąż się jeszcze wahają. Przed nami kolejne spotkania w ramach Dni Otwartych innych, pobliskich szkół. Na pewno skorzystamy z wielu ofert, bo wybór szkoły na kolejny etap edukacyjny nie jest sprawa łatwą. Bardzo dziękujemy rodzicom: pani Magdalenie Kozak i Pani Wiesławie Tasarz za dzisiejszą pomoc.
„Powiat kłobucki – moją Małą Ojczyzną”
I POWIATOWY KONKURS WIEDZY
„Powiat kłobucki – moją Małą Ojczyzną”
pod honorowym patronatem Starosty Kłobuckiego
Przestrzeń małej ojczyzny to dostępny zmysłowemu poznaniu świat wyglądów,
kształtów i barw domów , ulic, parków, lasów, pól, łąk
– świat niepowtarzalnej konstelacji obrazów.
Mała ojczyzna jest płaszczyzną tworzenia się więzi lokalnych,
zakorzenionych we własnej tradycji i historii”.
Stefan Starczewski
21 listopada odbył się I Powiatowy Konkurs Wiedzy „ Powiat Kłobucki- moja mała ojczyzna”. Do konkursu przystąpiło 14 uczniów ze szkół: Szkoła Podstawowa w Kamyku, Szkoła Podstawowa w Przystajni, Szkoła Podstawowa nr 2 w Krzepicach, Szkoła Podstawowa w Pankach, Szkoła Podstawowa w Opatowie,Szkoła Podstawowa w Waleńczowie i Szkoła Podstawowa w Złochowicach. W wyniku eliminacji pisemnych przyznano nagrody następującym uczniom: Martynie Cendal – I miejsce, Jakubowi Zynie, Agacie Żurek i Agacie Bełtowskiej – II miejsce. III miejsce przypadło Lenie Kucharskiej.Główne cele konkursu zakładałykształtowanie postaw obywatelskich, upowszechnianie wiedzy o powiecie kłobuckim, wzmacnianie patriotyzmu lokalnego, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy oraz integrację szkół w powiecie i współzawodnictwo między uczniami. Honorowy patronat objął Pan Henryk Kiepura, Starosta Powiatu Kłobuckiego, który był głównym fundatorem nagród. Dzisiejszą uroczystość podsumowania konkursu uświetnił występ przedszkolaków oraz chór szkolny. Dziękujemy za obecność Panu Staroście i Pani Wicestaroście, Zdzisławie Kall. Konkurs przygotowały panie: Halina Matyszczak, Sylwia Nagłowska i Marta Chyra- Rogula.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w naszej szkole
Konwencja o Prawach Dziecka to międzynarodowy dokument, w którym zostały spisane prawa dzieci. Obowiązuje ona w ponad 190 krajach świata. Została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989r., czyli 30 lat temu.
Z powodu tej szczególnej rocznicy, również w naszej szkole 20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji uczniowie klasy VIII przygotowali apel poświęcony prawom dzieci. W scenariuszu wykorzystane zostały wiersze poświęcone problematyce zagrożeń, jakie czyhają na dzieci. Znalazły się w nich także rady, jak młodzi ludzie mogą bronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Uczniowie apelowali do dorosłych o zrozumienie praw, należnych najmłodszym członkom społeczeństwa. Przypomnieli również swoim młodszym kolegom, by nie zapominali, że oprócz praw mają także obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka swoich rodziców, Polaka i człowieka. W tym dniu w naszej szkole obowiązywał kolor niebieski – symbol łączności z funduszem UNICEF i dziećmi na całym świecie.
SZLACHETNA PACZKA
W tym roku po raz trzeci jako społeczność szkolna pragniemy włączyć się w ogólnopolską akcję SZLACHETNA PACZKA. Wybraliśmy dwóch seniorów z naszego powiatu, dla których pragniemy przygotować świąteczną paczkę, by w swojej trudnej sytuacji życiowej poczuli, że nie są na świecie sami.
Zbiórka będzie trwała do 6.12.2019.
Zapraszamy do udziału w akcji!
Szkolne Koło Wolontariatu
Potrzeby Rodziny
Żywność trwała: herbata, kawa, makaron, cukier, olej, dżem, konserwy mięsne, konserwy rybne, warzywa w puszkach
Środki czystości: proszek do prania, płyn do płukania, płyny czyszczące, płyn do mycia naczyń, mydło / żel myjący, szampon
Odzież
Adam: kurtka (zimowe )rozmiar: XL, ciemny kolor, spodnie (zimowe) rozmiar: 170 cm, uwagi: 178 cm w pasie około 90, 92 , kapcie (domowe) rozmiar: 44,
Kamil: spodnie (zimowe)rozmiar: M, uwagi: w pasie około 90 cm na 188, kozaki/buty zimowe
rozmiar: 44,na rzepy, kurtka (zimowe) rozmiar: XL, ciemny kolor, adidasy rozmiar: 45, gumowce na dwór, kapcie (domowe)rozmiar: 45,kozaki/buty zimowe rozmiar: 45, na rzepy.
Wyposażenie mieszkania
kołdra, pościel (poszwy, prześcieradło),koc, poduszka, ręczniki
Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego
czajnik, garnki, patelnia
Inne potrzeby materialne
Opał Rodzina ucieszy się z każdej ilości
Szczególne upominki
Adam: Pan Adam ucieszy się z kosmetyków do golenia.
Kamil: Pan Kamil również chciałby dostać kosmetyki do golenia.
Podziękowanie
W imieniu własnym oraz pracowników i uczniów
Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach
składam serdeczne podziękowania dla organizatorów oraz uczestników
zabawy andrzejkowej, z której dochody zostaną przeznaczone
na wsparcie działalności naszej szkoły.
Małgorzata Sławuta – dyrektor szkoły
Warsztaty artystyczne
18.11.2019 r. w Kubusiowym Przedszkolu oraz klasie V gościliśmy babcię naszej uczennicy Natalii Cieleban – Danielę Mońka. Pani Daniela pokazywała w jaki sposób wykonać kwiaty z krepiny. Mogliśmy podziwiać również jej prace. Wspólnie z piątoklasistami uznaliśmy jednak, że to trudna sztuka. Wymaga wiele cierpliwości, wytrwałości i czasu. Dziękujemy raz jeszcze za zajęcia.
Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej
W dn. 15.11.2019 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny brali udział w Gminnym Konkursie Piosenki Patriotycznej organizowanym w Szkole Podstawowej w Iwanowicach Dużych. Bartłomiej Konieczny, uczeń klasy III, zdobył I miejsce w kategorii klas I-IV, a Anna Machudera, uczennica klasy VI, zdobyła III miejsce w kategorii klas V-VIII. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Uczniów do konkursu przygotowywali: Pani Bożena Konieczko i Pan Miłosz Janik.
Obchodzimy Święto Niepodległości
Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy nasze Narodowe Święto Niepodległości.
Z tej okazji w środę 13 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel.
W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klasy VI, którzy przypomnieli 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć piękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej.
Apel został przygotowany przez wychowawcę klasy VI Beatę Malinę. W tworzeniu dekoracji wspomagała ją Pani Aneta Morawska.1
Szkole przygody słodziaków
Uczniowie klas I-III w październiku i listopadzie brali udział w akcji „Szkole przygody słodziaków” prowadzonej przez markę Biedronka. Celem akcji było propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci. Pluszaki mają inspirować dzieci do codziennego czytania i obudzić w nich odpowiedzialność za środowisko naturalne. Starsze dzieci w ramach działań promujących, czytały przedszkolakom opowiadania o milusińskich z zaczarowanego lasu oraz wykonywały ekostworki i potworki z materiałów wtórnych.
Z wizytą u Melpomeny
Z wizytą u Melpomeny (muzy teatru)
„Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są”.
Tove Jansson, Lato Muminków
Uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami: p. H. Matyszczak, p. M. Kalek i p. S. Nagłowską w dniu 14 listopada mogli obejrzeć w Teatrze im. Adam Mickiewicza w Częstochowie piękną sztukę pt.: „Tajemniczy ogród”. Jest to muzyczno-teatralna opowieść o perypetiach Mary Lenox w domu samotnego, owdowiałego wuja. Jej radość oraz wiara w miłość i przyjaźń otwiera nie tylko drzwi do ogrodu, ale i drzwi ludzkich serc. Jest to sztuka, która pokazała nam, że należy pokonywać bariery, także te, które ograniczają nasze serca i myśli, nie pozwalają nam dostrzec piękna, które jest na wyciągnięcie ręki.
4
Teatralne a,b,c….
13 listopada odbyło się spotkanie z Panią dr Joanną Macherzyńską, która poprowadziła ciekawe spotkanie z uczniami klas IV-VIII na temat historii Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz rozmawiała z nami na temat elementów przedstawienia teatralnego. Zaprezentowała również prawdziwe rekwizyty teatralne, wypożyczone na tę okazję z teatru. Zajęcia miały formę rozmowy . Przypomnieliśmy sobie, kim są: reżyser, choreograf, kostiumograf, inspicjent, dubler, charakteryzator, scenarzysta, oświetleniowiec i operator dźwięku. Dobrze, że to spotkanie obyło się dzisiaj, bo jutro jedziemy właśnie do teatru na spektakl „Tajemniczy ogród”. Mamy nadzieję,że dzisiejsze spotkanie pozwoli nam bardziej świadomie odebrać przedstawienie. Dziękujemy Pani Joannie za przyjęcie zaproszenia.
Szkolny konkurs - rozstrzygnięty
Z okazji Święta Niepodległości w naszej szkole zorganizowano turniej wiedzy dla uczniów klas IV- VIII. Na korytarzach zawisły zadania, które należało rozwiązać, były to np. rebusyczy zadania z kodami QR. Uczniowie, którzy poprawnie uzupełnili kartę odpowiedzi mogli liczyć na bardzo dobrą ocenę cząstkową z historii. Nauka przez zabawę z pewnością jest skuteczna, turniej spotkał się z dużym zainteresowaniem i ocen bardzo dobrych pojawiło się w dziennikach bez liku.
Niepodległa do hymnu
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości organizowanych jest wiele uroczystości upamiętniających tą szczególną datę. Jedną z nich jest akcja - „Szkoła do hymnu”. My również przyłączyliśmy się do tej akcji.
Byliśmy w teatrze!
Stopklatka
7 listopada pod opieką pani Haliny Matyszczak i pani Beaty Folwarskiej udaliśmy się do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Obejrzeliśmy spektakl „Stopklatka” w reżyserii Agnieszki Baranowskiej.
Wojtek – w tej roli Adam Machalica - mając kilkanaście lat skoczył do wody. Nieudanie. Od tamtego czasu jest sparaliżowany – zaklęty w skorupie swojego ciała. Ma świadomość. Myśli i czuje. Wspomina. Kiedyś kochał kino – zwłaszcza oldschoolowe filmy, „bo są nieprawdziwe”. Kiedy ulubiony superbohater przeskakiwał przez mur, „można było zrobić slow motion i zatrzymać to w stopklatce”. Inaczej niż w życiu. Inaczej niż teraz. Wojtek miał marzenia. Przyjaciół. Dziewczynę. Miał rodziców, którzy byli nieznośni w swoim upominaniu: „Wiecznie w te gry, się kiedyś pomylisz i rodzinę wystrzelasz”. Jedna sekunda, nieprzemyślana decyzja zmienia jego życie w wegetacje. Tragedia przewartościowuje relacje z najbliższymi. Staje się dla nich przezroczysty, niewidzialny. Adama Machalica, wcielający się główną rolę, jest naprzemiennie – aktorem opowiadającym widzom historię chłopaka, stojącym nieco z boku narratorem, by za moment wejść w jego ciało i duszę, wskoczyć w piekło, a za chwilę z niego powtórnie uciec. Spektakl obejrzeliśmy w skupieniu i zaciekawieniu. Każdy z nas mógł tutaj odnaleźć odniesienia do swojego życia.
Przygotowania do Święta Niepodległości
Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w warsztatach, podczas których wykonywali kokardy narodowe. Są one symbolem patriotyzmu. Przypniemy je do piersi podczas uroczystości na 11 listopada.
Zbiórka makulatury
Zakończyliśmy akcję zbiórki makulatury. Udało nam się zebrać ok.900 kilogramów.
Dochód zostanie przeznaczony na zakup pomocy naukowych.
Bardzo dziękujemy Nauczycielom, Pracownikom szkoły oraz uczniom, a w szczególności:
KLASA II
Bartosz Kupczyk
Milena Kiepura
Michał Knot
Lena Kotowicz
Kacper Krysiak
KLASA III
OliwierHerudziński
Miłosz Grzyb
Witold Kałmuk
Przemysław Kotas
KLASA IV
Oliwia Knot
Kinga Krysiak
Paweł Nocoń
KLASA VI
Natalia Gloc
KLASA VII
Adam Janic
Weronika Kotowicz
Trener kodowania
Trener kodowania – podsumowanie projektu
W dniu 6.11.2019 r. w Kubusiowym Przedszkolu odbyły się zajęcia prowadzone przez uczniów klasy V w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Trener kodowania”.
Nabytymi umiejętnościami w ramach realizacji projektu edukacyjnego ”Trener kodowania” piątoklasiści wprowadzili przedszkolaków w świat kodowania pod kierunkiem Małgorzaty Kalek. W czasie trwania zajęć maluchy rozwijały podstawowe funkcje poznawcze takie jak pamięć, koncentracja uwagi, analiza, synteza wzrokowa i słuchowa oraz koordynacja ruchowa. Na zajęciach wykorzystano kratownicę, gry i łamigłówki, maty edukacyjne, dary jesieni, kolorowe kule, klocki oraz zadania ze strony code.org. Pomoce opracowali i wykonali uczniowie wraz z nauczycielem prowadzącym. Maluch pracowały z zaangażowaniem, chętnie wykonywali zadania podczas prac w grupach oraz indywidualnie pod czujnym okiem swoich starszych kolegów i koleżanek.
5