Cudze chwalicie, swego nie znacie…
17 października uczniowie klas VI-VIII wyruszyli na wycieczkę rowerową do Rezerwatu Modrzewiowa Góra. Pozazdrościliśmy młodszym i też tutaj jesteśmy. Czy warto było? Tak, bo jak się okazało, większość uczniów nigdy nie była wtym miejscu, choć rezerwat został utworzony w 1957 roku. Pod kierunkiem Pana Tomasza Macherzyńskiego zwiedziliśmy chroniony fragment lasu tworzący miejscowy ekotyp. Rosnące tu dęby i modrzewie mają ponad 200 lat. Jodły ,buki, jawory i brzozy zachwyciły nas swoja różnorodnością jesiennych barw. Pan Tomasz oprowadził nas po rezerwacie wyznaczonymi ścieżkami. Zwrócił naszą uwagę na drzewostan, florę i faunę. Dziękujemy za przekazanie nam wszystkich przyrodniczych ciekawostek. Spacer po lesie zakończył się wspólnym ogniskiem na leśnej polanie. Zachęcamy każdego do spaceru w ciszy w tym miejscu. Opiekunkami na tej wycieczce były panie nauczycielki: Beata Malina, Beata Folwarska, Anna Musiał i Halina Matyszczak.
Dnia 09.10.2019 r. uczniowie klasy II i III wraz z wychowawcami (Panią Elżbietą Światłowską i Panią Bożeną Konieczko) wybrali się na wycieczkę do Rezerwatu Przyrody Modrzewiowa Góra. Planując wyprawę obawialiśmy się, czy pogoda nam dopisze. Okazało się, że aura nam sprzyjała, a las o tej porze roku jest przepiękny. Pan podleśniczy Tomasz Macherzyński opowiadał nam wiele ciekawostek, jakie kryje las. Uczniowie dowiedzieli się m. in. jak rozpoznawać gatunki drzew, w jaki sposób dokarmia się zwierzęta leśne zimą oraz które grzyby są jadalne. Na zakończenie wycieczki było ognisko i pyszne kiełbaski. Była to dla nas żywa lekcja przyrody w relaksującym otoczeniu. Serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi Macherzyńskiemu za gościnność, cierpliwość i za zaszczepienie w nas miłości do lasu.
3 października uczniowie klasy 4 i 5 udali się z wizytą do Rezerwatu Modrzewiowa Góra. Na terenie rezerwatu występuje szereg gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną gatunkową. Naszym przewodnikiem był Pan Tomasz Macherzyński, który opowiadał o gatunkach zwierząt i roślin tutejszego rezerwatu. Zgłębił on także tajniki pracy leśniczego oraz naturalne sposoby dbania o las. Zachęcał do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Mogliśmy podziwiać młodniki, mierzyć średnicę dwustuletnich drzew, obserwować życie tętniące w rezerwacie. Bardzo dziękujemy Panu Tomkowi za spotkanie.