• WARSZTATY WIELKANOCNE W KLASIE 2.

        •      Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Dla podtrzymania lokalnych zwyczajów i tradycji panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Złochowicach zostały zaproszone do klasy II na warsztaty wielkanocne robienia palm. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich pokazywały uczestnikom warsztatów krok po kroku, w jaki sposób można samodzielnie wykonać i ozdobić tradycyjną palmę wielkanocną z suszu i zielonych roślin. Panie instruowały, jak robić kwiaty z krepiny. Powstawały palmy z bukszpanu, jałowca, gałązek wierzbowych z baziami, suszonych traw i ziół oraz bibuły. Samodzielnie wykonane palmy prezentowały się okazale. Każda  była niepowtarzalnie piękna. Własnoręcznie wykonane palmy dzieci zabrały ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową.

              Dzięki takim spotkaniom najmłodsi uczą się kultywowania pięknych tradycji i zwyczajów związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą. Pogłębiają wiedzę na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej. Rozbudzają inwencję twórczą i kreatywność. Warsztaty były świetną formą integracji społeczności lokalnej .

                 Dziękujemy Paniom z KGW za udział w spotkaniu z naszymi uczniami.

        • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

        •        Pierwszy dzień wiosny był pełen radości i kreatywności. Wszystko zaczęło się od konkursu na najpiękniejsze przebranie Pani Wiosny, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie. Strój miał być wykonany z materiałów recyklingowych. Pomysłowość i zaangażowanie były niesamowite! Wszystkie przebrania były wspaniałe i oryginalne.

                       Ale to nie wszystko! 21 marca to również Dzień Samorządności. To jedyny dzień w roku, kiedy uczniowie sprawują władzę w szkole i mają niepowtarzalną okazję wcielić się w role nauczycieli. To była prawdziwa lekcja współpracy i odpowiedzialności.

                  Zgodnie z tradycją, zatopiono Marzannę przygotowaną przez Samorząd Uczniowski. Marzanna, słowiańska bogini związana z zimą, symbolizuje odejście chłodu. Topienie Marzanny jest pięknym obrzędem, który odbywa się w różnych regionach Polski. Uczniowie klasy I wierszem i piosenką pożegnali zimę i powitali wiosnę.

               Ponadto, uczniowie świętowali Dzień Kolorowej Skarpetki. Każdy mógł założyć swoje ulubione, kolorowe skarpetki i w ten sposób okazać tolerancję, zrozumienie i wsparcie osobom z zespołem Downa.

                To był wyjątkowy dzień, pełen radości, współpracy i tradycji. Wiosna w szkole w Złochowicach zaczęła się wspaniale!

        • SPOTKANIE Z EKSPERTEM OZE

        • @bycjakignacy

                  21 marca 2024 uczestnicy projektu edukacyjnego „Być jak Ignacy” z koła doświadczalnego „Eureka” spotkali się z Panem Przemysławem Sławutą zajmującym się zawodowo branżą Odnawialnych Źródeł Energii. Jego firma Greenhouse-RS z siedzibą w Kłobucku działa na lokalnym rynku i stosuje ekologiczne rozwiązania do pozyskania zielonej energii dla domu lub gospodarstwa rolnego.

                  W trakcie spotkania Pan Sławuta mówił o prądzie elektrycznym oraz o ekologicznych i przyjaznych dla środowiska metodach pozyskiwania energii elektrycznej. Na praktycznym zestawie elektronicznym zaprezentował uczniom, jak wytworzyć prąd z wykorzystaniem OZE. Poruszył kwestię fotowoltaiki, czyli wykorzystywania energii słonecznej do produkcji prądu elektrycznego. Wyjaśnił, że panele fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, co jest nie tylko ekologiczne, ale także oszczędza koszty energii. Pokazał również, jak takie panele działają. Na koniec spotkania wszyscy otrzymali od naszego gościa upominki.

                Bardzo dziękujemy za wizytę i przeprowadzenie ciekawych zajęć. Było nam bardzo miło posłuchać o zielonych źródłach energii. Pamiętajmy, że dbanie o środowisko jest ważne, a wykorzystywanie ekologicznych technologii może pomóc w ochronie naszej planety.

        • KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

        •      XVI Gminny Konkurs Języka Angielskiego odbył się 20.03.2024r. W  konkursie wzięło udział 8 uczniów ze szkół z naszej gminy. Tegoroczna forma konkursu to dyktando. Uczniowie mieli za zadanie poprawnie zapisać usłyszane teksty, z czym poradzili sobie doskonale. Na uczniów czekał słodki poczęstunek oraz nagrody ufundowane przez Gminę Opatów, Radę Rodziców oraz Wydawnictwo Macmillan.

              Zwyciężczynią konkursu została Izabela Szyjka ze Szkoły Podstawowej im. red. Jana Ciszewskiego w Waleńczowie. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Macherzyńska ze Szkoły Podstawowej im. J. Tuwima w Złochowicach, trzecie Filip Kędziora ze  Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Opatowie.

              Gratulujemy przede wszystkim zwycięzcom, ale także pozostałym uczestnikom naprawdę wysokiego poziomu wiedzy językowej!

        • WARSZTATY WIELKANOCNE W GRUPIE "SŁONECZKA"

        •          18 marca 2024 roku dzieci z grupy ,,Słoneczka” uczestniczyły w warsztatach wielkanocnych prowadzonych przez panią Grażynę Makles. Pani Grażyna to znana w powiecie artystka wykorzystująca różne techniki plastyczne, autorka i ilustratorka książek dla dzieci, pedagog chętnie dzielący się swoją wiedzą z dziećmi i dorosłymi.

                    Podopieczni pod czujnym okiem pani Makles, wspierani przez mamy, które przybyły na warsztaty i chętnie pomagały dzieciom, wykonywały oryginalne palmy wielkanocne. Do wykonania ozdób wykorzystano papierowe paski i gałązki bukszpanu. Wszyscy pracowali w wielkim skupieniu i z dużym zaangażowaniem. Korzystając z wiedzy i doświadczenia naszego gościa, dzieci stworzyły przepiękne palmy na zbliżającą się Niedzielę Palmową.

        • CZAS WYBRAĆ NOWĄ SZKOŁĘ...

        •      15 marca uczniowie klasy VIII uczestniczyli w Dniu Otwartym zorganizowanym przez Zespół Szkół Nr 1 w Kłobucku.

                Zapoznali się z bogatą ofertą edukacyjną placówki, uczestniczyli w ciekawych warsztatach chemicznych, obserwowali pracę maszyn CNC. Mieli możliwość porozmawiania z kolegami - absolwentami naszej szkoły, uczniami zespołu szkół.

                 Taki wyjazd jest bardzo cennym doświadczeniem dla  stojących przed wyborem nowej szkoły. Dziękujemy za serdeczne przyjęcie!

        • TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

        •       15 marca w  Szkole Podstawowej w Waleńczowie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Konkurs ma na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

                  Uczennica klasy ósmej Julia Rogula reprezentowała naszą szkołę w konkursie w II grupie wiekowej i zajęła 2. miejsce w eliminacjach.

            Gratulujemy!

        • WYCIECZKA DO BEŁCHATOWA

        •          Uczniowie klas 4,5 i 6 uczestniczyli w wycieczce do PGE Gigantów Mocy w Bełchatowie. To fascynujące miejsce, które łączy naukę z zabawą.

              Czwartoklasiści biorący udział w projekcie “Być jak Ignacy”, który skupia się na zrównoważonym wykorzystaniu energii w produkcji energii elektrycznej, w trakcie wizyty mieli zwrócić uwagę na źródła energii, w szczególności na tę produkowaną z węgla.

               PGE Giganty Mocy to interaktywna ekspozycja, będąca jedną z największych atrakcji województwa łódzkiego. Uczestnicy mogą poznać fascynującą historię prądu i dowiedzieć się, skąd właściwie pochodzi energia elektryczna. Dzięki doskonale przygotowanym nagraniom na audioprzewodnikach oraz przystępnym scenariuszom nawet najtrudniejsze zagadnienia stają się zrozumiałe dla dzieci.

                 Podczas wycieczki uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w fascynujących warsztatach o temacie “Czarne Złoto”. Mogli dowiedzieć się więcej o procesie powstawania węgla, jego właściwościach, zastosowaniach oraz wpływie na środowisko. To ciekawe doświadczenie, które na pewno poszerzyło ich wiedzę na temat energii i surowców naturalnych

                  Następnie uczniowie mieli okazję zobaczyć największą dziurę w Europie z punktu widokowego w Żłobnicy. To niezwykłe miejsce, które z pewnością zapadło im w pamięć. Z punktu widokowego mogli podziwiać niesamowite widoki ogromnego wyrobiska oraz elektrownię.

                Na zakończenie wycieczki uczniowie odwiedzili basen w Solparku Kleszczów. To doskonałe miejsce na relaks i zabawę po intensywnym dniu pełnym nauki i atrakcji.

                  Wycieczka do PGE Gigantów Mocy to nie tylko edukacja, ale także niezapomniana przygoda. Uczniowie na pewno wrócili pełni energii i nowej wiedzy!

        • WARSZTATY Z EKODORADCĄ

        •     W środę, 13 marca 2024 gościliśmy w naszej szkole Panią Monikę Cipcińską, która jest ekodoradcą w projekcie „Śląskie. Przywracamy błękit” w gminie Opatów. To największy w Europie projekt ochrony powietrza, obejmujący swoim zasięgiem całe województwo śląskie. Nadrzędnym celem projektu jest ochrona powietrza.

                Spotkanie odbyło się z klasą IV ( koło doświadczalne „Eureka”) w ramach projektu „Być jak Ignacy”. Warsztaty dotyczyły OZE (Źródeł Energii Odnawialnych) oraz czystości powietrza. Uczniowie dowiedzieli się, jak ograniczać zanieczyszczenie powietrza oraz jaki wpływ ma na zatruwanie atmosfery stosowanie OZE w produkcji energii elektrycznej. Czwartoklasiści otrzymali od Pani ekodoradczyni pamiątkowe długopisy z paczuszką roślin miododajnych, które wysieją w pobliżu szkoły.

                Bardzo dziękujemy Pani Monice Cipcińskiej za przybycie i świetną zabawę połączoną ze zdobywaniem wiedzy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.

        • KONKURS CZYTELNICZY

        •        6 marca w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy pod tytułem "Z Tuwimem za pan brat". Brali w nim udział uczniowie kl. I. Inicjatywa ta miała na celu nie tylko promowanie czytelnictwa, ale także zapoznanie uczniów z bogactwem twórczości Juliana Tuwima.

               Konkurs rozpoczął się od części recytatorskiej, podczas której uczniowie prezentowali wybrane wiersze Tuwima. Niezwykła energia i pasja, z jaką uczestnicy interpretowali słowa poety, sprawiła, że atmosfera była pełna wzruszenia i radości. Poprzez prezentację multimedialną, dyskusje i wspólne czytanie fragmentów jego dzieł, uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki poezji tego wybitnego artysty. Uczestnicy rozwiązywali test czytelniczy oraz rywalizowali w quizach literackich.

              Konkurs czytelniczy "Z Tuwimem za pan brat" okazał się nie tylko wyjątkową okazją do promowania czytelnictwa wśród uczniów, ale także niezapomnianym spotkaniem z bogatym dziedzictwem literackim Juliana Tuwima. Dzięki zaangażowaniu uczestników, atmosferze pełnej entuzjazmu i pasji oraz ciekawym konkurencjom, konkurs ten z pewnością pozostanie na długo w pamięci uczestników. Uroczystość przygotowały: p. Anna Musiał i p. Bożena Konieczko.

        • KONKURS HISTORYCZNY

        •          4 marca odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny ,,Tropem Jaguara”, upamiętniający żołnierza wyklętego Stanisława Lisieckiego ,,Jaguara”, walczącego z oboma okupantami na Ziemi Kłobuckiej. Zorganizowany został przez Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku. Naszą szkołę reprezentowali : Wiktoria Macherzyńska, Aleksander Mika, Daniel Zając, Lena Żurek. Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy wykraczającej poza treści podstawy programowej.
          Wiktoria Macherzyńska zajęła I miejsce. 

          Gratulujemy!

        • ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI

        •        W związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole pojawiła się wystawa prezentująca  żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy prowadzili przez wiele lat ofiarną walkę w obronie wartości, jaką była Niepodległość Ojczyzny. Oprócz tego starsi uczniowie przygotowali plakaty nawiązujące do tematyki podziemia antykomunistycznego. Efekty pracy uczniów są zaprezentowane w holu szkoły.

        • Udział w konkursach historycznych

        •  

          Nasi uczniowie zgłębiali tajniki historii i w lutym wzięli  udział w następujących konkursach:

          Konkurs Multimedialny „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” zorganizowany przez Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską:

          Oliwia Knot - kl. VIII

          Kinga Krysiak - kl. VIII

           Paweł Nocoń - kl. VIII

           Wiktoria Brodziak - kl. VIII

           Kacper Sroka - kl. VIII

          Oliwia Macherzyńska – kl. VIII

          Powiatowy Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Bohaterowie Niezłomni”  zorganizowany przez PSP im. Adama Mickiewicza w Borze Zajacińskim:

          Julia Rogula - kl. VIII

          Cieszymy się, że młodzi ludzie chcą wzbogacać wiedzę historyczną o ważnych wydarzeniach
           z historii kraju i regionu oraz  pielęgnują tradycje patriotyczne, dziedzictwo narodowe
          i kulturowe.

        • LEKCJE Z POMYSŁEM

        •        Utwory literackiej klasyki wcale nie muszą nudzić. Uczniów klas 5. i 6. zainspirowały do ciekawych działań. Uczniowie klasy 5. w ramach zajęć „Mitologia do działania skłania” zaprezentowali swoje wyobrażenia postaci z mitologii greckiej, o których czytali na lekcjach języka polskiego. Natomiast uczniowie klasy 6. przygotowali i zaprezentowali starszym kolegom własną inscenizację ballady Adama Mickiewicza „Powrót taty”. Poniżej fotorelacja z tych wydarzeń.

        • DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

        •                                      1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

                      Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego
          i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub  zmarło w więzieniach.

                  W naszej szkole uczciliśmy pamięć "Żołnierzy Wyklętych". Uczniowie z klas IV-VIII uczestniczyli w zajęciach poświęconych  Żołnierzom Wyklętym, poznawali ich biogramy oraz obejrzeli film " Czas „Jaguara" – bitwa o Polskę”. Film przedstawiał walkę oddziału Stanisława Lisieckiego „Jaguara"  z władzą komunistyczną  po zakończeniu II wojny światowej. Postać Stanisława Lisieckiego ,,Jaguara” i jego działalność  związana jest dziejami ziemi kłobuckiej, a więc powinniśmy o niej szczególnie pamiętać.

           

        • DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

        •         28 lutego obchodziliśmy w szkole Miedzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji nauczyciele języka polskiego przygotowali i przeprowadzili w klasach 4-8 turniej językowy. Uczestnicy mieli za zadanie m.in. utworzyć jak najwięcej wyrazów z liter wylosowanego słowa oraz znaleźć i poprawić błędy w wypowiedzeniach i związkach frazeologicznych. Najlepsi zostali nagrodzeni. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli się trudnego zadania zweryfikowania swoich umiejętności poprawnego posługiwania się polszczyzną.

        • DEBATA O DOPALACZACH

        • „Smak życia ,czyli debata o dopalaczach”

                Dopalacze stanowią zagrożenie dla młodych ludzi, prowadzą do uzależnienia, zatruć, chorób, a nawet zgonów.

             W klasie VII zostały  przeprowadzone zajęcia profilaktyczne w ramach programu „Smak życia, czyli debata o dopalaczach”, które miały uświadomić, jak groźne dla zdrowia i życia może być spożywanie środków psychoaktywnych. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne i prezentacje o tematyce uzależnień, wypełnili  ankiety. Przy użyciu narzędzi edukacyjnych - narkogogli i alkogogli , wykonywali proste zadania, np. pisali, okrążali pachołki.

            Zajęcia możemy podsumować stwierdzeniem:  Prowadźmy zdrowy styl życia i unikajmy zagrożeń!

        • ZIMOWY PEJZAŻ ZŁOCHOWIC

        •     W ramach realizacji programu „Laboratoria przyszłości” uczniowie naszej szkoły mogli rozwijać swoje fotograficzne pasje. W związku z uczestnictwem w programie nasza szkoła weszła w posiadanie atrakcyjnego aparatu fotograficznego, dzięki któremu uczniowie mogą realizować i rozwijać własny amatorski warsztat fotograficzny. Wykorzystując sprzęt fotograficzny na potrzeby konkursu pt. „Zimowy pejzaż Złochowic”, stworzyli piękne i ciekawe zdjęcia przedstawiające piękno ich małej Ojczyzny.  

                 Jury konkursu nagrodziło najlepsze prace. Oto wyniki:

          I miejsce – Sara Rubik

          I miejsce – Dominika Grzelińska

          II miejsce – Lena Kotowicz

          II miejsce – Oliwia Knot

          III miejsce – Aleksandra Olczyk

          III miejsce – Dawid Pawełczak

          Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

        • TENIS STOŁOWY

        •      21 lutego 2024r. w Szkole Podstawowej w Opatowie odbyły się Międzygminne Mistrzostwa Szkolnego Związku Sportowego w Tenisie Stołowym. Naszą szkołę w kategorii klas VII-VIII reprezentowały dwie drużyny - drużyna dziewcząt w składzie: Lena Żurek i Wiktoria Macherzyńska oraz drużyna chłopców w składzie: Przemysław Kotas, Piotr Janic oraz Bartłomiej Antczak. Uczestnicy turnieju  rywalizowali w grze pojedynczej i podwójnej o awans do zawodów powiatowych. Drużyna dziewcząt zajęła I. miejsce w turnieju.  

                  Gratulujemy i życzymy sukcesów dziewczętom na zawodach powiatowych.