• WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE W KLASACH STARSZYCH

        •        Okres przedświąteczny sprzyja rozwijaniu kreatywności. W tym celu  wychowawcy klas starszych zorganizowali warsztaty bożonarodzeniowe.

                       Stosując różnorodne materiały oraz własną wyobraźnię uczniowie stworzyli piękne kompozycje – ozdoby świąteczne, które będą przekazane na szkolny kiermasz.

                    Czas spędzony na warsztatach pozwolił  rozwinąć potencjał artystyczny oraz spędzić czas w radosnej i twórczej atmosferze.

        • MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE

        •          Mikołajki to jedno z najbardziej ukochanych i wyczekiwanych przez wszystkie dzieci świąt. Biblioteka szkolna również włączyła się w te radosne obchody - na osoby wypożyczające w tym dniu książkę czekała odznaka pomocnika świętego Mikołaja.

                       Na początku grudnia została przygotowana gazetka, z której  można było przypomnieć sobie,  jak należy postępować z każdą książką.

        • MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

        •       6 grudnia w Kubusiowym Przedszkolu wielkie oczekiwanie. Od samego rana dzieciaki z niecierpliwością wyglądały na długo oczekiwanego gościa – świętego Mikołaja, który obiecał zawitać w nasze progi.

                Zjawił się w godzinach przedpołudniowych zaglądając do każdej z grup przedszkolnych: do najstarszych -  Słoneczek, młodszych - Pszczółek i najmłodszych - Biedronek. W każdej z nich  został radośnie i entuzjastycznie powitany. Uciął sobie z dzieciakami krótką pogawędkę, po czym wręczył każdemu przedszkolakowi prezent.

             W podziękowaniu przedszkolaki zaprezentowały Mikołajowi swoje umiejętności w krótkim występie i obdarowały go uściskami oraz słodyczami. 

        • WIZYTA W ZAGRODZIE EDUKACYJNEJ

        •        W dniu 7 grudnia 2022 klasa siódma udała się do Zagrody Edukacyjnej w Zwierzyńcu Pierwszym na warsztaty robienia mydełek. Był to jednocześnie wyjazd mikołajkowy, integracyjny, ale i związany z realizacją projektu English Teaching Activities.

                  W uroczej świątecznej atmosferze tego miejsca uczniowie zdobyli wiedzę na temat historii i produkcji mydła, mieli możliwość samodzielnego tworzenia pachnących, pełnych ziół mydełek, które potem pięknie zapakowali i zabrali z sobą. Znalazł się tez czas na ciepła herbatkę, częstowanie ciastem, luźne rozmowy i małą sesję zdjęciową w bajkowej świątecznej scenerii. Po części edukacyjnej uczniowie z opiekunkami Panią Anetą Morawską i Panią Beatą Strzelec udali się do pizzerii na pyszną pizzę i rozmowy przy stole.

                    Mikołajki uznajemy za udane!

        • ŚWIĄTECZNE KARAOKE PO ANGIELSKU

        •          W mikołajki w naszej szkole odbył się konkurs angielskojęzycznej piosenki świątecznej zorganizowany przez uczniów klasy siódmej wraz z panią Beatą Strzelec w ramach projektu English Teaching Activities. 

                W konkursie wzięły udział dzieci z przedszkola, z klas młodszych i starszych szkoły podstawowej. Zaśpiewały kilka znanych piosenek o świątecznej tematyce, w świątecznej atmosferze, za co zostały nagrodzone dyplomami oraz upominkami w postaci gier językowych. 

                   Gratulujemy odwagi do podjęcia tego wyzwania! Piękne występy zostaną zaprezentowane rodzicom i innym gościom obecnym w naszej szkole podczas Kiermaszu Świątecznego dnia 9 grudnia 2022 roku.   

        • WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

        •        Wkrótce Boże Narodzenie - czas szczególnie urokliwy. Magiczna atmosfera świąt już dziś zagościła w klasie III, gdzie odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe z udziałem pani Izabeli.

               Celem warsztatów było wykonanie stroików świątecznych. Wspólna twórczość to duże doświadczenie dla dzieci. Uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Wykonane stroiki będzie można podziwiać na kiermaszu szkolnym.

               Wychowawca klasy serdecznie dziękuje p. Izabeli za wzorowe przeprowadzenie warsztatów oraz rodzicom za przygotowanie ozdób.

        • BOHATERON 22

        •     Uczniowie naszej szkoły  już kolejny raz wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterON w Twojej Szkole. Włącz historię!”.
                Starsze  klasy  uczestniczyły w zajęciach poświęconych Powstaniu Warszawskiemu i jego bohaterom. Celem lekcji było wprowadzenie  w tematykę Powstania Warszawskiego i  poznanie losów Powstańców Warszawskich. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali oni  słuchowiska pt. „Mały-roznosiciel nadziei”, a następnie rozmawiali  o przedstawionych w słuchowisku wydarzeniach.
              Uczniowie klas VII-VIII  zobaczyli film edukacyjny z serii  „Co za historia! – Powstanie Warszawskie”, a następnie starali się  znaleźć odpowiedź na pytania: Dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Co zrobili nasi sojusznicy? Jaką cenę zapłaciła Warszawa? Dlaczego zawsze powinniśmy o ich bohaterstwie pamiętać?

               Chętni uczniowie klas VII-VIII  przygotowali po zajęciach dodatkowo filmiki, animacje , wpisy z życzeniami, które umieścili na stronie   DUMNI Z POWSTAŃCÓW.            

              Projekt został przyjęty przez uczniów z dużym zainteresowaniem. Poznając historię powstańców,  młodzi ludzie mieli  okazję wzmacniać poczucie swojej tożsamości narodowej i postawy patriotyczne.

        • ZABAWA ANDRZEJKOWA

        •      Andrzejki (znane również jako jędrzejki lub jędrzejówki) to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt. Współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę. Andrzejki to niezwykły dzień pełen wróżb i zabaw.
              W naszej szkole także pamiętaliśmy o andrzejkach - 30 listopada odbyła się zabawa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Ósmoklasiści przypomnieli dzieciom o zwyczajach andrzejkowych i przygotowali dla nich wiele ciekawych zabaw oraz wróżb.

               W czasie imprezy dzieci świetnie się bawiły, przygotowane atrakcje sprawiły im dużo radości.

        • ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

        •        Przedszkolaki z Kubusiowego Przedszkola świętowały andrzejki wesołą zabawą kostiumową i  wróżbami. Zabawy w rytmie tańców i śpiewów oraz tradycyjne wróżenie wprawiły dzieciaki w wyśmienity nastrój, rozbudziły ich ciekawość.  Dzieciaki chętnie zapoznały się z ludowymi zwyczajami oraz brały udział w tradycyjnych zabawach i wróżbach. 

        • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

        • Światowy Dzień Pluszowego Misia

           

              25 listopada przedszkolaki ze wszystkich grup w oddziale przedszkolnym uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego misia, który im przez cały świąteczny dzień towarzyszył.

                 Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy ,,misiowych” piosenkach. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce.

                Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.

        • KONKURS POWIATOWY

        • Przestrzeń małej ojczyzny to dostępny zmysłowemu poznaniu świat wyglądów,

          kształtów i barw domów, ulic, parków, lasów, pól, łąk

          – świat niepowtarzalnej konstelacji obrazów.

          Mała ojczyzna jest płaszczyzną tworzenia się więzi lokalnych,

          zakorzenionych we własnej tradycji i historii”.

          Stefan Starczewski

           

           

           

          IV POWIATOWY KONKURS WIEDZY

          „Powiat kłobucki – moja mała Ojczyzna”

          JAN DŁUGOSZ I JEGO CZASY

           

           

              24 listopada odbył się IV Powiatowy Konkurs Wiedzy „Powiat kłobucki – moja mała Ojczyzna”. W tym roku uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące Jana Długosza i jego czasów.

              Jak podczas każdej edycji, honorowy patronat nad konkursem objął Starosta naszego powiatu – Pan Henryk Kiepura. W konkursie wzięło udział 7 szkół podstawowych: SP w Zajączkach Pierwszych, SP w Popowie, SP we Wręczycy Wielkiej, SP w Opatowie, SP w Waleńczowie, SP w Iwanowicach Dużych i SP w Złochowicach.

               Laureatami tegorocznej edycji zostali:

          1.miejsce – Paweł Nocoń

          2.miejsce - Oliwier Piśniak                                 

          2.miejsce – Filip Zając

          3.miejsce – Bartosz Biś

          3.miejsce - Bartosz Antczak

            Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie gratulujemy wiedzy, którą wykazali się podczas tegorocznej edycji i zapraszamy w przyszłym roku.

        • DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE - SUKCES !

        •         W dniu 17 listopada, w RODN „WOM” w Częstochowie , odbyła się uroczysta Gala Finałowa podsumowująca wyniki X Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku - o historii”.

                      Mamy się czym pochwalić , ponieważ uczeń klasy IV - Filip Rubik w kategorii klas IV-VI zajął

          1. miejsce w województwie śląskim i uzyskał tytuł Laureata Konkursu.

                   Wydarzenie uświetniła swoją obecnością p. Urszula Bauer- Śląski Kurator Oświaty, która wręczyła dyplomy i nagrody. Do zgromadzonych, za pośrednictwem transmisji video, przemówiła również  p. Jadwiga Wiśniewska- Poseł do Parlamentu Europejskiego. W swoim wystąpieniu podkreśliła , jak ważne jest pielęgnowanie poprawności językowej, kultury i historii narodowej.

             Cieszymy się z sukcesu Filipa, serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu !

        • GMINNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

        •        W dniu 16 listopada 2022r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie odbyła się X. edycja Gminnego Konkursu z Języka Angielskiego 'We like English - Lubimy Angielski'. Uczeń naszej szkoły z klasy siódmej - Paweł Nocoń - zdobył trzecie miejsce.

                 Gratulujemy! 

        • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI

        • 16 listopada 2022r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tolerancji. Dzień ten stał się okazją do refleksji nad własną postawą w odniesieniu do innych osób – kolegów, koleżanek.
          Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami i pedagogiem szkolnym przygotowali apel dotyczący obchodów tego dnia. Uczniowie klas IV-VIII przygotowali „łańcuchy tolerancji”, które następnie połączyli w „jeden szkolny łańcuch tolerancji” i umieścili na barierkach i korytarzach szkolnych.

        • SPOTKANIE Z DZIELNICOWYM

        •      Dnia 15.11.2022 r., w ramach szkolnego programu wspomagania wychowawczej roli rodziny zostało zorganizowane drugie spotkanie z aspirantem Mariuszem Tałajem z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku. W spotkaniu brali udział rodzice oraz nauczyciele.

                  Aspirant Tałaj przygotował prezentację multimedialną, której tematem były narkotyki i dopalacze, ich rodzaje oraz zachowanie się osób będących pod ich działaniem. Następnie została zaprezentowana walizka edukacyjna, która zawiera substancje przypominające narkotyki oraz przedmioty służące do ich zażywania. Walizka zawiera przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji narkotyków. Zawiera również substancje, które do złudzenia przypominają różnego rodzaju środki odurzające. Kuferki wypełnione są najbardziej popularnymi na polskim czarnym rynku atrapami narkotyków . Każdy specyfik opatrzony jest szczegółowym opisem wyglądu, ceną a także nazwami używanymi w młodzieżowym slangu. Są tam szklane i metalowe fifki, młynki do rozdrabniania suszu oraz pojemniczki, w których można schować narkotyki.

                Policjanci chcą edukować przede wszystkim rodziców i wychowawców, by wyostrzyć ich czujność i w porę zareagować. Tego typu spotkania wpisują się w działania policji z zakresu profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy.

        • MIKOŁAJ NA KRESACH

        • Kolejny raz społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji charytatywnej ,,Święty Mikołaj na Kresach” organizowanej przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy w Częstochowie, pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty. Akcja polegała na zbiórce słodyczy, artykułów spożywczych i przyborów szkolnych, z których organizatorzy przygotują paczki od Świętego Mikołaja, aby móc przekazać je dzieciom z polskich szkół na Kresach.

          Dziękujemy wszystkim osobom, które przekazały dary i włączyły się przygotowanie upominków niosących radość małym Polakom na Litwie, Białorusi i Ukrainie.