Rok 2023 to rok licznego grona patronów wybranych przez Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej. Wybory takie wiążą się z ważnymi datami, wydarzeniami czy rocznicami , które przypadają w tym roku.
Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski to patroni roku 2023 wybrani przez Sejm RP.
Mikołaj Kopernik, Jan Matejko , Wisława Szymborska, Kazimierz Przerwa- Tetmajer są patronami wybranymi przez Senat RP.
W holu naszej szkoły została przygotowana okolicznościowa wystawa, upamiętniająca sylwetki wybranych osobowości, których największe osiągnięcia przybliżamy.
W tym roku przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry –najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich. Fredro to twórca polskiej komedii, autor kilkudziesięciu utworów scenicznych wystawianych w teatrach Warszawy, Krakowa i Lwowa, takich jak: „Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca”, „Zemsta”, „Pan Jowialski”.
Również w tym roku mija 100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitnej poetki, która za swoją twórczość otrzymała wiele nagród , a jej utwory przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. W 1996 roku uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, otrzymała też nagrody : im. J.W. Goethego, im. J.G. Herdera czy polskiego Pen Clubu. Poetka fascynuje czytelników na całym świecie, stała się ambasadorką polskiej kultury za granicą. Wydała 12 zbiorów poetyckich, m.in.: „Dlatego żyjemy”, „Wołanie do Yeti”, „Sól”, „Sto pociech”, „Wszelki wypadek”, „Wielka liczba”, „Ludzie na moście”, „Koniec i początek”, „Chwila”, a także zbiory felietonów o literaturze „Lektury nadobowiązkowe” oraz zbiór zabaw literackich z różnych lat „Rymowanki dla dużych dzieci”. „Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem” – napisali senatorowie w uzasadnieniu decyzji.
Bieżący rok upamiętnia 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, który najbardziej jest znany jako astronom – twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Główne jego dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”) powstało w latach 1515–1530. „Senat Rzeczypospolitej Polskiej, podejmując uchwałę, chce po raz kolejny przypomnieć jego postać i zasługi, na stałe obecne w naszej społecznej świadomości. To przypomnienie ma na celu uświadomienie światowych zasług Polski i Polaków dla nauki oraz wzmocnienie współczesnych dążeń świata nauki i edukacji do podmiotowej obecności nauki w polskim życiu społecznym, gospodarczym i politycznym” – czytamy w uchwale.
Jan Matejko (1838–1893) ukończył w 1858 r. Szkołę Sztuk Pięknych w Krakowie, następnie kształcił się w Monachium i Wiedniu. Już młodzieńcze dzieła artysty zyskały międzynarodowe uznanie, okrzyknięto go jednym z najwybitniejszych twórców malarstwa historycznego w Europie. Namalował ponad 300 obrazów (m.in. „Unia lubelska”, „Stefan Batory pod Pskowem”, „Bitwa pod Grunwaldem”, „Hołd pruski”, „Jan Sobieski pod Wiedniem”, „Wernyhora”, „Kościuszko pod Racławicami”, „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”). Tworzył też portrety. Jednym z ostatnich jego dzieł był „Poczet królów i książąt polskich”. Swoje obrazy Jan Matejko wielokrotnie prezentował na wystawach w najważniejszych europejskich ośrodkach kultury. Zdobył liczne prestiżowe nagrody i odznaczenia, został honorowym członkiem wielu akademii artystycznych. Angażował się ponadto w prace związane z konserwacją krakowskich zabytków. Jest autorem polichromii kościoła Mariackiego w Krakowie. W 1872 r. został członkiem nadzwyczajnym Akademii Umiejętności w Krakowie, uczestniczył w pracach jej komisji nad stworzeniem ustawy o konserwacji zabytków. W 1873 r. mianowano go dyrektorem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Funkcję tę pełnił do końca życia. Uczniami Jana Matejki byli wybitni twórcy Młodej Polski, m.in. Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski i Józef Mehoffer. W tym roku mija 185. rocznica urodzin i 130. rocznica śmierci tego wybitnego artysty.