• SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

        •     W dniu 7 lutego 2023r. uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w prelekcji „Zawód policjanta” przeprowadzonej przez funkcjonariuszy KPP w Kłobucku.

               Spotkanie przybliżyło słuchaczom tajniki pracy w policji. Prowadzący opowiedzieli o obowiązkach i zadaniach, które wykonują na co dzień. Zaprezentowali również sprzęt używany przez pirotechników, wyjaśnili procedury postępowania w przypadku podejrzenia obecności ładunku wybuchowego.

              Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające. Kto wie, może niektórzy wybiorą zawód policjanta i w przyszłości staną na straży prawa?

        • SUKCESY PLASTYCZNE

        •         Nasze uzdolnione  uczennice reprezentują szkołę w różnorakich konkursach plastycznych, w których ich twórczość zostaje wysoko oceniona:

          Natalia Kopacz - wyróżnienie w WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNO-LITERACKIM  pod patronatem burmistrza Kłobucka  Jerzego Zakrzewskiego I Ty możesz zostać Mickiewiczem.

          Natalia Kopacz -  I miejsce w Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym- Eliminacje Gminne 2022.

          Julia Rogula - I miejsce w  IV POWIATOWYM  KONKURSIE  PLASTYCZNYM „MAM PRAWO DO... ŻYCIA W POKOJU” pod honorowym patronatem Starostwa Powiatowego w Kłobucku i Gminy Opatów.

                     Gratulujemy i życzymy dużej weny twórczej oraz dalszych sukcesów!

        • KONKURS NA KOMIKS

        •  

          Uczennice klasy IV: Izabela Grzyb, Patrycja Kulik i Amelia Szelągowska - wzięły udział w plastycznym konkursie zorganizowanym przez miesięcznik Twój Kurier Powiatu na najciekawszy i najbardziej kreatywny komiks przedstawiający swoją gminę.

          Nagrodą w Konkursie był wyjazd całej klasy na seans do kina.

          I udało się! Wygrały - a cała klasa spędziła miłe chwile w kinie na filmie „Mały Zielony Krokodyl domowy”.

        • FESTIWAL KOLĘD

        •      Uczniowie z klasy III, V i VI brali udział w Festiwalu Kolęd, który odbył się 5 stycznia w SP im. Marii Konopnickiej w Opatowie.

                Naszą szkołę reprezentowali: Wojciech Bebłot (II miejsce w kategorii klas 2-3), Sara Rubik (III miejsce w kategorii klas 2-3), Nikola Kopacz, Bartosz Konieczny (I miejsce w kategorii klas 6-7), Weronika Kotowicz (I miejsce w kategorii klas 5-6).

                   Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • POZNAJMY PATRONÓW ROKU 2023

        •          Rok 2023 to rok licznego grona patronów wybranych przez Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej. Wybory takie  wiążą się z ważnymi datami, wydarzeniami czy rocznicami , które przypadają w tym roku.                                                                                                                                         

               Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska i Jerzy Nowosielski to patroni roku 2023 wybrani przez Sejm RP.                                                                                                                                 

          Mikołaj Kopernik, Jan Matejko , Wisława Szymborska, Kazimierz Przerwa- Tetmajer są patronami wybranymi przez Senat RP.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

                      W holu naszej szkoły została przygotowana okolicznościowa wystawa, upamiętniająca sylwetki wybranych osobowości, których największe osiągnięcia przybliżamy.

                       W tym roku przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry –najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich. Fredro to twórca polskiej komedii, autor kilkudziesięciu utworów scenicznych wystawianych w teatrach Warszawy, Krakowa i Lwowa, takich jak: „Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca”, „Zemsta”, „Pan Jowialski”.

                    Również w tym roku mija 100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitnej poetki, która za swoją twórczość otrzymała wiele nagród , a jej utwory przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. W 1996 roku uhonorowana  Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, otrzymała też nagrody : im. J.W. Goethego, im. J.G. Herdera czy polskiego Pen Clubu. Poetka fascynuje czytelników na całym świecie, stała się ambasadorką polskiej kultury za granicą.  Wydała 12 zbiorów poetyckich, m.in.: Dlatego żyjemy”, „Wołanie do Yeti”, „Sól”, „Sto pociech”, „Wszelki wypadek”, „Wielka liczba”, „Ludzie na moście”, „Koniec i początek”, „Chwila”, a także  zbiory felietonów o literaturze „Lektury nadobowiązkowe” oraz zbiór zabaw literackich z różnych lat „Rymowanki dla dużych dzieci”.  „Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem” – napisali senatorowie w uzasadnieniu decyzji.

               Bieżący rok upamiętnia 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, który  najbardziej jest znany jako astronom – twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Główne jego dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”) powstało w latach 1515–1530.                                              „Senat Rzeczypospolitej Polskiej, podejmując uchwałę, chce po raz kolejny przypomnieć jego postać i zasługi, na stałe obecne w naszej społecznej świadomości. To przypomnienie ma na celu uświadomienie światowych zasług Polski i Polaków dla nauki oraz wzmocnienie współczesnych dążeń świata nauki i edukacji do podmiotowej obecności nauki w polskim życiu społecznym, gospodarczym i politycznym” – czytamy w uchwale.

                 Jan Matejko (1838–1893) ukończył w 1858 r. Szkołę Sztuk Pięknych w Krakowie, następnie kształcił się w Monachium i Wiedniu. Już młodzieńcze dzieła artysty zyskały międzynarodowe uznanie, okrzyknięto go jednym z najwybitniejszych twórców malarstwa historycznego w Europie. Namalował ponad 300 obrazów (m.in. „Unia lubelska”, „Stefan Batory pod Pskowem”, „Bitwa pod Grunwaldem”, „Hołd pruski”, „Jan Sobieski pod Wiedniem”, „Wernyhora”, „Kościuszko pod Racławicami”, „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”). Tworzył też portrety. Jednym z ostatnich jego dzieł był „Poczet królów i książąt polskich”. Swoje obrazy Jan Matejko wielokrotnie prezentował na wystawach w najważniejszych europejskich ośrodkach kultury. Zdobył liczne prestiżowe nagrody i odznaczenia, został honorowym członkiem wielu akademii artystycznych. Angażował się ponadto w prace związane z konserwacją krakowskich zabytków. Jest autorem polichromii kościoła Mariackiego w Krakowie. W 1872 r. został członkiem nadzwyczajnym Akademii Umiejętności w Krakowie, uczestniczył w pracach jej komisji nad stworzeniem ustawy o konserwacji zabytków. W 1873 r. mianowano go dyrektorem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Funkcję tę pełnił do końca życia. Uczniami Jana Matejki byli wybitni twórcy Młodej Polski, m.in. Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski i Józef Mehoffer.  W tym roku mija 185. rocznica urodzin i 130. rocznica śmierci tego wybitnego artysty.

        • 31 FINAŁ WOŚP W ZŁOCHOWICACH

        • 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

          pod hasłem: „Chcemy wygrać z sepsą. Gramy dla wszystkich – małych i dużych! Żyj zdrowo w zdrowym świecie”

                   29 stycznia 2023 roku uczniowie, nauczyciele i strażacy wspólnie kwestowali na rzecz WOŚP. Wspieramy tę szlachetną inicjatywę od wielu lat. W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przeznaczy zebrane środki na walkę  z sepsą, ciężkim stanem chorobowym zagrażającym życiu pacjentów. Najnowsze badania WHO potwierdzają, że to główna przyczyna zgonów na świecie.

          UZBIERANA KWOTA TO 1777,71 zł !

          DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM,  KTÓRZY TEGO DNIA BYLI RAZEM Z NAMI !

        • SMAK ŻYCIA, CZYLI DEBATA O "DOPALACZACH".

        •        W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu  profilaktyki  pt. „Smak życia, czyli debata o dopalaczach” autorstwa dr Krzysztofa Wojcieszka.

                 Program został przygotowany z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia oraz Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii i zaproponowany do kompleksowych działań profilaktycznych przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Śląskiego Kuratora Oświaty. „Smak życia, czyli debata o dopalaczach” to program profilaktyczny, którego celem jest dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji na temat dopalaczy i zagrożeń wynikających z ich używania, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty z tymi produktami.

               Program, adresowany do młodzieży szkolnej w wieku 15-18 lat, porusza również tematykę najczęściej używanych substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, nikotyna, amfetamina i marihuana.

        • CHOINKA SZKOLNA

        • Choinka szkolna

                Tradycją naszej szkoły jest zakończenie pierwszego półrocza nauki imprezą środowiskową pod nazwą „Choinka szkolna”.

                Głównym punktem programu są występy dzieci przedszkolnych oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach  oraz Orkiestry OSP w Złochowicach pod batutą pana Miłosza Janika. W tym roku tematem przewodnim był Dzień Babci i Dzień Dziadka. Wszystkim kochanym Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia, miłości ze strony wnuków i samych szczęśliwych chwil w życiu!

                    Na dzieci, młodzież oraz gości czekało wiele atrakcji:

          - zabawa taneczna z DJ Despi,

          - kawiarenka przygotowana przez rodziców,

          - malowanie twarzy przez kreatywne uczennice klasy VII,

          - ścianka do zdjęć dla babć i dziadków z wnukami,

          - animatorka zabaw dla dzieci,

          - możliwość zakupu gazetki „Nasze słowo” redagowanej przez uczniów i nauczycieli oraz Kalendarza na rok  2023 z ilustracjami dzieci przedszkolnych i uczniów do wierszy Juliana Tuwima.

                  Składamy serdeczne podziękowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Złochowicach za udostępnienie sali w remizie. Mamy nadzieję, że dzięki staraniom nauczycieli, rodziców i uczniów niedziela poprzedzająca rozpoczęcie ferii zimowych była przyjemnie spędzonym dniem.

           

        • SUPER WYZWANIE !

        •         Miło nam poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Złote Szkoły NBP". Ideą programu jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów.

                W szkole powołaliśmy Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Na czele drużyny stoją szkolni koordynatorzy: Małgorzata Kalek i Teresa Kot. Drużyna zdobywa wiedzę niezbędną do wykonania trzech zadań, opracowuje pomysły na ich realizację, a następnie przeprowadza zadania w szkole. 

                 Mamy nadzieję, że podjęcie wyzwań związanych z uczestnictwem w programie stanie się zarówno dla uczniów jak i nauczycieli okazją do przeżycia nowej przygody edukacyjnej.

        • JASEŁKA

        •         Tradycją w naszej szkole są jasełka bożonarodzeniowe - tegoroczne odbyły się 22 grudnia. Uroczystość  pt. "Bóg się rodzi" została przygotowana przez uczniów klasy III i II pod opieką p. Bożeny Konieczko. Społeczność szkolna po raz kolejny mogła przeżywać historię Marii i Józefa. Uczniowie wykazali się świetną grą aktorską, a wspaniała sceneria oraz śpiew kolęd i pastorałek dopełniły całości przedstawienia.

                  Jasełka zostały również wystawione w kościele parafialnym w święto Trzech Króli.

        • ZAJĘCIA KREATYWNE W KLASIE IV.

        • Były emocje, była przygoda !

           

                   Mamy tutaj na myśli zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania uczniów, które odbywały się w wymiarze 1 godziny w tygodniu, wg ustalonego harmonogramu. Uczęszczali na nie uczniowie klasy IV. W pierwszym semestrze  roku szkolnego 2022/23 prowadzone były przez Teresę Kot, nauczyciela chemii i fizyki. Program Koła Doświadczalnego stwarzał okazję do kształtowania u dzieci pozytywnego stosunku do nauki. Służył rozwijaniu ciekawości poznawczej, a dzięki wykorzystaniu zabaw badawczych miał szansę pozytywnie wpłynąć na wzrost zaangażowania uczniów w działanie, a ponadto wyzwolić - nawet w onieśmielonych wychowankach - chęć odkrywania prawdy. Uczestnictwo dzieci w prostych doświadczeniach ożywiło przebieg zajęć i sprawiło, że nauka szkolna w mniejszym stopniu kojarzyć się będzie z nabywaniem wiedzy oraz kształtowaniem umiejętności, a przede wszystkim zacznie być postrzegana jako niezwykle pasjonujące przeżycie.

                   Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, byli bardzo aktywni, otwarci, utrzymywali dobre kontakty ze sobą i z prowadzącym. Uczestnictwo w zajęciach dało uczniom możliwość samorealizacji, poszerzenia własnych horyzontów, łączenia teorii z praktyką oraz odkrywania tajemnic przyrody na drodze eksperymentów i zabaw. Zajęcia były innowacyjne i  rozwijały umiejętność pracy zespołowej.  

                  Mam nadzieję, iż zaszczepiona w dzieciach ciekawość poznawcza ma szansę przyświecać, niczym promień słońca, w dalszej podróży uczniów przez życie.

                        Dziękuję za współpracę i zaangażowanie.

        • WIRTUALNE LABORATORIUM

        •           Nowoczesne metody edukowania zawitały do naszej szkoły. Uczniowie od września mogą doświadczać prawdziwych lekcji przyszłości. Wszystko dzięki Wirtualnemu Laboratorium "Empiriusz". 

                Empiriusz to mobilne laboratorium chemiczne stworzone z wykorzystaniem innowacyjnej technologii rozszerzonej rzeczywistości (VR). Jest wyposażone w profesjonalny zestaw gogli VR i kontrolery. Umożliwia przeprowadzanie doświadczeń chemicznych zalecanych do realizacji w podstawie programowej klasy 7 i 8.

                    Uczniowie chętnie używają nowych technologii, dlatego z dużą radości i zaangażowaniem przeprowadzają wirtualne doświadczenia chemiczne, używając gogli oraz kontrolerów. Wirtualne laboratorium "Empiriusz" współpracuje z ekranem interaktywnym, tworząc nowoczesne technologicznie rozwiązanie dla całej klasy.

                    Wirtualne Laboratorium zostało zakupione ze środków „Laboratoria Przyszłości”.

        • WARSZTATY ŚWIĄTECZNE W KLASIE 2.

        •           W świątecznym nastroju uczniowie klasy II spotkali się na warsztatach artystycznych. Podczas tych warsztatów stworzyli piękne stroiki bożonarodzeniowe. Zajęcia poprowadziła pani Katarzyna Telesińska, która wspaniale kierowała pracą dzieci. Wszyscy uczniowie wykazali się  pomysłowością i z radością tworzyli dekoracje. Cieszymy się, że mogliśmy wykonać takie stroiki i serdecznie dziękujemy pani Kasi!

        • ZABAWY NA ŚNIEGU

        •             Zima dostarcza dzieciom wielu okazji do obserwowania zjawisk, które nie występują w innych porach roku. Uczniowie klasy I bardzo aktywnie korzystają z atrakcji, których w tym roku dostarczyła nam zima. Podczas spaceru do lasu obserwowali zimowy krajobraz, zmiany zachodzące w przyrodzie. Mogli nacieszyć się słoneczną, mroźną pogodą i śniegiem, na brak którego nikt z dzieciaków w tym roku nie narzeka.

        • KONKURS PLASTYCZNY

        •         W listopadzie i grudniu odbył się konkurs pt. „Portret Świętego Mikołaja”. Skierowany od był  do dzieci przedszkolnych oraz uczniów klas I-III .Celem niniejszego konkursu było rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej dzieci i uczniów, pogłębianie wiedzy na temat tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, prezentacja i popularyzacja dziecięcej twórczości plastycznej. Jego rozstrzygnięcie nastąpiło 6 grudnia. Przedszkolaki i uczniowie bardzo chętnie brali w nim udział, narysowali aż 34 piękne portrety Mikołaja. Organizator konkursu postanowił nagrodzić wszystkie prace dyplomem i słodkim upominkiem. Z każdej klasy dwóch uczniów otrzymało nagrody książkowe. Najważniejszym kryterium podczas oceny prac, było samodzielne ich wykonanie. Nagrody zostały wręczone przez Panią Dyrektor Małgorzatę Sławutę i zastępczynię przewodniczącej SU – Lenę Kotowicz. Wystawę prac można podziwiać na korytarzu w starej szkole.

        • MIKOŁAJKI W KLASIE 1.

        •         6 grudnia w klasie 1. zaczerwieniło się od mikołajkowych czapek. Podczas oczekiwania na Mikołaja najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, podczas których powstały stroiki bożonarodzeniowe.

                     Zajęcia poprowadziła pani Anna Sławuta. Wszyscy uczestnicy warsztatów efektywnie pracowali i wykazali się dużą kreatywnością. Niektórzy po raz pierwszy uczestniczyli w tego typu zajęciach, a mimo to udało się im zrobić przecudne stroiki w słoiku.

                    Cieszymy się, że w tym świątecznym nastroju wspólnie mogliśmy spędzić niezapomniane chwile, za które serdecznie dziękujemy Pani Ani.

        • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

        •        Międzynarodowy Dzień Wolontariusza jest obchodzony od 1986 roku, by uczcić dobrowolną i bezpłatną pracę na rzecz innych osób. Sam wolontariat jest jednak znacznie starszy, a jego znaczenie we współczesnym świecie trudno przecenić.

                   W naszej szkole Koło Wolontariatu działa od 2019 roku, podejmując wiele działań i angażując społeczność szkolną do bezinteresownej pomocy osobom potrzebującym.

                   Obchodzony 5 grudnia Dzień Wolontariusza to doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku. Aby uczcić to szczególne święto, wolontariusze z naszej szkoły spotkali się z opiekunami na warsztatach integracyjnych, podczas których wykonali plakaty promujące ideę wolontariatu, wspólnie upiekli ciasto i  mufinki, a następnie świętowali przy stole, dzieląc się przemyśleniami i nowymi pomysłami.  

                      Święto Wolontariusza to nasz ukłon w stronę tych, którzy mimo codziennych obowiązków znajdują czas i siłę, aby pomagać innym. Wszystkim wolontariuszom oraz członkom społeczności szkolnej,  którzy uczestniczą w akcjach charytatywnych podejmowanych przez SKW, dziękujemy za współpracę i zaangażowanie, za wielkie serca i poświęcony czas. Życzymy wytrwałości i dużo satysfakcji z tego wspaniałego działania oraz sukcesów w realizacji własnych planów i zamierzeń.

        • KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

        •           W piątkowe popołudnie, 9 grudnia, odbył się w szkole kiermasz świąteczny. W bibliotece wystawione były stoiska, na których mieniły się blaskiem, urzekały swym pięknem i oryginalnością ozdoby bożonarodzeniowe.           Prace wykonane zostały przez nauczycieli, rodziców i uczniów. Gośćmi uroczystego spotkania byli mieszkańcy Złochowic, którzy wysłuchali świątecznego programu artystycznego. W pięknie ozdobionym holu unosił się zapach kawy i wypieków, co sprzyjało miłej atmosferze. Wydarzenie było niezwykłym spotkaniem środowiska lokalnego i szkolnego, a kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem.

                    Dziękujemy za udział i zaangażowanie w przygotowania do kiermaszu.

        • SZLACHETNA PACZKA

        •       Po raz kolejny  nasza szkoła  przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „SZLACHETNA PACZKA” organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna.

              Akcja opiera się na idei przekazywania bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym i ich rodzinom. Szlachetna Paczka to akcja, która pokazuje, że pięknie jest pomagać, ale wymaga to współpracy i zaangażowania. Oprócz artykułów materialnych, tak potrzebnych rodzinom, potrzebne jest też serce i czas, który poświęcamy innym.

                Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie dziękuje za zaangażowanie tym, którzy wspomagali akcję: Dyrekcji, Rodzicom, Nauczycielom i Uczniom. Dziękujemy za ofiarowany czas, za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka.