„Przy pomocy książek wielu staje się ludźmi uczonymi nawet poza szkolą,

bez książek zaś nikt nie wykształci się nawet w szkole”

Jan Amos Komeński

INNOWACJA PEDAGOGICZNA „CZYTAM, BO WATRO”

w klasach I-III Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach

Autorzy innowacji: Elżbieta Światłowska, Bożena Konieczko, Sylwia Nagłowska

W klasach I-III od listopada 2021 roku do czerwca 2022 roku odbywać się będzie Innowacja pedagogiczna „Czytam, bo wart” o charakterze organizacyjno-metodycznym.

O zaletach czytania książek wie chyba każdy z nas. Dużo mówi się o tym, że czytanie rozwija nas pod względem intelektualnym, emocjonalnym: rozbudza w dziecku ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych; stymuluje rozwój i usprawnia pamięć; wzbogaca wyobraźnię, słownik i zasób wiadomości dziecka; poszerza wiedzę o świecie i pomaga w ten sposób odnosić sukcesy w szkole; kształtuje wrażliwość moralną dziecka i pozytywny obraz siebie; uczy abstrakcyjnego myślenia, uczy wyrażać myśli i rozumieć innych. Odpowiednio dobrana literatura pomaga budować system wartości i wskazuje życiowe priorytety. Obserwacje prowadzone w naszej szkole pokazują spadek czytelnictwa. Głównymi konkurentami książki stały się: smartfon, komputer, telewizja, dlatego założeniem innowacji jest uświadomienie dzieciom, że czytanie jest dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Główny cel projektu to budowanie nawyków czytelniczych i rozwijanie zamiłowania do literatury, popularyzowanie czytelnictwa, zaktywizowanie do twórczego wysiłku i integrowanie społeczności szkolnej. Podjęte działania mają na celu: wdrożenie dzieci do częstych kontaktów z książką, polubienie przez dzieci czytania, rozwijanie wyobraźni oraz wskazywanie uczniom piękna i wartości książek, czasopism, zachęcenie do twórczości literackiej.