8 grudnia dzieci z Kubusiowego Przedszkola uczestniczyły w wycieczce do Cinema City Wolność w Częstochowie. Wspólnie obejrzeliśmy bajkę „Kicia Kocia na święta”. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza wizyta w kinie. Wyjazd był doskonałym dopełnieniem mikołajkowych prezentów.
KUBUSIOWE PRZEDSZKOLE W KINIE
MIKOŁAJKI
6 grudnia z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, uczniów oraz pracowników naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Wyjątkowy gość obdarował wszystkich słodkimi upominkiami.
Mikołaju, zapraszamy za rok!
4
KONKURS KALIGRAFICZNY
Mamy się czym pochwalić!
W XII Powiatowym Konkursie Kaligraficznym „Mistrz Kaligrafii”, organizowanym przez Szkołę Podstawową w Iwanowicach Dużych , nasi uczniowie wypadli bardzo dobrze:
- w kategorii klas I-III Lena Rzeźnik z klasy III zajęła 3. miejsce;
- w kategorii klas IV-VI 1. miejsce zajął Jakub Konieczny z klasy IV;
- w kategorii klas VII- VIII 2. miejsce przypadło Wiktorii Macherzyńskiej , uczennicy klasy VII.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, zachęcamy do wytężonej pracy nad pięknym pismem i udziału w kolejnej edycji konkursu.
KLASY I-III W KINIE
We wtorek, 12 grudnia uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do kina Cinema City Wolność w Częstochowie na film „Kajtek Czarodziej”.
Wyjazd dostarczył dzieciom wiele atrakcji. Film zapewnił dużą dawkę pozytywnych emocji. Uczniowie przekonali się o zwycięstwie dobra nad złem. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Nad bezpieczeństwem i dobrą zabawą czuwały: p. Elżbieta Światłowska, p. Sylwia Nagłowska, p. Bożena Konieczko oraz p. Beata Folwarska.
2
KREATYWNI UCZNIOWIE
Zajęcia z plastyki to moc tworzenia, to zabawa i energia. Uczniowie rozwijają wyobraźnię i kreatywność oraz wyzwalają ekspresję twórczą poprzez działania plastyczne. Stosują różnorodne techniki rysunkowe i malarskie. Rozwijają samodzielność, wytrwałość, umiejętność planowania. Zajęcia plastyczne to sprawdzony sposób na rozwijanie kreatywności i nowych pasji! Oto efekty pracy naszych uczniów, oceńcie sami.
NIETYPOWE ŚWIĘTA
Uczniowie klasy III uczestniczyli w kolejnym spotkaniu czytelniczym zorganizowanym przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie pt. (Nie)typowe święta – GRUDZIEŃ.
Celem spotkania było wzbudzanie zainteresowań związanych z (nie)typowymi świętami, promowanie czytelnictwa w oparciu o polską literaturę dziecięcą oraz wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w celu uzyskania informacji zwrotnej dotyczącej poziomu zrozumienia przedstawionych treści. Przy pomocy prezentacji multimedialnej prowadzący przedstawili ciekawostki na temat unikalnych dni/świąt, które obchodzimy w grudniu. Uczniowie mieli również okazję sprawdzić się w kilku zadaniach interaktywnych.
GÓRNICZE SKARBY
„Górnicze skarby na święto św. Barbary” to tytuł kolejnego spotkania czytelniczego, w którym brali udział uczniowie klasy I. Spotkanie zorganizowała Publiczna Biblioteka Pedagogiczna WOM w Częstochowie. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o Dniu Górnika zwanym „Barbórką”. Święta Barbara jest patronką górników, która przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy w kopalni, zatem była to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy na temat ich zajęć.
Z PRĄDEM ZA PAN BRAT !
Akademia Mocy PSE – dawka elektryzującej wiedzy dla naszych uczniów.
Jak powstaje prąd elektryczny? Jak dostarczyć energię elektryczną z elektrowni do Twojego domu? Dlaczego potrzebujemy sieci elektroenergetycznych? Dzięki innowacyjnym zajęciom zorganizowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne uczniowie klas 6 – 8 naszej szkoły znają już odpowiedzi na te pytania. Projekt edukacyjny PSE „Akademia Mocy” pozwolił młodzieży poznać w praktyce, co oznaczają podstawowe pojęcia z fizyki i zagadnienia związane z energetyką.
8
BOHATERON W NASZEJ SZKOLE
Projekt „BohaterON w Twojej Szkole" to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej „BohaterON – włącz historię!". Kampania ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocję postaw patriotycznych i popularyzowanie historii Polski XX wieku.
Uczniowie naszej szkoły już kolejny raz wzięli udział w ogólnopolskiej akcji. Klasy V -VI uczestniczyły w zajęciach poświęconych Powstaniu Warszawskiemu i jego bohaterom. Celem lekcji było wprowadzenie w tematykę Powstania Warszawskiego i poznanie losów Powstańców Warszawskich. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali oni słuchowiska pt. „Iskra nadziei”, a następnie rozmawiali o przedstawionych w słuchowisku wydarzeniach.
Uczniowie klas VII-VIII zobaczyli film edukacyjny z serii „Uparte serce tego miasta”, a następnie starali się znaleźć odpowiedź na pytania: Dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Jaką cenę zapłaciła Warszawa? Dlaczego zawsze powinniśmy o ich bohaterstwie pamiętać?
Chętni uczniowie klas VII-VIII przygotowali po zajęciach filmiki, animacje , wpisy z życzeniami, które umieścili na stronie www.wpis.dumnizpowstancow.pl. Każdy wpis to znacznik na mapie Polski symbolizujący dowód uznania, pamięci i dumy z Powstańców Warszawskich oraz młodych - pamiętających i dumnych ze swojej historii.2
WIECZORNICA CZYTELNICZA
30 listopada odbyła się w naszej szkole niezwykła Wieczornica Czytelnicza pod hasłem "Książki czytamy - jesień żegnamy", która zgromadziła uczniów, rodziców oraz wyjątkowych gości - naszych kochanych dziadków i babcie.
Celem wydarzenia było nie tylko stworzenie wyjątkowej atmosfery integracji międzypokoleniowej, ale przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród naszych uczniów. Program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy I oraz konkursy czytelnicze, które odbyły się podczas spotkania, zachęciły uczestników do częstszego sięgania po książki. Niezapomnianym elementem wieczoru było czytanie z dziadkami. Nasze drogie babcie i dziadkowie włączyli się aktywnie, dzieląc się swoimi ulubionymi historiami, co dodatkowo wzbogaciło wydarzenie o piękno przekazywania wiedzy i doświadczeń między pokoleniami.
Wieczornica nie tylko promowała czytelnictwo, ale również stworzyła wyjątkową okazję do spotkania się, rozmów i śmiechu. Spotkanie integracyjne przyczyniło się do budowania silniejszych więzi wśród uczniów, nauczycieli oraz naszych ukochanych seniorów. Wspólnie pożegnaliśmy jesienny czas, kładąc nacisk na wartość czytania i wspólnego spędzania czasu z książkami.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do kolejnych wyjątkowych wydarzeń w naszej szkole. Uroczystość przygotowały: p. Anna Musiał i p. Bożena Konieczko.
3
„Czytamy z Mikołajem"
Wszyscy wiemy, ile zalet płynie z czytania dzieciom książek. Jak duży wpływ ma to na rozwój młodego człowieka.
W grudniu biblioteka przeprowadziła dla uczniów akcję promującą czytelnictwo "Czytamy
z Mikołajem". Wspólnie czytano wiersze znanych autorów.Głośne czytanie utworów literackich wpłynęło na zwiększenie wypożyczeń, zarówno
w klasach młodszych, jak i starszych. Zatem cel został osiągnięty.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji wykonanej przy wykorzystaniu aparatu Nikon zakupionego w ramach Programu Laboratoria Przyszłości.
24
MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK
„Mała książka - wielki człowiek” to kampania społeczna, która przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od najmłodszych lat życia dziecka. Projekt ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ostatnie listopadowe popołudnie uczniowie klasy I otrzymali książki autorstwa Justyny Bednarek pt. „Wnuczka antykwariusza”. Mamy nadzieję, że uczniowie pokochają czytanie, a z książkami będą obcować przez całe życie.
ZABAWA ANDRZEJKOWA
Wróżby andrzejkowe wcale nie muszą być nudne! Pokazali to uczniowie z Samorządu Uczniowskiego we współpracy z klasą VIII, organizując w środę 29 listopda w szkole,zabawę andrzejkową, na której można było dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości.
Już od samego rana hol zamienił się w miejsce czarów i magii. Oczywiście wszystko z przymrużeniem oka. Było wesoło i kolorowo.
Andrzejki obchodzimy w noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja. Ich tradycja sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym obrzędzie pochodzą z XVI wieku. Dawniej wierzono, że tej nocy dusze zmarłych mogą wędrować i nawiązywać kontakt ze swoimi żyjącymi krewnymi, przepowiadając im przyszłość: "Wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy, a panny pod poduszką umieszczały męskie spodnie, aby wyśnić przyszłego męża bądź liczyły sztachety w płocie w nadziei na to, że dowiedzą się czegoś o przyszłym małżonku".
8
KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY
ANDRZEJKOWE CZARY - MARY
Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny starały się dowiedzieć, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Z tej okazji 29.11.2023 r. w oddziałach przedszkolnych odbyła się impreza andrzejkowa. Dzieci przebrane w stroje swoich ulubionych bohaterów, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowały wróżby przepowiadające przyszłość, a następnie wraz ze swoimi opiekunkami tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznych melodii. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.
SUKCESY UCZENNICY KLASY 1.
Uczennica klasy I - Alicja Grzyb - zdobyła I miejsce w XX Gminnym Konkursie Plastycznym ,,Dbam o swoje bezpieczeństwo".
Alicja brała również udział w IV Powiatowym Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
NIEZWYKŁY TALENT - NATALIA KOPACZ
Malarstwem i rysunkiem interesuję się od dzieciństwa. Najczęściej maluję farbami akrylowymi oraz ołówkami. Najbardziej interesuje mnie portret, ale chętnie bawię się innymi tematami i technikami malarskimi. Od ponad 2 lat uczęszczam na zajęcia plastyczne do Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku.
Przez te dwa lata zdobyłam wiele nagród i wyróżnień w konkursach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Największymi moimi osiągnięciami w ostatnim czasie jest nagroda w XI Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Wesołego Alleluja 2023" oraz główna nagroda Grand Prix w XVII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Komandosi w Wojsku Polskim".
7
FINAŁ KONKURSU POWIATOWEGO
23 listopada odbył się V Powiatowy Konkurs Wiedzy „Powiat kłobucki – moja mała Ojczyzna”. W tym roku uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące walorów przyrodniczych i turystycznych powiatu kłobuckiego. Jak podczas każdej edycji, honorowy patronat nad konkursem objęło Starostwo Powiatowe w Kłobucku.
W konkursie wzięło udział 6 szkół podstawowych: Szkoła Podstawowa z Zajączek Pierwszych, Szkoła Podstawowa w Borowem, Szkoła Podstawowa w Białej, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kłobucku, Szkoła Podstawowa w Waleńczowie, Szkoła Podstawowa w Złochowicach.
Laureatami tegorocznej edycji zostali:
1.miejsce – Oliwier Piśniak, Szkoła Podstawowa w Zajączkach Pierwszych;
2.miejsce – Szymon Polak, Szkoła Podstawowa w Białej;
3.miejsce – Bartosz Biś, Szkoła Podstawowa w Zajączkach Pierwszych.
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie gratulujemy wiedzy, którą wykazali się podczas tegorocznej edycji i zapraszamy w przyszłym roku.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU
Dzień Pluszowego Misia to bardzo miłe święto. Przedszkolaki z wszystkich grup Kubusiowego Przedszkola 25 listopada przyniosły swoje ulubione misie.
Cały dzień wypełniony był zabawą z pluszowymi przyjaciółmi. Dzieci miały okazję zapoznać się z historią powstania pluszowego misia, przedstawiały swoje misie kolegom i koleżankom. Odbyły się też sesje zdjęciowe z ich udziałem – grupowe i indywidualne. Przedszkolaki spróbowały też misiowego przysmaku – miodu, wykonały różne prace plastyczne przedstawiające misie. Odbyły się też zabawy matematyczne z udziałem misiów, a także aktywności ruchowe z misiowymi piosenkami (w ramach projektu Zdrowo i sportowo) i chustą animacyjną.
To był bardzo radosny dzień!
11
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Uczniowie klasy I uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Głównym celem popularyzacji tego święta w naszej klasie było przypomnienie najważniejszych wartości, jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło. Z tymi słowami łączy się właśnie pluszowy miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija.
Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem – misiem. Obecność pluszowego misia dodawała otuchy i poprawiała nastrój. Uczniowie w tym dniu zapoznali się z informacjami dotyczącymi pszczół i korzyści dla człowieka, które wynikają z ich pracy. Poznały, na czym polega praca pszczelarza. Delektowały się różnymi rodzajami miodów. Rozwiązywały łamigłówki, labirynty, których bohaterem był pluszowy miś. Wykonały też pracę plastyczną z motywem misia.
Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na dłuższy czas.