• DZIEŃ NAUKI

        •      Dzień Nauki Polskiej – polskie święto państwowe obchodzone 19 lutego, poświęcone upamiętnieniu dokonań polskich naukowców i ich dążeń do poznania prawdy. Jego data jest związana z przypadającą w tym dniu rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika.

              I my w naszej szkole uczciliśmy ten dzień. 20 lutego świętowaliśmy Dzień Nauki, organizując zajęcia warsztatowe dla uczniów naszej szkoły. Kierowaliśmy się słowami Paulo Coelho: „Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.” I poprzez działanie nasi uczniowie tworzyli preparaty, podglądali za pomocą mikroskopów pierwotniaki, tworzyli artystyczne dzieła z udziałem penów 3D, tworzyli przestrzenne bryły z klocków toobez. Przenieśli się w świat skamielin i robotyki. Badali częstotliwość przebiegu prądu, elektrostatyczność. Poruszali się również po wirtualnym laboratorium przeprowadzając wybrane doświadczenia.

                A tak nasi uczniowie poprzez działanie nabywali różne umiejętności:

        • BIEG PO ZDROWIE

        •     Klasa 4 zrealizowała Program Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej „Bieg po zdrowie”. Jego głównym celem było zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i używania e-papierosów.

        • POCZUJ CHEMIĘ DO FIZYKI

        •      Uczniowie klasy VIII - Bartłomiej Antczak i Paweł Nocoń - zdobyli I. miejsce w IV. edycji powiatowego konkursu chemiczno-fizycznego "Poczuj chemię do fizyki", objętego honorowym patronatem Starosty Powiatu Kłobuckiego, który odbył się 23.02.2024 w Szkole Podstawowej im. Synów Pułku w Węglowicach.

                Konkurs polegał na prawidłowym rozwiązaniu 30 zadań z fizyki i chemii w jak najkrótszym czasie. Uczestnicy mieli do dyspozycji laptopy, a zadania miały formę quizu i umieszczone były na platformie quizziz.com

               Bartek i Paweł świetnie poradzili sobie z zadaniami i jako pierwsi ukończyli quiz, a zadania nie były łatwe. Bardzo cieszymy się z wspaniałego sukcesu naszych uczniów i gratulujemy imponującej wiedzy. 

                Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

        • MALOWANA HISTORIA POLSKI

        •      Historię kraju można upamiętniać poprzez malarstwo historyczne. Tematem tego rodzaju malarstwa są wydarzenia związane z dziejami państw, narodów i wybitnych osób, a także wydarzenia współczesne. Historia Polski została zapisana przez wielu malarzy w ich obrazach. Do najwybitniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa historycznego należeli: Jan Matejko, Juliusz Kossak, Wojciech Kossak, Artur Grottger oraz Józef Brandt i inni.
             W naszej szkole przygotowano wystawę reprodukcji najbardziej znanych obrazów przedstawiających wydarzenia z historii Polski i  zachęcono uczniów do rozpoznania ich tytułów oraz autorów. Celem quizu było popularyzowanie historii Polski, kształtowanie patriotyzmu, rozwijanie wiedzy historycznej za pomocą różnych technik malarskich i rozwijanie edukacji historycznej zespolonej z innymi sztukami. Uczestnicy, którzy poprawnie wypełnili kartę odpowiedzi, otrzymali dyplomy i drobne upominki zakupione w ramach NPRC

        • PROJEKT "BYĆ JAK IGNACY" - X ETAP

        • Etap X "Być jak Ignacy " - energia z biomasy.

          "Być jak Ignacy - nauka pełna energii " jest to VIII edycja programu oświatowego dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Uczniowie z koła doświadczalnego "Eureka" (klasa IV) w 12 etapie zdobywają wiedzę o pozyskiwaniu energii z biomasy, a także poznają ciekawych, współczesnych naukowców i specjalistów z dziedziny energetyki. Na zajęciach mali naukowcy poznali rodzaje biomasy, sposoby wytwarzania energii z zasobów biologicznych. W sposób twórczy wykorzystywali produkty spożywcze, tworząc kompozycje artystyczne. Z pokrojonych owoców i warzyw tworzyli portrety inspirowane twórczością Guiseppe Arcimboldo. Dowiedzieli się również, że niektóre produkty naturalne posiadają barwniki, oraz jak można je wykorzystać do farbowania materiału.

          Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej świetnej zabawy.

        • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU

        • ,,Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia,

          Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”

                 15 lutego 2024 roku dzieci z oddziału przedszkolnego  gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z okazji ich święta.  Licznie przybyli Babcie i Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Dzieci, pod czujnym okiem wychowawczyń, zaprezentowały wiersze i piosenki, które przygotowały na tę uroczystość. W pięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi. Następnie przedszkolaki zaprosiły Babcie i Dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz wręczyły własnoręcznie przygotowane laurki i upominki, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek , a także po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.

                To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

        • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

        •     W dniach 13, 15 i 16 lutego odbyły się uroczystości Dnia Babci i Dziadka. To szczególne święto, które celebrowaliśmy razem z naszymi najbliższymi - Dziadkami i Babciami. Wydarzenie to miało na celu uczczenie miłości i wdzięczności, jaką darzymy naszych dziadków za ich nieocenioną rolę w naszym życiu. Uczniowie klas młodszych przygotowali różnorodne występy, takie jak: piosenki, wiersze, tańce oraz scenki teatralne. Każda klasa miała swoją własną prezentację, którą wykonała przed zgromadzoną publicznością. Po części artystycznej odbyły się wspólne konkursy i zabawy. W trakcie spotkania nie zabrakło także słodkiego poczęstunku. Atmosfera była pełna radości i wzruszeń. Każde dziecko wręczyło swojemu dziadkowi i babci symboliczny upominek wykonany własnoręcznie podczas zajęć plastycznych. To był wzruszający gest wdzięczności, którym dzieci wyraziły swoją ogromną miłość do swoich najbliższych. Te dni były wyjątkowym wydarzeniem, które połączyły pokolenia i umocniło więzi rodzinne.

        • BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

        •      W ostatnim dniu karnawału, 13 lutego 2024, odbył się w przedszkolu długo wyczekiwany przez dzieci bal karnawałowy.  Już od rana pojawiały się w przedszkolu bajkowe postacie – wróżki, księżniczki, motylki, Minionki, Spider-mani i Batmani, nie sposób wymienić wszystkich. Wystrój sali: kolorowe balony,  walentynkowe serduszka wprowadziły wszystkich w wesoły, zabawowy  nastój. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Przedszkolaki świetnie się bawiły w rytm skocznej muzyki. Po tańcach i zabawach, zmęczone ale szczęśliwe, wróciły do swoich sal.

        • ZAPRASZAMY DO KUBUSIOWEGO PRZEDSZKOLA !

        • Oferta edukacyjna oddziału przedszkolnego

           przy Szkole Podstawowej im. J. Tuwima w Złochowicach

           

          W oddziale przedszkolnym staramy się zapewnić wychowankom jak najlepsze warunki sprzyjające prawidłowemu rozwojowi, zdobywaniu wiedzy i umiejętności oraz budowaniu systemu wartości i prawidłowych postaw moralno-społecznych. 

          Nasz oddział przedszkolny czynny jest od godz. 7:00 do 16:00

           

          Oferujemy trzy posiłki dziennie, tj. śniadanie, obiad, podwieczorek.

           

          Nasze oddziały przedszkolne posiadają 3 sale zabaw dla grup, do których uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

           

          ZAJĘCIA:

          • język angielski
          • rytmika
          • religia
          • Taekwon-Do

           

          W CODZIENNEJ PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ PRAGNIEMY DBAĆ O:

          • rozwijanie dziecięcej kreatywności w działaniu i myśleniu,
          • różnorodną aktywność twórczą dziecka,
          • zgodne współdziałanie w zespole dziecięcym,
          • możliwość samorealizacji i osiągania sukcesu przez dziecko,
          • interesujące zabawy i zajęcia prowadzone przez nauczycieli i instruktorów zajęć dodatkowych.

           

          ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY OFERUJE:

          • wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, z dużym doświadczeniem,zawodowym, pracującą z powołaniem i oddaniem na rzecz dzieci i przedszkola,
          • różnego rodzaju imprezy i zabawy integracyjne na terenie placówki(Dzień Przedszkolaka, Andrzejki, Mikołajki, Spotkania Wigilijne, Dzień Babci i Dziadka, Bal Karnawałowy, Dzień Mamy i Taty, Dzień Dziecka itp.),
          • wspólne wykonywanie ozdób choinkowych, pieczenie ciasteczek i malowanie pisanek, wycieczki,
          • przedstawienia teatralne i konkursy dla dzieci w przedszkolu i poza jego terenem,
          • spotkania z ciekawymi ludźmi - szeroko rozwinięta współpraca ze środowiskiem lokalnym,
          • zajęcia: rytmika, język angielski, religia, zajęcia Taekwon-Do,
          • opiekę logopedyczną,
          • współpracując z rodzicami proponujemy takie formy, które wzbogacą wiedzę 
            o dziecku, a tym samym ułatwią jego edukację i wychowanie.

           

          W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM PRACUJEMY W OPARCIU O PROGRAM:

           

          "Wokół przedszkola" wydawnictwa MAC. Treści zawarte w programie są zgodne z nową podstawą programową zatwierdzoną przez Ministra Edukacji Narodowej. Program pozwala poprzez zabawę edukacyjną stopniowo przygotowywać dzieci do edukacji szkolnej. Uwzględnia 5 warstw rozwoju człowieka: biologiczną, psychologiczną, socjologiczną, kulturową i duchową.

           

          Ogólne zasady naboru do Oddziału Przedszkolnego 

          w Szkole Podstawowej 

          im. Juliana Tuwima w Złochowicach 

          na rok szkolny 2024/2025

           

          1. Prawo do miejsca w przedszkolu przysługuje wszystkim trzy-, cztero-  i pięciolatkom. Dzieci sześcioletnie objęte są obowiązkiem przedszkolnym.

           

          1. W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek zamieszkiwania na obszarze Gminy Opatów, niż liczba wolnych miejsc w oddziale przedszkolnym, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące ustawowe kryteria rekrutacji:

          1) wielodzietność rodziny kandydata;

          2) niepełnosprawność kandydata;

          3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;

          4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;

          5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;

          6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;

          7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.

           

          Wymienione powyżej kryteria mają jednakową wartość. Rodzice oraz opiekunowie prawni kandydatów do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych powinni pamiętać, że spełnianie określonych kryteriów należy udowodnić składając dokumenty oraz oświadczenia. Oświadczenia składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

           

          1. Rekrutacja do Oddziału Przedszkolnego prowadzona będzie od dnia  1 lutego do 26 marca 2024 roku. Druk wniosku o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego (zał.   nr 1) można pobrać w szkole lub ze strony internetowej. Wypełniony wniosek należy złożyć w placówce w terminie do dnia 26 marca 2024 r.

           

          1. W rekrutacji nie biorą udziału dzieci, które kontynuują edukację przedszkolną w Oddziale Przedszkolnym. Rodzice/opiekunowie prawni w okresie od dnia 1 lutego  do 26 marca 2024 roku składają  deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w Oddziale Przedszkolnym w Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach (zał. nr 2).

           

          1. W dniu 29 marca 2024 roku zostanie podana do wiadomości zainteresowanych rodziców lista dzieci przyjętych do Oddziału Przedszkolnego.
        • FERIE W PRZEDSZKOLU

        •      Zajęcia w ferie w oddziale przedszkolnym odbywają się w nieco odmiennej formie niż typowe zajęcia w ciągu roku szkolnego, dlatego też są dla dzieci wyjątkowo ciekawe. Tegoroczne ferie obfitowały w  wiele zabaw: konstrukcyjnych, kreatywnych, plastycznych, ruchowych, a także na świeżym powietrzu. Dzieci troszczyły się o ptaki, dokarmiając je, realizowane były elementy małych projektów: projekt książka i pieniądze. Zorganizowano wyjazd na spektakl dla dzieci, wyjście do biblioteki, na salę gimnastyczną, a nawet seans kinowy z popcornem. Zgodnie z kalendarzem w czasie tegorocznych ferii wypadał też tłusty czwartek. Przedszkolaki zapoznały się z tradycją tego dnia, tworzyły i dekorowały apetycznie wyglądające pączki. Spędzony wspólnie czas ferii był wartościowy, pogłębiający wiedzę, umiejętności i zainteresowania dzieci.

        • PROJEKT CZYTELNICZY

        • „Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”

          (Maria Dąbrowska)

                Klasa 7 pracowała nad projektem czytelniczym, którego celem było przede wszystkim zachęcanie uczniów do sięgania po literaturę piękną i książki popularnonaukowe,  poprawa stanu czytelnictwa oraz integracja klasy podczas poszukiwań w ogromnym księgozbiorze okładek. Projekt był realizowany  we współpracy z biblioteką szkolną.

                Uczniowie odwiedzili bibliotekę, aby wybrać książkę,  a następnie stworzyli fotografie osób z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała, co w efekcie stworzyło złudzenie prezentujące kreatywne połączenie osobowości czytelnika z jego książkowym wcieleniem. Każda z osób w klasie miała stworzyć swoją aranżację i wizję otoczenia tak, aby własną osobą wypromować okładkę książki i zachęcić innych do jej przeczytania. Ta technika fotografowania nosi nazwę „sleeveface”.

               Efekty pracy uczniów są zaprezentowane w holu szkoły.

        • WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNIEJ POMOCY

        •      Wzorem ubiegłych lat nasza szkoła dołączyła do akcji WOŚP. Wolontariusze pełni uśmiechu i zapału  kwestowali na rzecz zakupu nowoczesnych sprzętów  medycznych, które posłużą do diagnozy, monitorowania i rehabilitacji płuc. 

        • PRZEDSZKOLAKI NA SPEKTAKLU

        •     30 stycznia przedszkolaki wybrały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowie na przedstawienie krakowskiego Teatru Maska. „Złośliwości jej królewskiej mości” to spektakl poświęcony dobremu wychowaniu. Pewnych zasad można uczyć się od najmłodszych lat, a wtedy ich przestrzeganie jest naturalne. Przekonaliśmy się, że stale niezadowoloną i rozkapryszoną królewnę Alicję spotkała nauczka, dzięki której zrozumiała, że jej zachowanie musi się zmienić. 

        • ZIMOWY PEJZAŻ W OBIEKTYWIE

        •          Okres zimowy to interesujący czas, by uwiecznić na fotografii zimową scenerię. Klasa VII wykonała kilka ujęć zimowego pejzażu, wykorzystując przy tym aparat fotograficzny Nikon D560 zakupiony w ramach realizowanego w szkole projektu „Labolatoria Przyszłości”. Wykonane zdjęcia posłużą m.in. do szkolnego konkursu fotograficznego scenerii zimowej.

        • GMINNY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

        •        10 stycznia 2024 roku w Opatowie odbył się 21 Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek. 2 miejsce zajęła Lena Kotowicz klasa 6, 2 miejsce Alicja Grzyb klasa 1, 3 miejsce Sara Rubik klasa 4. Wyróżnienia otrzymały: Dominika Grzelinska klasa 5, Anna Stefańska klasa 1, Nikola Kopacz klasa 4. Do konkursu uczennice przygotowała Irena Kubicka.

                  Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

        • ŻYWA LEKCJA HISTORII

        •  

          Fundacja Razem Możemy Więcej Lar. Go realizuje projekt „Upowszechnienie historii Polski – Muzeum lotnictwa w Twojej szkole”, realizowanego w ramach programu „Program Wsparcia Edukacji” ustanowionego przez Ministra Edukacji i Nauki.
          Nasi uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w ciekawej prelekcji dotyczącej historii polskich lotników walczących w bitwie o Anglię podczas II wojny światowej. Dopełnieniem spotkania był pokaz eksponatów muzealnych.  W ten praktyczny sposób pasjonaci historii z Muzeum Dywizjony 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie przekazali dużą dawkę wiedzy historycznej oraz zaciekawili młodzież historią.