• ZABAWA ANDRZEJKOWA

        •     Wróżby andrzejkowe wcale nie muszą być nudne! Pokazali to uczniowie z Samorządu Uczniowskiego we współpracy z klasą VIII, organizując w środę 29 listopda w szkole,zabawę andrzejkową, na której można było dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. 

               Już od samego rana hol zamienił się w miejsce czarów i magii. Oczywiście wszystko z przymrużeniem oka. Było wesoło i kolorowo.

              Andrzejki obchodzimy w noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja. Ich tradycja sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym obrzędzie pochodzą z XVI wieku. Dawniej wierzono, że tej nocy dusze zmarłych mogą wędrować i nawiązywać kontakt ze swoimi żyjącymi krewnymi, przepowiadając im przyszłość: "Wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Wokół domów palono wielkie ogniska, które miały odpędzać złe duchy, a panny pod poduszką umieszczały męskie spodnie, aby wyśnić przyszłego męża bądź liczyły sztachety w płocie w nadziei na to, że dowiedzą się czegoś o przyszłym małżonku".

        • ANDRZEJKOWE CZARY - MARY

        •     Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny starały się dowiedzieć, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.

              Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Z tej okazji 29.11.2023 r. w  oddziałach przedszkolnych odbyła się  impreza andrzejkowa. Dzieci przebrane w  stroje swoich ulubionych bohaterów, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowały wróżby przepowiadające przyszłość, a następnie wraz ze swoimi opiekunkami tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznych melodii. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.

        • SUKCESY UCZENNICY KLASY 1.

        •      Uczennica klasy I - Alicja Grzyb - zdobyła I miejsce w XX Gminnym Konkursie Plastycznym ,,Dbam o swoje bezpieczeństwo".

               Alicja brała również udział w IV Powiatowym Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej.

               Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • NIEZWYKŁY TALENT - NATALIA KOPACZ

        •        Malarstwem i rysunkiem interesuję się od dzieciństwa. Najczęściej maluję farbami akrylowymi oraz ołówkami. Najbardziej interesuje mnie portret, ale chętnie bawię się innymi tematami i technikami malarskimi. Od ponad 2 lat uczęszczam na zajęcia plastyczne do Miejskiego Ośrodka Kultury w Kłobucku.

                 Przez te dwa lata zdobyłam wiele nagród i wyróżnień w konkursach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Największymi moimi osiągnięciami w ostatnim czasie jest nagroda w XI Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Wesołego Alleluja 2023" oraz główna nagroda Grand Prix w XVII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Komandosi w Wojsku Polskim".

        • FINAŁ KONKURSU POWIATOWEGO

        •         23 listopada odbył się V Powiatowy Konkurs Wiedzy „Powiat kłobucki – moja mała Ojczyzna”. W tym roku uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące walorów przyrodniczych i turystycznych powiatu kłobuckiego. Jak podczas każdej edycji, honorowy patronat nad konkursem objęło Starostwo Powiatowe w Kłobucku.

               W konkursie wzięło udział 6 szkół podstawowych: Szkoła Podstawowa z Zajączek Pierwszych, Szkoła Podstawowa w Borowem, Szkoła Podstawowa w Białej, Szkoła Podstawowa nr 1 w Kłobucku, Szkoła Podstawowa w Waleńczowie, Szkoła Podstawowa w Złochowicach.

                  Laureatami tegorocznej edycji zostali:

          1.miejsce – Oliwier Piśniak, Szkoła Podstawowa w Zajączkach Pierwszych;

          2.miejsce – Szymon Polak, Szkoła Podstawowa w Białej;

          3.miejsce – Bartosz Biś,  Szkoła Podstawowa w Zajączkach Pierwszych.

            Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie gratulujemy wiedzy, którą wykazali się podczas tegorocznej edycji i zapraszamy w przyszłym roku.

        • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU

        •        Dzień Pluszowego Misia to bardzo miłe święto. Przedszkolaki z wszystkich grup Kubusiowego Przedszkola  25 listopada przyniosły swoje ulubione misie.

               Cały dzień wypełniony był zabawą z pluszowymi przyjaciółmi. Dzieci miały okazję zapoznać się z historią powstania pluszowego misia, przedstawiały swoje misie kolegom i koleżankom. Odbyły się też sesje zdjęciowe z ich udziałem – grupowe i indywidualne. Przedszkolaki spróbowały też misiowego przysmaku – miodu, wykonały różne prace plastyczne przedstawiające misie. Odbyły się też zabawy matematyczne z udziałem misiów, a także aktywności ruchowe z misiowymi piosenkami (w ramach projektu Zdrowo i sportowo) i chustą animacyjną.

                To był bardzo radosny dzień!    

        • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

        •     Uczniowie klasy I uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Głównym celem popularyzacji tego święta w naszej klasie było przypomnienie najważniejszych wartości, jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość, ciepło. Z tymi słowami łączy się właśnie pluszowy miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija.

                 Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem – misiem. Obecność pluszowego misia dodawała otuchy i poprawiała nastrój. Uczniowie w tym dniu zapoznali się z informacjami dotyczącymi pszczół i korzyści dla człowieka, które wynikają z ich pracy. Poznały, na czym polega praca pszczelarza. Delektowały się różnymi rodzajami miodów. Rozwiązywały łamigłówki, labirynty, których bohaterem był pluszowy miś. Wykonały też pracę plastyczną z motywem misia.

                   Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na dłuższy czas.

        • WIECZÓR FILMOWY

        •     We wtorek, 7 listopada w godzinach popołudniowych Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole wieczór filmowy, w którym wzięły udział klasy IV - VIII. Sala numer 5 zamieniła się w salę kinową. Uczniowie mogli spędzić czas w szkole w trochę inny sposób niż zwykle, siedząc w ławkach.

              Impreza była doskonałą okazją do obejrzenia ciekawych filmów, ale także do wspólnego spędzenia czasu w gronie przyjaciół i kolegów. Nie zabrakło też przekąsek – była pizza, chipsy, paluszki itp., co kto lubi.

              Wieczór filmowy to nie tylko zabawa i przyjemnie spędzony czas, ale też okazja do promowania i pogłębiania właściwych zachowań społecznych, kulturalnych i nawiązywania kontaktów z rówieśnikami.

        • SPOTKANIE CZYTELNICZE

        •       14 listopada klasa IV uczestniczyła w spotkaniu czytelniczym zorganizowanym przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną WOM w Częstochowie. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o polskiej tradycji charakterystycznej dla obchodów dnia świętego Marcina. Święty Marcin z Tours to zakonnik znany z dobroczynności (połowę płaszcza żołnierskiego oddał prawie nagiemu biednemu mężczyźnie). 

                Polska tradycja nakazuje, aby święto świętego Marcina uczcić rogalem i daniem z gęsi (w tym okresie ptactwo jest najlepiej umięśnione i zaczyna magazynować tkankę tłuszczową). Jaka jest geneza zwyczaju jedzenia gęsiny? Według legendy, święty nie chciał przyjąć stanowiska miejscowego biskupa. Przed wysłannikami papieża schował się w budynku gospodarczym, w którym hodowano gęsi. Ptactwo wydało kryjówkę głośnym gęganiem (wystraszyło się na widok człowieka). Ostatecznie święty przyjął sakrę. Zwyczaj pieczenia i spożywania rogali narodził się w drugiej połowie XIX wieku. 11 listopada 1981 roku podczas mszy, proboszcz parafii św. Marcina w Poznaniu nawoływał do naśladowania postawy świętego, co trafiło do serca wiernego o nazwisku Melzer, który był cukiernikiem. Przekonał on szefa do produkcji tych wyrobów. Zakład sprzedawał rogale bogatszym mieszkańcom, a biednych nimi obdarowywał.

        • SZKOŁA DOSTĘPNA DLA WSZYSTKICH

        •     Nasza szkoła dołączyła do projektu “Szkoła dostępna dla wszystkich”, którego  głównym celem  jest podniesienie kompetencji pedagogów, psychologów, pedagogów specjalnych, logopedów i terapeutów pedagogicznych w zakresie ochrony zdrowia psychicznego oraz udzielania wsparcia edukacyjno-specjalistycznego. Projekt to wspólna inicjatywa Instytutu Badań Edukacyjnych, UNICEF oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

                Udział w projekcie pozwoli na poszerzenie wiedzy i kompetencji z zakresu ważnych obszarów tematycznych, takich jak ochrona zdrowia psychicznego, udzielanie wsparcia edukacyjno-specjalistycznego w tym dzieciom z doświadczeniami migracji.

      • EMP@TYCZNA  KLASA
        • EMP@TYCZNA KLASA

        •          Nasza szkoła dołączyła do Ogólnopolskiego projektu “Emp@tyczna klasa”. Celem projektu jest kreowanie postawy lojalności, współpracy i pomocy wśród dzieci i młodzieży. Założeniem projektu jest rozwijanie u dzieci i młodzieży umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób oraz reagowania na dany sposób zachowania.

                 "Emp@tyczna klasa” jest odpowiedzią na kierunki realizacji polityki oświatowej państwa ogłoszone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w roku szkolnym 2023/2024, tj. wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc z kształtowaniu u wychowanków i uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra, rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży, realizację adekwatnego programu wychowawczo-profilaktycznego oraz rozwijanie umiejętności uczniów i nauczycieli z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu “Laboratoria Przyszłości”.

               W ramach projektu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Uczniowie klasy IV brali udział w warsztatach psychoedukacyjnych na temat tolerancji oraz wykonali Drzewko Tolerancji.

        • "PSZCZÓŁKI" W BIBLIOTECE

        •       23 listopada grupa „Pszczółek”  odwiedziła Filię Biblioteki Publicznej w Opatowie mieszczącą się w naszej szkole. Dzieci dowiedziały się, jak zbudowana jest książka oraz jakie zasady obowiązują podczas wizyt w bibliotece. Pani Magda zaprezentowała nam bajkę o Czerwonym Kapturku w Teatrzyku Kamishibai. Każdy Przedszkolak otrzymał drobny upominek. Po powrocie do naszej sali wykonaliśmy okładki, które będą zdobiły książeczki. Dziękujemy za zaproszenie! 

        • WYCIECZKA DO CZĘSTOCHOWY

        •          20 listopada uczniowie naszej szkoły wspólnie bawili się i integrowali podczas wycieczki do Stacji Grawitacja w Częstochowie. Dwugodzinnym zmaganiom w parku rekreacji i rozrywki towarzyszyły skoki, wspinaczka oraz ćwiczenia ogólnorozwojowe w parku linowym.

                    Kolejnym punktem naszej wycieczki była firma Huras Family – fabryka ozdób choinkowych. Podczas zwiedzania zakładu zobaczyliśmy produkcję ozdób choinkowych - od samego początku aż do końcowego efektu. Przegląd poszczególnych etapów produkcji obejmował działy: dmuchania, srebrzenia, dekorowania, pakowania ozdób. Uczestniczyliśmy także w warsztatach samodzielnego tworzenia produktu. Każdy uczestnik zajęć otrzymał ozdobę oraz niezbędny sprzęt, którym własnoręcznie - według własnego gustu i uznania - dekorował bombki o wyszukanych kształtach.

                        Oto fotorelacja z wyjazdu.

        • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

        • „Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.” - Janusz Korczak.

           

                   20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję    o prawach dziecka. Polska, która była inicjatorem stworzenia tego dokumentu ratyfikowała Konwencję 7 czerwca 1991 roku. Dlatego co roku 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka i w szczególny sposób uwaga wszystkich skierowana jest na dzieci i ich prawa.

                   Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Niestety, w XXI wieku nadal dochodzi do ich łamania. Dzieci często cierpią, nie mają dostępu do podstawowych dóbr, są traktowane przedmiotowo. Dlatego tak ważne jest edukowanie oraz uwrażliwianie społeczeństwa na kwestię respektowania praw dziecka. Każdemu dziecku przysługują prawa dziecka, tak jak każdemu dorosłemu przysługują prawa człowieka. Praw tych nikt nie może dziecka pozbawić. O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Zarówno rodzice, opiekunowie prawni jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają.

               Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody Dnia praw dziecka. W placówce panował kolor niebieski, gazetka tematyczna przypomniała dzieciom jakie mają prawa, a klasa 8 pięknie je zilustrowała.

                 Pamiętajmy o prawach dziecka każdego dnia, nie tylko od święta.

        • POWIATOWY TURNIEJ STRZELECKI

        •          17 listopada w Zespole Szkół Nr 1 w Kłobucku Liga Obrony Kraju - Zarząd Powiatowo – Miejski wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Kłobucku zorganizowali Powiatowy Turniej Strzelecki z okazji „Dnia Święta Niepodległości”. Celem turnieju jest wychowanie młodzieży w duchu poszanowania idei i wartości patriotycznych oraz popularyzacja sportów strzeleckich wśród młodzieży szkolnej.

          Drużyna naszej szkoły okazała się niezwyciężona.

          Oto wyniki:

          • Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Złochowicach – I miejsce w Powiatowym Turnieju Strzeleckim z okazji „Dnia Święta Niepodległości” (skład drużyny: Jakub Rogula, Julia Rogula, Kacper Sielecki).
          • Kacper Sielecki – I miejsce indywidualnie w Powiatowym Turnieju Strzeleckim z okazji „Dnia Święta Niepodległości”.

          Gratulujemy!

        • POWIATOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

        •       15 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lipiu odbył się Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Naszą szkołę reprezentowali: Lena Żurek, Tobiasz Sławuta, Kacper Marciniak oraz Aleksander Mika. 

                  W kategorii klas V-VI Tobiasz Sławuta wywalczył II miejsce w turnieju. Lena Żurek w kategorii klas VII-VIII również zajęła wysokie - II miejsce

                  Gratulujemy!

        • WIECZORNICA PATRIOTYCZNA

        •     11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsza data w kalendarzu polskich świąt państwowych. Nigdy nie wolno nam zapomnieć, że dzięki wysiłkowi, uporowi i walce naszych przodków, niejednokrotnie z poświęceniem własnego życia, MY - współcześni Polacy możemy cieszyć się życiem w wolnym, niepodległym i demokratycznym kraju.

                 W piątek, 10 listopada 2023 r. wieczorem mieszkańcy Złochowic zostali zaproszeni przez dyrektora szkoły na „Wieczornicę patriotyczną” – montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klas IV-VIII,  przygotowany przez nauczycieli: p. Anitę Soluch, p. Małgorzatę Kalek, p. Annę Musiał oraz p. Miłosza Janika.

                Recytacjami, piosenkami, muzyką w wykonaniu Małej Orkiestry upamiętniliśmy naszych przodków, oddając im jednocześnie cześć. Układ choreograficzny pod tytułem „Pisk Białego Orła” dopełniony efektami świetlnymi przypomniał  niezłomną walkę Polaków o wolność.

        • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

        •       W tym roku przypada 105. rocznica odzyskania przez państwo polskie niepodległości. Z tej okazji 10 listopada 2023 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Uczniowie w montażu słowno - muzycznym przypomnieli ważne momenty z naszej historii - od pierwszego rozbioru, poprzez powstania, aż do zakończenia I wojny światowej, które przyniosło upragnioną wolność. Występy recytatorów, którzy zaprezentowali najpiękniejsze wiersze z tego okresu dziejowego, przeplatały znane  pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru  i małej orkiestry. Całości dopełniła piękna dekoracja, a efekty świetlne potęgowały nastrój tego wydarzenia.  

                Dziś żyjemy w wolnym kraju, ale nie wolno nam zapominać o przeszłości - trudnej drodze do wolności okupionej przelewem krwi i niewolą.   

               „Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci.”

        • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

        •        17 listopada 2023 r.  nasza szkoła przyłączyła się do corocznej akcji edukacyjnej ŚDTM.

               Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.

                Na zajęciach warsztatowych uczniowie klas III-VI w grupach rozwiązywali łamigłówki rachunkowe, układali domino, wykonywali plakat z tabliczką mnożenia, trenowali spostrzegawczość w wyszukiwaniu działań i ich rozwiązań.