• XI DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE - GALA FINAŁOWA

        •      15 listopada br. w RODN „WOM” w Częstochowie odbyła się uroczysta gala finałowa podsumowująca wyniki XI Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku- o historii”.

              Mamy się czym pochwalić! Uczeń klasy V - Filip Rubik zajął  trzecie miejsce i uzyskał tytuł Laureata Konkursu.

               Dyplomy i nagrody wręczyły panie: Elżbieta Doroszuk - dyrektor RODN „WOM” w Częstochowie oraz  w imieniu europoseł Jadwigi  Wiśniewskiej - Katarzyna Porębińska. Do zgromadzonych, za pośrednictwem transmisji video, przemówiła również p. Jadwiga Wiśniewska- Poseł do Parlamentu Europejskiego. W swoim wystąpieniu pogratulowała laureatom i  podkreśliła,  jak ważne jest pielęgnowanie poprawności językowej.

                 Cieszymy się z sukcesu Filipa, zachęcamy  do udziału w kolejnej edycji konkursu.

        • WIZYTA FARMACEUTY

        •       8 listopada na zajęciach z doradztwa zawodowego w klasie VII zjawił się gość – Pani Marta Foszner, która jest farmaceutą.

                Zajęcia z naszym gościem składały się z części wykładowej i warsztatowej. Dowiedzieliśmy się, jak kształtuje się ścieżka zawodowa farmaceuty, jakie musi mieć predyspozycje oraz co należy do jego obowiązków, kiedy wykonuje swój zawód. Potem uczniowie mogli samodzielnie przygotować maść zgodnie z recepturą.

                Bardzo dziękujemy Pani Marcie za wizytę.

        • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W BIBLIOTECE

        •        5 listopada  obchodzimy „Dzień Postaci z Bajek”.  Baśnie i bajki są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć, wrażeń i sposobem wzbogacania wyobraźni. Bajka towarzyszy nam już od najmłodszych lat. Z okazji tego święta  bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią - panią Bożeną Konieczko.
                  Nasze spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania przygotowanych przez dzieci i rodziców bajkowych strojów. Później uczniowie wykonywali różne ciekawe zadania związane ze znanymi bajkami – rozpoznawali bajkowe postacie, podawali poprawne tytuły bajek, szukali różnic oraz wypowiadali się swobodnie na temat znanych im bajek. Każdy uczeń wypożyczył co najmniej jedną bajkę do przeczytania w domu.

                   Wizyta w bibliotece sprawiła młodym czytelnikom wiele radości, a jednocześnie przypomniała, jak ważne są bajki i że warto po nie sięgać .

        • MIKOŁAJ NA KRESACH

        •      Społeczność naszej szkoły kolejny raz włączyła się w organizowaną przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy razem z Delegaturą Kuratorium Oświaty w Częstochowie misję wsparcia naszych Rodaków zamieszkujących na Kresach Wschodnich. 

              Dzięki hojności i zaangażowaniu uczniów oraz rodziców udało się przygotować 16 paczek, w których  znalazły się między innym książki dla dzieci, zeszyty, kredki, mazaki i słodycze. Przebieg akcji ,,Mikołaj na Kresach” koordynowało Szkolne Koło Wolontariatu. Upominki zostały przekazane organizatorom i w okresie świątecznym zostaną wręczone polskim dzieciom z Litwy, Białorusi i Ukrainy.

             Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję i którzy rozumieją, że ,,kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

        • ZŁOCHOWICE - MOJA MAŁA OJCZYZNA

        •        W bieżącym roku szkolnym w klasie II realizowany jest projekt edukacyjny „Złochowice – moja mała Ojczyzna”. Edukacja regionalna umożliwia nauczenie dziecka szacunku i otwarcia na potrzeby społeczności i kultury poprzez przybliżenie mu własnego regionu.

               Podczas realizacji tego projektu uczniowie mają możliwość samodzielnego odkrywania, badania i doświadczania. Tak zdobyta wiedza ma największą wartość, jest pełniejsza i trwalsza. Jednym z elementów naszych działań jest odkrywanie piękna Złochowic. Odbywa się to między innymi podczas wyjść terenowych. Uczniowie nie tylko obserwują przyrodę, mogą również uwiecznić jej piękno na fotografii. Dzieci wykonują zdjęcia, tworząc cykl „Cztery pory roku w Złochowicach”.

                 Nasze działania możemy realizować dzięki profesjonalnemu sprzętowi fotograficznemu, pozyskanemu dzięki projektowi „Laboratoria przyszłości”.

        • SIATKARSKI TALENT !

        •     Z dumą informujemy, że Julia Rogula, uczennica klasy VIII, już po raz trzeci została powołana na Wojewódzką Konsultację Śląskiej Kadry Młodziczek, która odbyła się w dniach 3-5.11 w Tresnej.

             Julia na co dzień trenuje w Klubie Tytan Ostrowy. Swoją przygodę z siatkówką rozpoczęła niedawno, w 2022 roku. Od tego czasu każdą wolną chwilę poświęca swojej pasji. Na treningi uczęszcza cztery razy w tygodniu, co stanowi niemałe wyzwanie.

              W lipcu bieżącego roku, pod okiem trenerów Kadry Śląska, Julia szlifowała swoje umiejętności na 10-dniowym zgrupowaniu KWM w Białym Dunajcu.

              Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów!

        • SZKOŁA PAMIĘTA

        •  „Szkoła pamięta” – pamiętają uczniowie, nauczyciele, rodzice...

              Po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła pamięta". Uczniowie klasy VI odwiedzili  okoliczne cmentarze i zapalili znicze w Miejscach Pamięci Narodowej w Wilkowiecku, Opatowie, Miedźnie, Mokrej, Złochowicach. Pamiętamy także o dyrektorach naszej szkoły, nauczycielach i pracownikach obsługi, którzy już odeszli. W ten  sposób  wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

        • ŚWIĘTO ZMARŁYCH

        •        Listopad to czas zadumy i refleksji nad życiem i śmiercią. Czas wyciszenia się, zatrzymania na chwilę, a słowa ks. Jana Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi - tak szybko odchodzą” uświadomiły młodym ludziom wartość życia ziemskiego, które - choć pełne trosk i zmagań - jest dane nam tylko raz i kiedyś przeminie.

                W zgodzie z tradycją przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem zapalili znicze na grobach nauczycieli, którzy kiedyś pracowali w naszej szkole.

        • DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

        •       7 listopada nasze Przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Zdrowego Śniadania. 

             Głównym celem organizacji tego dnia jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania się. Nie od dziś wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek. Dzieci samodzielnie przygotowały kanapki ze zdrowych, urozmaiconych produktów. Dodatkowo grupa Pszczółek przygotowała pyszne, zdrowe i kolorowe szaszłyki z owoców.

        • ANGIELSKI JEST FUN-TASTYCZNY !

        •       Projekt językowy „Angielski jest fun-tastyczny” realizowany jest w Szkole Podstawowej im. J. Tuwima w Złochowicach z najstarszą grupą przedszkolną „Słoneczka”. Realizacja projektu obejmuje cały rok szkolny 2023/2024.

               Głównym celem projektu jest pokazanie najmłodszym uczniom, jak ważna jest w dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego. Inicjatywa ma na celu również rozbudzanie zainteresowania krajami anglojęzycznymi. Podczas realizacji poszczególnych zadań dzieci nie tylko uczą się języka i zdobywają wiedzę o krajach anglojęzycznych, ale także rozwijają wiarę we własne możliwości, umiejętność współpracy oraz przełamują bariery językowe, dokonując prezentacji stworzonych prac. 

                  Pierwsze zadania już są zrealizowane – powstały flagi Wielkiej Brytanii oraz plakaty z informacjami o sobie i swoich zainteresowaniach. Na kolejne zadania przedszkolaki czekają z  niecierpliwością.     

        • JESIENNY POKAZ MODY

        •         W czwartek 26 października przedszkolaki z grupy ,,Słoneczka” wystąpiły przed  swoimi młodszymi kolegami w pokazie mody jesiennej.

                    Zaprezentowali kreacje przygotowane przez rodziców z wykorzystaniem darów jesieni. Panował kolor żółty, brązowy i czerwony. W projektach wykorzystano liście, orzechy, kasztany i korale jarzębiny - czyli to, czym obdarza nas Pani Jesień.

                       Wszyscy modele wyglądali wspaniale, a zachwycona publiczność nagrodziła ich brawami.

        • KLOCKI LEGO EDUCATION

        •  

          Mamy przyjemność podzielić się z Wami informacją o wyjątkowym narzędziu edukacyjnym, jakim są Klocki LEGO Education, który pozyskała nasza szkoła z projektu „Laboratoria Przyszłości”. Jest to innowacyjny zestaw konstrukcyjny, który nie tylko bawi, ale także wspiera proces nauki.

          W skład zestawu LEGO Education wchodzą różnorodne elementy, które pozwalają na tworzenie modeli, rozwiązywanie zadań oraz budowanie projektów. To doskonała okazja do eksperymentowania, rozwiązywania problemów i stawiania czoła wyzwaniom, tak jak zrobili to uczniowie klasy VI.

          Serdecznie zachęcamy wszystkich do odkrywania możliwości, jakie dają Klocki LEGO Education!

           

        • PROJEKT "BYĆ JAK IGNACY" - ETAP II

        •      Dzieci najłatwiej przyswajają wiedzę poprzez działanie. Eksperymenty to świetny sposób na rozwijanie kreatywności i zdobywanie wiedzy o świecie. Poprzez doświadczenia uczniowie mają szansę na popełnianie błędów i poszukiwanie właściwych rozwiązań. Jednocześnie współpracują z koleżeństwem, co utrwala relacje i uczy współpracy.

               Na zajęciach z projektu edukacyjnego "Być jak Ignacy" w etapie II pt. "Jak gaz rozświetlił XIX- wieczne miasta?" czwartoklasiści z koła doświadczalnego "Eureka" zapoznali się z własciwościami dwutlenku węgla. Dowiedzieli się, jak powtaje gaz ziemny i jak się go wydobywa, w jaki sposób się go transportuje oraz gdzie stosuje. Wzięli również udział w quizie wiedzy o historii gazu ziemnego. Dowiedzieli się, że to właśnie Ignacy Łukasiewicz założył w Bóbrce koło Krosna pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Od jego imienia wywodzi się nazwa naszego projektu. Uczniowie wykonali w grupach projekt modelu geologicznego Ziemi w słoiku, żeby dowiedzieć się, jak gaz i ropa naftowa zachowują się pod ziemią. 

        • PROJEKT "BYĆ JAK IGNACY" - ETAP I

        •        Na kole doświadczalnym " Eureka" w klasie IV realizowany jest projekt edukacyjny "Być jak Ignacy".

               Celem projektu jest między innymi popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych polskich naukowcach i wynalazcach. Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i polega na prowadzeniu zajęć w kole naukowym. Materiały edukacyjne dostosowane są do wiedzy i umiejętności uczniów z różnych grup wiekowych. W VIII edycji dla uczestników przygotowano 12 fascynujących etapów dotyczących rodzajów energii konwencjonalnej oraz odnawialnej. W pażdzierniku uczniowie realizowali dwa etapy projektu: "Maszyny parowe" i "Energia gazowa".

               Na zajęciach pt. "Jak działa maszyna parowa ?" powstał prototyp maszyny parowej wykonanej z puszki oraz mali odkrywcy dowiedzieli się, kto wynalazł maszynę parową i jaka była jej rola w rozwoju postępu cywilizacyjnego.

        • XI DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE

        •      26 października 2023 r. w RODN „WOM” w Częstochowie odbył się etap wojewódzki XI Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Filip Rubik z klasy V oraz Aleksandra Olczyk i Dominik Bujak z klasy VI, którzy po eliminacjach szkolnych  zostali zakwalifikowani do kolejnego etapu.

               Życzymy im wytrwałości i dalszych sukcesów w niełatwych zmaganiach z trudną sztuką ortografii i interpunkcji.

        • TENIS STOŁOWY

        •    17.10.2023 r. w remizie OSP w Iwanowicach Dużych zostały rozegrane Międzygminne Mistrzostwa w Tenisie Stołowym w kategorii klas IV – VI. Drużyna chłopców reprezentująca naszą szkołę w składzie: Tobiasz Sławuta i Filip Rubik zajęła II miejsce w turnieju i tym samym zapewniła sobie awans do mistrzostw powiatu.

            18.10.2023 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Krzepicach odbyły się XXIV Mistrzostwa Powiatu Szkolnego Związku Sportowego w Kłobucku w tenisie stołowym. Nasi uczniowie: Tobiasz Sławuta i Filip Rubik stanęli na podium, zdobywając III miejsce w turnieju.

             Gratulujemy!

        • PRÓBNA EWAKUACJA

        •      W dniu 18 października 2023r. o godz. 11.00 w naszej szkole została przeprowadzona próbna ewakuacja. Głównym jej celem było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.

            Ćwiczenia ewakuacyjne odbyły się przy współdziałaniu przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Złochowicach, za co serdecznie dziękujemy! Niezwykłą atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, było zapoznanie się z wyposażeniem oraz funkcją wozu strażackiego.

        • JADALNIA W NASZEJ SZKOLE

        •     Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Złochowicach, na wniosek dyrektora szkoły oraz organu prowadzącego – Gminy Opatów, otrzymała wsparcie finansowe w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” w kwocie 25 tys. Pozostałe koszty, tj. 14 473,38 zł, zostały sfinansowane ze środków własnych gminy. Wnioskiem o udzielenie wsparcia zostało objęte zadanie polegające na adaptacji pomieszczenia na jadalnię. W pomieszczeniu  zostały zamontowane płytki podłogowe, pomalowane ściany i sufit, wymienione oświetlenie, zakupione stoliki oraz krzesła. Wyposażenie zaplecza pozwala na higieniczne i zgodne z wymogami zmywanie i przechowywanie naczyń.