• TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

        •       15 marca w  Szkole Podstawowej w Waleńczowie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Konkurs ma na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

                  Uczennica klasy ósmej Julia Rogula reprezentowała naszą szkołę w konkursie w II grupie wiekowej i zajęła 2. miejsce w eliminacjach.

            Gratulujemy!

        • WYCIECZKA DO BEŁCHATOWA

        •          Uczniowie klas 4,5 i 6 uczestniczyli w wycieczce do PGE Gigantów Mocy w Bełchatowie. To fascynujące miejsce, które łączy naukę z zabawą.

              Czwartoklasiści biorący udział w projekcie “Być jak Ignacy”, który skupia się na zrównoważonym wykorzystaniu energii w produkcji energii elektrycznej, w trakcie wizyty mieli zwrócić uwagę na źródła energii, w szczególności na tę produkowaną z węgla.

               PGE Giganty Mocy to interaktywna ekspozycja, będąca jedną z największych atrakcji województwa łódzkiego. Uczestnicy mogą poznać fascynującą historię prądu i dowiedzieć się, skąd właściwie pochodzi energia elektryczna. Dzięki doskonale przygotowanym nagraniom na audioprzewodnikach oraz przystępnym scenariuszom nawet najtrudniejsze zagadnienia stają się zrozumiałe dla dzieci.

                 Podczas wycieczki uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w fascynujących warsztatach o temacie “Czarne Złoto”. Mogli dowiedzieć się więcej o procesie powstawania węgla, jego właściwościach, zastosowaniach oraz wpływie na środowisko. To ciekawe doświadczenie, które na pewno poszerzyło ich wiedzę na temat energii i surowców naturalnych

                  Następnie uczniowie mieli okazję zobaczyć największą dziurę w Europie z punktu widokowego w Żłobnicy. To niezwykłe miejsce, które z pewnością zapadło im w pamięć. Z punktu widokowego mogli podziwiać niesamowite widoki ogromnego wyrobiska oraz elektrownię.

                Na zakończenie wycieczki uczniowie odwiedzili basen w Solparku Kleszczów. To doskonałe miejsce na relaks i zabawę po intensywnym dniu pełnym nauki i atrakcji.

                  Wycieczka do PGE Gigantów Mocy to nie tylko edukacja, ale także niezapomniana przygoda. Uczniowie na pewno wrócili pełni energii i nowej wiedzy!

        • WARSZTATY Z EKODORADCĄ

        •     W środę, 13 marca 2024 gościliśmy w naszej szkole Panią Monikę Cipcińską, która jest ekodoradcą w projekcie „Śląskie. Przywracamy błękit” w gminie Opatów. To największy w Europie projekt ochrony powietrza, obejmujący swoim zasięgiem całe województwo śląskie. Nadrzędnym celem projektu jest ochrona powietrza.

                Spotkanie odbyło się z klasą IV ( koło doświadczalne „Eureka”) w ramach projektu „Być jak Ignacy”. Warsztaty dotyczyły OZE (Źródeł Energii Odnawialnych) oraz czystości powietrza. Uczniowie dowiedzieli się, jak ograniczać zanieczyszczenie powietrza oraz jaki wpływ ma na zatruwanie atmosfery stosowanie OZE w produkcji energii elektrycznej. Czwartoklasiści otrzymali od Pani ekodoradczyni pamiątkowe długopisy z paczuszką roślin miododajnych, które wysieją w pobliżu szkoły.

                Bardzo dziękujemy Pani Monice Cipcińskiej za przybycie i świetną zabawę połączoną ze zdobywaniem wiedzy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.

        • KONKURS CZYTELNICZY

        •        6 marca w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy pod tytułem "Z Tuwimem za pan brat". Brali w nim udział uczniowie kl. I. Inicjatywa ta miała na celu nie tylko promowanie czytelnictwa, ale także zapoznanie uczniów z bogactwem twórczości Juliana Tuwima.

               Konkurs rozpoczął się od części recytatorskiej, podczas której uczniowie prezentowali wybrane wiersze Tuwima. Niezwykła energia i pasja, z jaką uczestnicy interpretowali słowa poety, sprawiła, że atmosfera była pełna wzruszenia i radości. Poprzez prezentację multimedialną, dyskusje i wspólne czytanie fragmentów jego dzieł, uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki poezji tego wybitnego artysty. Uczestnicy rozwiązywali test czytelniczy oraz rywalizowali w quizach literackich.

              Konkurs czytelniczy "Z Tuwimem za pan brat" okazał się nie tylko wyjątkową okazją do promowania czytelnictwa wśród uczniów, ale także niezapomnianym spotkaniem z bogatym dziedzictwem literackim Juliana Tuwima. Dzięki zaangażowaniu uczestników, atmosferze pełnej entuzjazmu i pasji oraz ciekawym konkurencjom, konkurs ten z pewnością pozostanie na długo w pamięci uczestników. Uroczystość przygotowały: p. Anna Musiał i p. Bożena Konieczko.

        • KONKURS HISTORYCZNY

        •          4 marca odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny ,,Tropem Jaguara”, upamiętniający żołnierza wyklętego Stanisława Lisieckiego ,,Jaguara”, walczącego z oboma okupantami na Ziemi Kłobuckiej. Zorganizowany został przez Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku. Naszą szkołę reprezentowali : Wiktoria Macherzyńska, Aleksander Mika, Daniel Zając, Lena Żurek. Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy wykraczającej poza treści podstawy programowej.
          Wiktoria Macherzyńska zajęła I miejsce. 

          Gratulujemy!

        • ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI

        •        W związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole pojawiła się wystawa prezentująca  żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy prowadzili przez wiele lat ofiarną walkę w obronie wartości, jaką była Niepodległość Ojczyzny. Oprócz tego starsi uczniowie przygotowali plakaty nawiązujące do tematyki podziemia antykomunistycznego. Efekty pracy uczniów są zaprezentowane w holu szkoły.

        • LEKCJE Z POMYSŁEM

        •        Utwory literackiej klasyki wcale nie muszą nudzić. Uczniów klas 5. i 6. zainspirowały do ciekawych działań. Uczniowie klasy 5. w ramach zajęć „Mitologia do działania skłania” zaprezentowali swoje wyobrażenia postaci z mitologii greckiej, o których czytali na lekcjach języka polskiego. Natomiast uczniowie klasy 6. przygotowali i zaprezentowali starszym kolegom własną inscenizację ballady Adama Mickiewicza „Powrót taty”. Poniżej fotorelacja z tych wydarzeń.

        • DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

        •                                      1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

                      Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego
          i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub  zmarło w więzieniach.

                  W naszej szkole uczciliśmy pamięć "Żołnierzy Wyklętych". Uczniowie z klas IV-VIII uczestniczyli w zajęciach poświęconych  Żołnierzom Wyklętym, poznawali ich biogramy oraz obejrzeli film " Czas „Jaguara" – bitwa o Polskę”. Film przedstawiał walkę oddziału Stanisława Lisieckiego „Jaguara"  z władzą komunistyczną  po zakończeniu II wojny światowej. Postać Stanisława Lisieckiego ,,Jaguara” i jego działalność  związana jest dziejami ziemi kłobuckiej, a więc powinniśmy o niej szczególnie pamiętać.

           

        • DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

        •         28 lutego obchodziliśmy w szkole Miedzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji nauczyciele języka polskiego przygotowali i przeprowadzili w klasach 4-8 turniej językowy. Uczestnicy mieli za zadanie m.in. utworzyć jak najwięcej wyrazów z liter wylosowanego słowa oraz znaleźć i poprawić błędy w wypowiedzeniach i związkach frazeologicznych. Najlepsi zostali nagrodzeni. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy podjęli się trudnego zadania zweryfikowania swoich umiejętności poprawnego posługiwania się polszczyzną.

        • DEBATA O DOPALACZACH

        • „Smak życia ,czyli debata o dopalaczach”

                Dopalacze stanowią zagrożenie dla młodych ludzi, prowadzą do uzależnienia, zatruć, chorób, a nawet zgonów.

             W klasie VII zostały  przeprowadzone zajęcia profilaktyczne w ramach programu „Smak życia, czyli debata o dopalaczach”, które miały uświadomić, jak groźne dla zdrowia i życia może być spożywanie środków psychoaktywnych. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne i prezentacje o tematyce uzależnień, wypełnili  ankiety. Przy użyciu narzędzi edukacyjnych - narkogogli i alkogogli , wykonywali proste zadania, np. pisali, okrążali pachołki.

            Zajęcia możemy podsumować stwierdzeniem:  Prowadźmy zdrowy styl życia i unikajmy zagrożeń!

        • ZIMOWY PEJZAŻ ZŁOCHOWIC

        •     W ramach realizacji programu „Laboratoria przyszłości” uczniowie naszej szkoły mogli rozwijać swoje fotograficzne pasje. W związku z uczestnictwem w programie nasza szkoła weszła w posiadanie atrakcyjnego aparatu fotograficznego, dzięki któremu uczniowie mogą realizować i rozwijać własny amatorski warsztat fotograficzny. Wykorzystując sprzęt fotograficzny na potrzeby konkursu pt. „Zimowy pejzaż Złochowic”, stworzyli piękne i ciekawe zdjęcia przedstawiające piękno ich małej Ojczyzny.  

                 Jury konkursu nagrodziło najlepsze prace. Oto wyniki:

          I miejsce – Sara Rubik

          I miejsce – Dominika Grzelińska

          II miejsce – Lena Kotowicz

          II miejsce – Oliwia Knot

          III miejsce – Aleksandra Olczyk

          III miejsce – Dawid Pawełczak

          Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

        • TENIS STOŁOWY

        •      21 lutego 2024r. w Szkole Podstawowej w Opatowie odbyły się Międzygminne Mistrzostwa Szkolnego Związku Sportowego w Tenisie Stołowym. Naszą szkołę w kategorii klas VII-VIII reprezentowały dwie drużyny - drużyna dziewcząt w składzie: Lena Żurek i Wiktoria Macherzyńska oraz drużyna chłopców w składzie: Przemysław Kotas, Piotr Janic oraz Bartłomiej Antczak. Uczestnicy turnieju  rywalizowali w grze pojedynczej i podwójnej o awans do zawodów powiatowych. Drużyna dziewcząt zajęła I. miejsce w turnieju.  

                  Gratulujemy i życzymy sukcesów dziewczętom na zawodach powiatowych.

        • DZIEŃ NAUKI

        •      Dzień Nauki Polskiej – polskie święto państwowe obchodzone 19 lutego, poświęcone upamiętnieniu dokonań polskich naukowców i ich dążeń do poznania prawdy. Jego data jest związana z przypadającą w tym dniu rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika.

              I my w naszej szkole uczciliśmy ten dzień. 20 lutego świętowaliśmy Dzień Nauki, organizując zajęcia warsztatowe dla uczniów naszej szkoły. Kierowaliśmy się słowami Paulo Coelho: „Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.” I poprzez działanie nasi uczniowie tworzyli preparaty, podglądali za pomocą mikroskopów pierwotniaki, tworzyli artystyczne dzieła z udziałem penów 3D, tworzyli przestrzenne bryły z klocków toobez. Przenieśli się w świat skamielin i robotyki. Badali częstotliwość przebiegu prądu, elektrostatyczność. Poruszali się również po wirtualnym laboratorium przeprowadzając wybrane doświadczenia.

                A tak nasi uczniowie poprzez działanie nabywali różne umiejętności:

        • BIEG PO ZDROWIE

        •     Klasa 4 zrealizowała Program Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej „Bieg po zdrowie”. Jego głównym celem było zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i używania e-papierosów.

        • POCZUJ CHEMIĘ DO FIZYKI

        •      Uczniowie klasy VIII - Bartłomiej Antczak i Paweł Nocoń - zdobyli I. miejsce w IV. edycji powiatowego konkursu chemiczno-fizycznego "Poczuj chemię do fizyki", objętego honorowym patronatem Starosty Powiatu Kłobuckiego, który odbył się 23.02.2024 w Szkole Podstawowej im. Synów Pułku w Węglowicach.

                Konkurs polegał na prawidłowym rozwiązaniu 30 zadań z fizyki i chemii w jak najkrótszym czasie. Uczestnicy mieli do dyspozycji laptopy, a zadania miały formę quizu i umieszczone były na platformie quizziz.com

               Bartek i Paweł świetnie poradzili sobie z zadaniami i jako pierwsi ukończyli quiz, a zadania nie były łatwe. Bardzo cieszymy się z wspaniałego sukcesu naszych uczniów i gratulujemy imponującej wiedzy. 

                Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

        • MALOWANA HISTORIA POLSKI

        •      Historię kraju można upamiętniać poprzez malarstwo historyczne. Tematem tego rodzaju malarstwa są wydarzenia związane z dziejami państw, narodów i wybitnych osób, a także wydarzenia współczesne. Historia Polski została zapisana przez wielu malarzy w ich obrazach. Do najwybitniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa historycznego należeli: Jan Matejko, Juliusz Kossak, Wojciech Kossak, Artur Grottger oraz Józef Brandt i inni.
             W naszej szkole przygotowano wystawę reprodukcji najbardziej znanych obrazów przedstawiających wydarzenia z historii Polski i  zachęcono uczniów do rozpoznania ich tytułów oraz autorów. Celem quizu było popularyzowanie historii Polski, kształtowanie patriotyzmu, rozwijanie wiedzy historycznej za pomocą różnych technik malarskich i rozwijanie edukacji historycznej zespolonej z innymi sztukami. Uczestnicy, którzy poprawnie wypełnili kartę odpowiedzi, otrzymali dyplomy i drobne upominki zakupione w ramach NPRC

        • PROJEKT "BYĆ JAK IGNACY" - X ETAP

        • Etap X "Być jak Ignacy " - energia z biomasy.

          "Być jak Ignacy - nauka pełna energii " jest to VIII edycja programu oświatowego dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Uczniowie z koła doświadczalnego "Eureka" (klasa IV) w 12 etapie zdobywają wiedzę o pozyskiwaniu energii z biomasy, a także poznają ciekawych, współczesnych naukowców i specjalistów z dziedziny energetyki. Na zajęciach mali naukowcy poznali rodzaje biomasy, sposoby wytwarzania energii z zasobów biologicznych. W sposób twórczy wykorzystywali produkty spożywcze, tworząc kompozycje artystyczne. Z pokrojonych owoców i warzyw tworzyli portrety inspirowane twórczością Guiseppe Arcimboldo. Dowiedzieli się również, że niektóre produkty naturalne posiadają barwniki, oraz jak można je wykorzystać do farbowania materiału.

          Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej świetnej zabawy.

        • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU

        • ,,Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia,

          Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”

                 15 lutego 2024 roku dzieci z oddziału przedszkolnego  gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z okazji ich święta.  Licznie przybyli Babcie i Dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Dzieci, pod czujnym okiem wychowawczyń, zaprezentowały wiersze i piosenki, które przygotowały na tę uroczystość. W pięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi. Następnie przedszkolaki zaprosiły Babcie i Dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz wręczyły własnoręcznie przygotowane laurki i upominki, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek , a także po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.

                To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

        • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

        •     W dniach 13, 15 i 16 lutego odbyły się uroczystości Dnia Babci i Dziadka. To szczególne święto, które celebrowaliśmy razem z naszymi najbliższymi - Dziadkami i Babciami. Wydarzenie to miało na celu uczczenie miłości i wdzięczności, jaką darzymy naszych dziadków za ich nieocenioną rolę w naszym życiu. Uczniowie klas młodszych przygotowali różnorodne występy, takie jak: piosenki, wiersze, tańce oraz scenki teatralne. Każda klasa miała swoją własną prezentację, którą wykonała przed zgromadzoną publicznością. Po części artystycznej odbyły się wspólne konkursy i zabawy. W trakcie spotkania nie zabrakło także słodkiego poczęstunku. Atmosfera była pełna radości i wzruszeń. Każde dziecko wręczyło swojemu dziadkowi i babci symboliczny upominek wykonany własnoręcznie podczas zajęć plastycznych. To był wzruszający gest wdzięczności, którym dzieci wyraziły swoją ogromną miłość do swoich najbliższych. Te dni były wyjątkowym wydarzeniem, które połączyły pokolenia i umocniło więzi rodzinne.