• DZIEŃ ZIEMI W SZKOLE

        •       W dniu obchodów Światowego Dnia Ziemi w naszej szkole uczniowie z klasy pierwszej zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne, śpiewając piosenkę "Ziemia, wyspa zielona", która porusza ważne tematy związane z ochroną naszej planety. Ponadto uczniowie recytowali wiersze, takie jak: "Ziemia", "Apel do Ludzi" oraz "Spóźniony Słowik", które skłaniają do refleksji nad naszymi działaniami względem środowiska naturalnego. 

              Na obchody została zaproszona pani Monika Cipcińska (ekodoradca w gminie Opatów), która wygłosiła interesującą prelekcję dotyczącą swojej działalności na rzecz promowania czystego powietrza oraz ochrony przyrody. Pani Monika zwróciła szczególną uwagę na negatywny wpływ wszechobecnego plastiku na nasze środowisko naturalne oraz zdrowie. Nasz Gość przygotował dla uczniów miły upominek - zawieszki z okazji Dnia Ziemi. Jej wystąpienie było nie tylko edukacyjne, ale również inspirujące dla młodych słuchaczy.

               W świetlicy uczniowie wykonali prace plastyczne związane z wiosną, naturą oraz Dniem Ziemi. Były to piękne i kreatywne projekty, które wprowadziły wiosenną atmosferę do szkoły i podkreśliły ważność obchodzonego święta. Uczniowie ubrali się tego dnia na zielono. Był to symboliczny gest, aby podkreślić solidarność w walce o czystość matki Ziemi i ochronę środowiska. 

               Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym ważnym wydarzeniu!

        • DZIEŃ ZIEMI W PRZEDSZKOLU

        •       Przedszkolaki z grup: Biedronki, Pszczółki i Słoneczka obchodziły Dzień Ziemi 19 kwietnia 2024r. Obchodzony co roku dzień jest najbardziej znanym ze świąt ekologicznych uświadamiających, jak ważną kwestią jest ochrona naszej przyrody i planety.  Jest doskonałą okazją do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię. Ucząc się troski o środowisko, przedszkolaki zapoznały się z filmem edukacyjnym, starsze porozmawiały o sposobach dbania o przyrodę, jakie każdy z nas może wprowadzić w swoje życie. Powstały też różnorodne, wykonane samodzielnie, piękne prace plastyczne, duże plakaty oraz opaski na głowę – Przyjaciel Ziemi.

        • WIOSENNY KAPELUSZ

        •        W marcu nasi uczniowie przygotowali prace na III Powiatowy Konkurs Plastyczny pt. "Wiosenny Kapelusz". Konkurs został  zorganizowany  przez nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Józefa Bema w Kamyku, objęty patronatem burmistrza Kłobucka Jerzego Zakrzewskiego.

                Komisja powołana przez organizatora wyłoniła laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Dawid Pawełczak z klasy VI zajął III miejsce. W konkursie uczestniczyła również Lena Kotowicz z klasy VI.

                Autorzy  kapeluszy wykazali się przy ich wykonywaniu niesamowitą inwencją twórczą, ciekawymi technikami oraz niezwykłą starannością i pracowitością.

                Cieszymy się i gratulujemy!

        • Dzień Patrona Szkoły

        •  

          18 kwietnia obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły połączony z XVI Powiatowym Konkursem Plastycznym „Malowane wiersze Juliana Tuwima”. Uczniowie klasy V i VI przygotowali przedstawienie  pt.: „Tuwim znany i lubiany ”. Były to rozmowy uczniów o Tuwimie. Rozmówcy dzielili się swoimi opiniami o poecie i recytowali jego najbardziej znane wiersze .  Wszystkiemu przyglądał się, siedzący na ławeczce, Julian Tuwim.  Dla niego też nasza mała orkiestra przygotowała mini koncert, prezentując swoje umiejętności muzyczne.

          Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji wykonanej przy wykorzystaniu  aparatu Nikon zakupionego w ramach Programu Laboratoria Przyszłości.

        • Malowane wiersze Juliana Tuwima

        •  

          18 kwietnia w naszej szkole odbył się XVI Powiatowy Konkurs Plastyczny „Malowane wiersze Juliana Tuwima”.

          Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką, która ilustrowała wybrany utwór Juliana Tuwima. Na wykonanie zadania przewidziano 1,5 godziny.

          Prace konkursowe oceniały Panie: Renata Włóka- instruktorka plastyki w Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku oraz Małgorzata Najman – emerytowany nauczyciel.

          Ocena jury była następująca: I miejsce zdobyła Nikola Lis ze Szkoły Podstawowej w Rębielicach Królewskich. II miejsce trafiło do Róży Szyjki ze Szkoły Podstawowej w Opatowie. III miejsce przypadło Dominikowi Bujakowi ze Szkoły Podstawowej w Złochowicach.

          Ponadto wyróżnienie otrzymali: Paulina Kowalik ze Szkoły Podstawowej w Rębielicach Królewskich, Wiktoria Czuba ze Szkoły Podstawowej w Opatowie i Patrycja Kulik ze Szkoły Podstawowej w Złochowicach.

          Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody, które zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w  Kłobucku.

          Swoją obecnością zaszczycili nas pan Bogdan Sośniak Wójt Gminy Opatów oraz  pan Mariusz Mandat przedstawiciel Rady Powiatu Kłobuckiego.

        • OGRÓDEK WARZYWNY ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

        •           Grupa ,,Słoneczka” z wychowawcą, przy wsparciu rodziców założyła ogródek ziołowo-warzywny. Dzieci na grządkach zasiały warzywa i posadziły zioła, o które teraz będą dbać i obserwować, aż do jesiennych zbiorów.

                   Głównym powodem założenia warzywnika była chęć kształtowania u dzieci postawy ekologicznej poprzez zastosowanie atrakcyjnej formy edukacji.  Dzięki obserwacji dzieci będą mogły uzyskać wiedzę o etapach rozwoju i warunkach życia roślin oraz zmianach zachodzących w wyglądzie roślin w ciągu roku. Podopieczni będą uczyli się posługiwania się prostymi narzędziami ogrodniczymi rozwijając sprawność manualną. Wyrobią w sobie nawyk systematycznego pielęgnowania roślin w ogródku, czego uhonorowaniem będzie zbieranie plonów i degustowanie ich podczas posiłków przedszkolnych. W ogródku przedszkolaki będą miały praktyczną możliwość poznania różnorodnych gatunków roślin: ziół, kwiatów, warzyw, owoców i nauczenia się ich rozpoznawania oraz prawidłowych nazw.

                    Uprawa warzyw umożliwi dzieciom bliższe poznanie i bezpośredni kontakt z przyrodą wpływając w ten sposób na wzbogacenie wiedzy, słownictwa oraz poznawanie przyrody wieloma zmysłami poprzez różnorodne działania, zabawy, eksperymenty i doświadczenia.

        • PROJEKT EDUKACYJNO-HISTORYCZNY

        •          Nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu edukacyjno – historycznego pt. „Częstochowscy Żołnierze Wyklęci. Zapomniani bohaterowie: Stanisław Sojczyński „Warszyc”, Stanisław Lisiecki „Jaguar” i inni...”. Patronat nad projektem objęli: poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Lidia Burzyńska. Partnerem została Delegatura w Częstochowie - Kuratorium Oświaty w Katowicach. Organizatorem  projektu jest Urząd Gminy Przystajń, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Borze Zajacińskim oraz Stowarzyszenie „Solidarność i Niezawisłość”.

               Celem nadrzędnym projektu jest wspieranie wychowania patriotycznego poprzez pielęgnowanie tradycji patriotycznych, dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz rozpowszechnianie wiedzy o ważnych wydarzeniach  z historii kraju i regionu oraz  uczczenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych,

                Nasi uczniowie podejmowali szereg działań związanych z realizacją zadań projektowych, o których na bieżąco informowaliśmy na stronie szkoły.

        • POWIATOWE ZAWODY STRZELECKIE

        •      12 kwietnia 2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowych Zawodach Strzeleckich ,,Tarcza Wyklętych” organizowanych na strzelnicy wirtualnej w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku. Celem zawodów było uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych, kształtowanie postaw patriotycznych oraz popularyzacja wśród młodzieży wiedzy dotyczącej strzelectwa wojskowego i sportowego. Zawody w strzelaniu do tarczy na dystansie 25 m były rozgrywane z wykorzystaniem strzelnicy wirtualnej w następujących konkurencjach:        

          - strzelanie na strzelnicy wirtualnej z broni krótkiej (pistolet Glock – 17);  

          - strzelanie na strzelnicy wirtualnej z broni długiej (karabinek M-4).

             Reprezentacja naszej szkoły odniosła zwycięstwo drużynowo i indywidualnie, pokonując sześć drużyn strzeleckich z terenu powiatu kłobuckiego. Oto szczegółowe wyniki:

          • Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Złochowicach – I miejsce drużynowo w Powiatowych Zawodach Strzeleckich ,,Tarcza Wyklętych” (skład drużyny: Jakub Rogula, Julia Rogula, Bartłomiej Antczak, Kacper Sielecki);
          • Julia Rogula – II miejsce indywidualnie w kategorii pistolet w Powiatowych Zawodach Strzeleckich ,,Tarcza Wyklętych”;
          • Julia Rogula – III miejsce indywidualnie w kategorii karabinek w Powiatowych Zawodach Strzeleckich ,,Tarcza Wyklętych”;
          • Jakub Rogula – II miejsce indywidualnie w kategorii pistolet w Powiatowych Zawodach Strzeleckich ,,Tarcza Wyklętych”.

              Strzelcem Wyborowym Zawodów, który indywidualnie łącznie w dwóch konkurencjach (pistolet i karabinek) uzyskał najwyższą liczbę punktów, została Julia Rogula.

                Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów strzeleckich.

           

        • POMÓŻMY SZYMONOWI !

        •           W naszej szkole odbyła się seria akcji charytatywnych zorganizowanych przez Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski, które miały na celu pomoc choremu na nowotwór Szymonowi Gabrysiakowi z Iwanowic Małych. Akcje polegały na sprzedaży słodkich wypieków, tostów oraz musów owocowych. Dziękujemy uczniom, rodzicom oraz nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie pysznych wypieków oraz tostów oraz wszystkim, którzy wsparli nasze działania. Udało nam się zebrać 760 zł. To piękny przykład wspólnoty, która razem działa na rzecz dobra innych!

        • TENIS STOŁOWY - DUŻY SUKCES !

        •        19 marca w hali Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku odbyły się Mistrzostwa Rejonu Częstochowskiego SZS szkół podstawowych rocznika 2010-2009 w tenisie stołowym. W rywalizacji dziewcząt i chłopców startowało po 6 zespołów. 
                    Drużyna dziewcząt z naszej szkoły, zajęła wysokie 2 miejsce. Gratulujemy!
          Wyniki turnieju:
          Dziewczęta:
          1. SP 1 Kłobuck
          2. SP Złochowice – drużyna w składzie: Wiktoria Macherzyńska, Lena Żurek
          3. SP Lelów
          4. SP 36 Częstochowa
          5. SP Dąbrowa Zielona
          6. SP 13 Częstochowa

        • WIZYTA W SEJMIE RP

        •       Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach wraz ze swoimi opiekunami  odwiedzili Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 4 kwietnia 2024r. Przewodnik  przedstawił nam podstawowe zasady funkcjonowania i organizacji polskiego parlamentu. Starsi uczniowie mogli również zwiedzić Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie.

                 Składamy serdeczne podziękowania za zaproszenie panu Henrykowi Kiepurze – Posłowi na Sejm RP.

        • BĘDZIEMY W RADIU !

        • @bycjakignacy

                       Pani redaktor Gabriela Kaczyńska odwiedziła Szkołę Podstawową imienia Juliana Tuwima w Złochowicach w ramach nagrania audycji “EKO-RANEK” emitowanej na antenie Polskiego Radia Katowice. W trakcie wizyty przeprowadzono nagranie audycji związanej z kołem doświadczalnym Eureka i jednym z tematów projektu “Być jak Ignacy” - elektryczność i jej powstawanie. Dzięki takim inicjatywom młodzi ludzie mogą poszerzać swoją wiedzę na temat nauki i świadomie podejść do kwestii związanych z ochroną środowiska. Audycja miała na celu edukowanie i inspirację dzieci w zakresie ekologii oraz prawidłowych zachowań ekologicznychPani redaktor rozmawiała również z uczniami na temat projektu „Być jak Ignacy” oraz na temat zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

                    Audycja „Eko-ranek” z udziałem uczniów klasy IV zostanie wyemitowana 7.04.2024 na antenie Polskiego Radia Katowice.

        • WARSZTATY WIELKANOCNE W KLASIE 1.

        •          W ramach realizacji działań „Programu dla szkół” i zbliżającej się Wielkanocy zorganizowano w klasie I warsztaty kulinarne. Uczniowie wykonywali potrawy z jajek oraz poznali ich właściwości zdrowotne. Warsztaty rozpoczęły się od ułożenia przez dzieci Jajka Kolumba. Po degustacji potraw  kontynuowana była dyskusja na temat zdrowych nawyków żywieniowych oraz znaczenia regularnego spożywania jajek w diecie. Warsztaty wielkanocne  okazały się być nie tylko zabawną aktywnością dla dzieci, ale również edukacyjnym doświadczeniem.

        • JEDZ ZDROWIEJ - ŚWIADOMIE, MĄDRZE, PYSZNIE, KOLOROWO

        •        Racjonalne żywienie jest czynnikiem wpływającym na stan zdrowia, samopoczucie, zdolność efektywnego uczenia się i aktywność ruchową. Edukacja w tym zakresie powinna się odbywać już od najmłodszych lat. W ramach „Programu dla szkół”  koordynowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który polega na dostarczaniu dzieciom owoców, warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych, w klasie II odbyły się warsztaty z zakresu zdrowego odżywiania.

               Podczas ich trwania omówione zostały zasady prawidłowego żywienia, przykłady zdrowych posiłków oraz porcji z różnych grup spożywczych. Dzieci uczyły się, jak komponować posiłki, jakich wyborów żywieniowych dokonywać podczas zakupów z rodzicami, jakie przekąski wybierać. Rozmawiano o pochodzeniu jedzenia, sezonowości, smakach, prawidłowym zachowaniu przy stole, wspólnym gotowaniu i spożywaniu posiłków. Zakończeniem działań edukacyjnych było wykonanie smacznych i zdrowych kanapek, które dzieci zjadły na drugie śniadanie.

        • WARSZTATY EKOLOGICZNE W KLASACH 1-3

        •       22 marca odwiedził nas Pan Przemysław Sławuta reprezentujący firmę GREENHOUSE z warsztatami dotyczącymi energii odnawialnej. Podczas zajęć dzieci miały okazję dowiedzieć się, skąd się bierze prąd elektryczny, jak trafia do naszych domów oraz jak można odciążyć środowisko, stosując tzw. alternatywne źródła energii elektrycznej. Po prezentacji modeli elektrowni wiatrowej oraz słonecznej dzieci samodzielnie sprawdzały ich działanie - świeciły lampkami za pomocą energii wiatrowej oraz słonecznej, wprawiały w ruch wiatrak, używając mini paneli fotowoltaicznych. Dla naszych uczniów były to bardzo wartościowe i pouczające warsztaty.

        • WARSZTATY WIELKANOCNE W KLASIE 2.

        •      Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Dla podtrzymania lokalnych zwyczajów i tradycji panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Złochowicach zostały zaproszone do klasy II na warsztaty wielkanocne robienia palm. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich pokazywały uczestnikom warsztatów krok po kroku, w jaki sposób można samodzielnie wykonać i ozdobić tradycyjną palmę wielkanocną z suszu i zielonych roślin. Panie instruowały, jak robić kwiaty z krepiny. Powstawały palmy z bukszpanu, jałowca, gałązek wierzbowych z baziami, suszonych traw i ziół oraz bibuły. Samodzielnie wykonane palmy prezentowały się okazale. Każda  była niepowtarzalnie piękna. Własnoręcznie wykonane palmy dzieci zabrały ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową.

              Dzięki takim spotkaniom najmłodsi uczą się kultywowania pięknych tradycji i zwyczajów związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą. Pogłębiają wiedzę na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej. Rozbudzają inwencję twórczą i kreatywność. Warsztaty były świetną formą integracji społeczności lokalnej .

                 Dziękujemy Paniom z KGW za udział w spotkaniu z naszymi uczniami.

        • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

        •        Pierwszy dzień wiosny był pełen radości i kreatywności. Wszystko zaczęło się od konkursu na najpiękniejsze przebranie Pani Wiosny, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie. Strój miał być wykonany z materiałów recyklingowych. Pomysłowość i zaangażowanie były niesamowite! Wszystkie przebrania były wspaniałe i oryginalne.

                       Ale to nie wszystko! 21 marca to również Dzień Samorządności. To jedyny dzień w roku, kiedy uczniowie sprawują władzę w szkole i mają niepowtarzalną okazję wcielić się w role nauczycieli. To była prawdziwa lekcja współpracy i odpowiedzialności.

                  Zgodnie z tradycją, zatopiono Marzannę przygotowaną przez Samorząd Uczniowski. Marzanna, słowiańska bogini związana z zimą, symbolizuje odejście chłodu. Topienie Marzanny jest pięknym obrzędem, który odbywa się w różnych regionach Polski. Uczniowie klasy I wierszem i piosenką pożegnali zimę i powitali wiosnę.

               Ponadto, uczniowie świętowali Dzień Kolorowej Skarpetki. Każdy mógł założyć swoje ulubione, kolorowe skarpetki i w ten sposób okazać tolerancję, zrozumienie i wsparcie osobom z zespołem Downa.

                To był wyjątkowy dzień, pełen radości, współpracy i tradycji. Wiosna w szkole w Złochowicach zaczęła się wspaniale!

        • SPOTKANIE Z EKSPERTEM OZE

        • @bycjakignacy

                  21 marca 2024 uczestnicy projektu edukacyjnego „Być jak Ignacy” z koła doświadczalnego „Eureka” spotkali się z Panem Przemysławem Sławutą zajmującym się zawodowo branżą Odnawialnych Źródeł Energii. Jego firma Greenhouse-RS z siedzibą w Kłobucku działa na lokalnym rynku i stosuje ekologiczne rozwiązania do pozyskania zielonej energii dla domu lub gospodarstwa rolnego.

                  W trakcie spotkania Pan Sławuta mówił o prądzie elektrycznym oraz o ekologicznych i przyjaznych dla środowiska metodach pozyskiwania energii elektrycznej. Na praktycznym zestawie elektronicznym zaprezentował uczniom, jak wytworzyć prąd z wykorzystaniem OZE. Poruszył kwestię fotowoltaiki, czyli wykorzystywania energii słonecznej do produkcji prądu elektrycznego. Wyjaśnił, że panele fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, co jest nie tylko ekologiczne, ale także oszczędza koszty energii. Pokazał również, jak takie panele działają. Na koniec spotkania wszyscy otrzymali od naszego gościa upominki.

                Bardzo dziękujemy za wizytę i przeprowadzenie ciekawych zajęć. Było nam bardzo miło posłuchać o zielonych źródłach energii. Pamiętajmy, że dbanie o środowisko jest ważne, a wykorzystywanie ekologicznych technologii może pomóc w ochronie naszej planety.

        • KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

        •      XVI Gminny Konkurs Języka Angielskiego odbył się 20.03.2024r. W  konkursie wzięło udział 8 uczniów ze szkół z naszej gminy. Tegoroczna forma konkursu to dyktando. Uczniowie mieli za zadanie poprawnie zapisać usłyszane teksty, z czym poradzili sobie doskonale. Na uczniów czekał słodki poczęstunek oraz nagrody ufundowane przez Gminę Opatów, Radę Rodziców oraz Wydawnictwo Macmillan.

              Zwyciężczynią konkursu została Izabela Szyjka ze Szkoły Podstawowej im. red. Jana Ciszewskiego w Waleńczowie. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Macherzyńska ze Szkoły Podstawowej im. J. Tuwima w Złochowicach, trzecie Filip Kędziora ze  Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Opatowie.

              Gratulujemy przede wszystkim zwycięzcom, ale także pozostałym uczestnikom naprawdę wysokiego poziomu wiedzy językowej!